Szukaj
Szukaj

Nudności

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Nudności to nieprzyjemne, lecz niebolesne odczucie silnej i nieodpartej potrzeby zwymiotowania. Bardzo często nudności kończą się właśnie zwymiotowaniem, czyli gwałtownym wydaleniem treści żołądkowej przez usta wskutek silnych skurczów mięśni brzucha i mięśni klatki piersiowej. Mogą jednak występować niezależnie.

Nudności

Nudności – przyczyny

Istnieje wiele przyczyn nudności – od ostrych dolegliwości układu pokarmowego, kończąc na stylu życia czy zjawiskach fizjologicznych. Dlatego nie można uznać ich za objaw specyficzny dla żadnej choroby czy stanu organizmu. W momencie wystąpienia nudności (jeśli nie jesteśmy pewni ich przyczyny) należy wykonać bardziej szczegółowe badania, począwszy od badań krwi i moczu. Możliwymi przyczynami nudności mogą być między innymi:

Chorób, w których przebiegu może pojawić się nudność, jest znacznie więcej. W praktyce mogą dotyczyć one każdego układu czy narządu, bez względu na wiek i płeć. Właśnie dlatego tak ważna jest dokładna diagnostyka, szczególnie gdy nudności pojawiają się regularnie lub mają charakter przewlekły.

Nudności a pozostałe objawy

Nudności, jako chęć zwymiotowania, rzadko występują samodzielnie. Najczęściej wraz z nimi pojawiają się:

Patronite
Patronite

Obraz kliniczny ułatwia rozpoznanie konkretnej jednostki chorobowej. Przykładowo, jeśli wraz z nudnościami pojawią się bóle głowy, zaburzenia widzenia, utrata przytomności czy sztywność karku, prawdopodobnie mamy do czynienia z dolegliwościami ośrodkowego układu nerwowego. Z kolei jeśli jednocześnie wystąpią ból brzucha, biegunki czy gorączka można w pierwszej kolejności podejrzewać choroby układu pokarmowego.

Oczywiście, w niektórych przypadkach od razu można wskazać przyczynę, np. gdy na święta zjemy zbyt dużo ciężkostrawnych potraw i chwilę później odczuwamy mdłości, a także gdy po raz pierwszy płyniemy statkiem i wiemy, że nasze nudności wynikają z choroby morskiej. Kobiety w wieku rozrodczym przy częstych nudnościach powinny wykonać test ciążowy, aby upewnić się czy nie są w ciąży. Zazwyczaj pojedynczy epizod nudności trwa do kilku minut, po czym samoistnie przemija.

Kiedy udać się do lekarza?

Na ogół nudności nie są zjawiskiem niebezpiecznym czy zagrażającym życiu. Radzimy sobie z nimi sami, domowymi metodami. Dobrze sprawdzają się na przykład:

Jeśli domowe sposoby nie pomagają, nie wiemy dlaczego zmagamy się z nudnościami lub mamy jakiekolwiek wątpliwości, należy udać się do lekarza. Szczególnie, gdy mają one jednocześnie charakter nawracający lub przewlekły, a także gdy towarzyszą im niepokojące nas objawy (choćby silne bóle głowy, gorączka, palpitacje serca lub drętwienie). Pamiętajmy, że jeśli nudności występują wspólnie z wymiotami, jednym z najważniejszych elementów leczenia będzie uzupełnianie elektrolitów.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Dąbrowski S., Mędrzycka-Dąbrowska W., Węgielnik J., Basiński A., Zapobieganie i leczenie pooperacyjnych nudności i wymiotów, Anestezjologia i Ratownictwo, 3/2009.
  2. Mokrowiecka A., Małecka-Panas E., Nudności i wymioty, Pediatria i Medycyna Rodzinna, 4/2010.
  3. Kawecki A., Krzakowski M., Nudności i wymioty związane z chemioterapią i radioterapią, Onkologia w Praktyce Klinicznej, 2/2018.
  4. Płużański A., Nudności i wymioty towarzyszące wysokoemetogennej chemioterapii – analiza klinicznej praktyki, Journal of Oncology, 2/2015.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *