Bezpłodność to coraz częstszy temat dotyczący par. To niezwykle bolesne i trudne gdy problemy dotyczy nas samych. Nieudane starania o potomstwo sprawia, że obwiniamy siebie, oddalamy się od społeczeństwa i stajemy się przygnębieni. Nic dziwnego, ponieważ dziecko jest istotą zrodzoną z miłości. Jest tym, o czym marzy każda para. A problemy z płodnością, niestety pojawiają się obecnie coraz częściej. Jak sobie z nim radzić i czy są skuteczne sposoby wspierające naszą płodność?
Bezpłodność – kiedy możemy zacząć się martwić?
Wiele par zaczyna się martwić już po pierwszym nieowocnym cyklu. Jest to jednak błąd, ponieważ zajście w ciążę wcale nie jest takie proste, jak może się wydawać. Nie musi to od razu oznaczać, że problemem jest bezpłodność. Od tego czy się uda, czy jednak nie, zależy wiele czynników. I są to czynniki, które pojawiają się w każdym cyklu kobiety.
Przeciętna para w wieku 25 lat, całkowicie zdrowa, bez żadnych problemów z płodnością, może starać się o potomstwo nawet trzy miesiące. Jednak są takie przypadki, kiedy staramy się o dziecko pół roku i nadal nie jest to niepokojący objaw. O bezpłodności możemy mówić, kiedy zdrowa para młodych osób nie może zajść w ciążę przez rok starań. Wtedy może się okazać, że mamy problemy zdrowotne, które nie pozwalają na zapłodnienie. Najczęściej jest to niepoważne schorzenie, takie jak na przykład infekcje narządów rodnych.
Zobacz również: Bezpłodność u kobiet – co może pomóc?
Przygotowania do zapłodnienia
Przed rozpoczęciem starań o potomstwo, warto jest zrobić szereg badań, aby sprawdzić czy nie cierpimy z powodu schorzeń, które mogą utrudniać zapłodnienie, albo zagrażać zdrowiu dziecka po jego spłodzeniu. Badanie powinna zrobić nie tylko kobieta, ale również mężczyzna. Szacuje się, że problemy z płodnością pojawiają się w obu tych grupach, w jednakowej częstotliwości. Przed rozpoczęciem starań należy udać się do:
- Stomatolog, który ustali czy mamy zdrowe zęby. Wiele kobiet nie zdaje sobie sprawy, ale zapalenie dziąseł czy próchnica zęba może powodować poronienia we wczesnych etapach ciąży, a nawet uniemożliwiać zapłodnienie;
- Ginekologa i urologa – to lekarze obowiązkowi dla par, które chcą starać się o dziecko. Pomogą oni ustalić czy nasze narządy rodne są zdrowie oraz czy nie mamy żadnych infekcji intymnych, które mogłyby wpłynąć na proces zapłodnienia;
- Endokrynologa – ustali czy nie mamy żadnych problemów hormonalnych. A jeśli one występują, to rozpocznie proces leczenia, który szybko przyniesie skutki.
Na płodność człowieka wpływa wiele czynników. Warto o nich wiedzieć, aby móc zrobić wszystko co ją poprawi. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że nawet nasze zachowanie ma wpływ na to czy w tym dniu jesteśmy zdolni do zapłodnienia czy też nie. Co więc ma największy wpływ na naszą płodność?
Jak zwiększyć płodność?
Należy mieć na uwadze następujące czynniki:
- Stres – jeśli chcecie rozpocząć starania o potomka to należy unikać stresujących sytuacji. Stres i złość powodują, że nasz mózg wytwarza hormony, które są szkodliwe dla zdrowia, w tym dla naszej płodności. Warto więc pamiętać, że najważniejszy jest spokój. Szkodliwe są również kłótnie, ponieważ przez nie u kobiet wydziela się hormon prolaktyny, który może uniemożliwić zapłodnienie, a u mężczyzn zmniejsza się libido i ruchliwość plemników;
- Nieprawidłowa dieta – to co jemy, ma wpływ na cały nasz organizm. Tak więc dieta złożona z węglowodanów, tłuszczy i cukrów może sprawić, że mamy trudności z zajściem w ciążę. Warto również pamiętać, że niedobór wielu witamin czy minerałów może sprawić, że jesteśmy niepłodni. Należy więc zadbać, aby nasza dieta była pełna wartościowych składników, które dostarczają nam odpowiednie ilości witamin, minerałów, a także innych składników odżywczych. Należy wiedzieć, że na płodność w dużym stopniu wpływa koenzym Q10;
- Wysiłek fizyczny – jest wskazany dla par starających się o potomka. Jednak musimy pamiętać, że wszystko jest dobre do pewnego stopnia. Jeśli uprawiamy zbyt dużo sportu i ciężko pracujemy, a nasz organizm jest przemęczony, to znacząco pogarsza się płodność. Możemy dbać o siebie ćwicząc kilka razy w tygodniu, albo codziennie wychodząc na spacery. Taka ilość wysiłku fizycznego wystarczy, aby pozytywnie wpłynąć na naszą płodność.
Jednocześnie podczas współżycia warto zadbać o odpowiedni nastrój. Badania wykazały, że stres związany z ciągłą myślą o potomstwie oraz obawami związanymi z niepowodzeniami znacznie zmniejszają komfort i jakość stosunków. To z kolei przekłada się na kolejne niepowodzenia i tym sposobem błędne koło się zamyka.
Zobacz również: Zapłodnienie in vitro.
Polecane produkty:
Koenzym Q10 kapsułki
Koenzym Q10 to jeden z najważniejszych antyoksydantów. Nie tylko tylko chroni organizm przed wolnymi rodnikami. Bierze on również udział w każdej, podstawowej funkcji komórki ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Koperwas M., Głowacka M., Problem niepłodności wśród kobiet i mężczyzn – epidemiologia, czynniki ryzyka i świadomość społeczna, Aspekty Zdrowia i Choroby, 3/2017.
- Łepecka-Klusek C., Pilewska-Kozak A., Jakiel G., Niepłodność w świetle definicji choroby podanej przez WHO, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2/2012.