Szukaj
Szukaj

Bezpłodność u kobiet – co może pomóc?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Bezpłodność u kobiet może być określona gdy nie zachodzi ona w ciążę przez rok uprawiania regularnego pożycia płciowego podczas najpłodniejszych dni cyklu miesiączkowego (pięć dni przed owulacją oraz w dniu owulacji).  Kobiety, które przekroczyły 35 rok życia już po 6 miesiącach takich prób powinny udać się do lekarza, ponieważ płodność zmniejsza się wraz z wiekiem. W dzisiejszych czasach około 15% populacji ma problem z poczęciem dziecka. W jednej trzeciej przypadków przyczyna leży po stronie zarówno mężczyzn jak i kobiet, w pozostałych po stronie tylko jednego z partnerów.

Bezpłodność u kobiet

Przyczyny bezpłodności

Przyczyny powstawania niepłodności są bardzo złożone:
 • brak odpowiedniej aktywności fizycznej;
 • nieprawidłowe odżywianie;
 • narażenie na chroniczny stres;
 • nadmierny wysiłek fizyczny i psychiczny.

Wszystkie one stanowią przyczynę zaburzeń hormonalnych zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Mogą one prowadzić do bezowulacyjnych cykli oraz pogorszenia biologicznych parametrów jakości nasienia. Najczęstszą przyczyną niepłodności małżeńskiej jest niedrożność jajowodów występująca u 30-35% kobiet, wymagająca interwencji chirurgicznej.

Bezpłodność u kobiet

Podczas owulacji (jajeczkowania), która występuje w połowie cyklu miesięcznego, komórka jajowa uwalnia się z jajnika kobiety. Następnie wędruje jajowodem i tu może dojść do zapłodnienia, jeśli podczas stosunku seksualnego do dróg rodnych kobiety dostało się nasienie. U jednych przyczyną bezpłodności są nieregularne owulacje lub ich brak, natomiast u innych bliznowate lub niedrożne jajowody.

Aby ustalić przyczynę bezpłodności należy poddać się badaniu lekarskiemu. Prawidłowe owulacje nie występują z reguły u kobiet nieregularnie miesiączkujących lub nie miesiączkujących wcale. Zdarza się, w niektórych przypadkach, pomimo dokładnych badań nie można ustalić co może powodować bezpłodność u kobiet.

Nieregularne owulacje występują częściej u kobiet, które zbliżają się do czterdziestego roku życia. Owulacje może także hamować brak równowagi hormonalnej wynikający na przykład z nadwagi lub z nadmiernej aktywności fizycznej. Zdarza się również, że przyczyną niepłodności jest zakażenie dróg rodnych bakteriami z rodzaju Chlamydia, endometrioza lub stany zapalne w obrębie miednicy małej.

Bezpłodność – objawy

Bezpłodność zazwyczaj niczym się nie objawia, a kobieta dowiaduje się o niej dopiero podczas prób poczęcia dziecka. Diagnozuje się ją gdy występuje niemożność zajścia w ciąże przez 6 do 12 miesięcy regularnego współżycia. U niektórych kobiet występuje brak miesiączek lub zbyt rzadkie, jak również nieregularne ich występowanie.

Patronite
Patronite

Leczenie bezpłodności

W przypadku bezpłodności kobiecej można sięgnąć po:

 • witaminy z grupy B – pomagają zachować prawidłową czynność układu rozrodczego. Odgrywają one istotną rolę w pierwszej fazie rozwoju zarodka. W szczególności ważny jest kwas foliowy, który zapobiega wadom rozwojowym;
 • witaminę E – jest silnym przeciwutleniaczem chroniącym organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które mogą upośledzać między innymi czynność jajników i macicy;
 • cynk – niezbędny do prawidłowego podziału komórek;
 • kwasy tłuszczowe Omega 3 – występują w olejach rybnych (oraz oleju lnianym dobrej jakości) utrzymują prawidłowe czynności jajników i macicy.

Większość tych preparatów może być stosowana niezależnie od przyczyn bezpłodności razem z multiwitaminami lub preparatami wielomineralnymi. Zażywa się je także w trakcie leczenia konwencjonalnego. Wyników leczenia można spodziewać się dopiero po upływie od 3 do 6 miesięcy. Jeśli nie dało to rezultatów, należy udać się do specjalisty. Niektórzy osteopaci zajmują się leczeniem bezpłodności i zdarza się, że jest to jedyna skuteczna terapia.

Jeśli bezpłodność u kobiet wynika z nieregularnej owulacji, można próbować ją pobudzić mieszanką niepokalanka i Aletris farinosa. Stwierdzono, że niepokalanek wpływa na stężenie hormonów w organizmie m.in. zwiększa syntezę progesteronu.

Pozostałe wskazówki

Starając się zajść w ciążę i mając z tym problem, kobiety powinny:

 • nie wykonywać zbyt intensywnych wysiłków fizycznych, ponieważ mogą zaburzać owulację;
 • zadbać o to, aby w dziennym pożywieniu znalazły się produkty z pełnego ziarna, tłuste ryby i co najmniej 5 porcji owoców i warzyw;
 • nie palić papierosów – palenie zmniejsza płodność, a u kobiety ciężarnej może poważnie zaburzyć rozwój płodu;
 • schudnąć jeśli ma się nadwagę i przytyć jeśli ma się niedowagę;
 • unikać picia alkoholu lub ograniczyć jego picie do minimum. Kawy z kofeiną nie należy pić więcej niż dwie filiżanki dziennie.

U kobiet pijących przeszło pół filiżanki zielonej herbaty dziennie prawdopodobieństwo zajścia w ciążę zwiększa się dwukrotnie. Naukowcy sądzą, że korzystne działanie herbaty może wynikać z obecności w naparze określonego składnika lub z tego, że kobiety pijące zieloną herbatę prowadzą zdrowszy tryb życia niż amatorki kawy.

Zobacz również: Leczenie niepłodności u kobiet.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Koperwas M., Głowacka M., Problem niepłodności wśród kobiet i mężczyzn – epidemiologia, czynniki ryzyka i świadomość społeczna, Aspekty zdrowia i choroby, 3/2017.
 2. Łepecka-Klusek C., Pilewska-Kozak A., Jakiel G., Niepłodność w świetle definicji choroby podanej przez WHO, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2/2012.
 3. Bojanowska M., Kostecka M., Dieta i styl życia jako czynniki wpływające  na płodność, Problemy Nauk Biologicznych, 2/2018.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *