Bezpłodność u kobiet może być określona gdy nie zachodzi ona w ciążę przez rok uprawiania regularnego pożycia płciowego podczas najpłodniejszych dni cyklu miesiączkowego (pięć dni przed owulacją oraz w dniu owulacji). Kobiety, które przekroczyły 35 rok życia już po 6 miesiącach takich prób powinny udać się do lekarza, ponieważ płodność zmniejsza się wraz z wiekiem. W dzisiejszych czasach około 15% populacji ma problem z poczęciem dziecka. W jednej trzeciej przypadków przyczyna leży po stronie zarówno mężczyzn jak i kobiet, w pozostałych po stronie tylko jednego z partnerów.
Przyczyny bezpłodności
- brak odpowiedniej aktywności fizycznej;
- nieprawidłowe odżywianie;
- narażenie na chroniczny stres;
- nadmierny wysiłek fizyczny i psychiczny.
Wszystkie one stanowią przyczynę zaburzeń hormonalnych zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn. Mogą one prowadzić do bezowulacyjnych cykli oraz pogorszenia biologicznych parametrów jakości nasienia. Najczęstszą przyczyną niepłodności małżeńskiej jest niedrożność jajowodów występująca u 30-35% kobiet, wymagająca interwencji chirurgicznej.
Bezpłodność u kobiet
Podczas owulacji (jajeczkowania), która występuje w połowie cyklu miesięcznego, komórka jajowa uwalnia się z jajnika kobiety. Następnie wędruje jajowodem i tu może dojść do zapłodnienia, jeśli podczas stosunku seksualnego do dróg rodnych kobiety dostało się nasienie. U jednych przyczyną bezpłodności są nieregularne owulacje lub ich brak, natomiast u innych bliznowate lub niedrożne jajowody.
Aby ustalić przyczynę bezpłodności należy poddać się badaniu lekarskiemu. Prawidłowe owulacje nie występują z reguły u kobiet nieregularnie miesiączkujących lub nie miesiączkujących wcale. Zdarza się, w niektórych przypadkach, pomimo dokładnych badań nie można ustalić co może powodować bezpłodność u kobiet.
Nieregularne owulacje występują częściej u kobiet, które zbliżają się do czterdziestego roku życia. Owulacje może także hamować brak równowagi hormonalnej wynikający na przykład z nadwagi lub z nadmiernej aktywności fizycznej. Zdarza się również, że przyczyną niepłodności jest zakażenie dróg rodnych bakteriami z rodzaju Chlamydia, endometrioza lub stany zapalne w obrębie miednicy małej.
Bezpłodność – objawy
Bezpłodność zazwyczaj niczym się nie objawia, a kobieta dowiaduje się o niej dopiero podczas prób poczęcia dziecka. Diagnozuje się ją gdy występuje niemożność zajścia w ciąże przez 6 do 12 miesięcy regularnego współżycia. U niektórych kobiet występuje brak miesiączek lub zbyt rzadkie, jak również nieregularne ich występowanie.
Leczenie bezpłodności
W przypadku bezpłodności kobiecej można sięgnąć po:
- witaminy z grupy B – pomagają zachować prawidłową czynność układu rozrodczego. Odgrywają one istotną rolę w pierwszej fazie rozwoju zarodka. W szczególności ważny jest kwas foliowy, który zapobiega wadom rozwojowym;
- witaminę E – jest silnym przeciwutleniaczem chroniącym organizm przed szkodliwym działaniem wolnych rodników, które mogą upośledzać między innymi czynność jajników i macicy;
- cynk – niezbędny do prawidłowego podziału komórek;
- kwasy tłuszczowe Omega 3 – występują w olejach rybnych (oraz oleju lnianym dobrej jakości) utrzymują prawidłowe czynności jajników i macicy.
Większość tych preparatów może być stosowana niezależnie od przyczyn bezpłodności razem z multiwitaminami lub preparatami wielomineralnymi. Zażywa się je także w trakcie leczenia konwencjonalnego. Wyników leczenia można spodziewać się dopiero po upływie od 3 do 6 miesięcy. Jeśli nie dało to rezultatów, należy udać się do specjalisty. Niektórzy osteopaci zajmują się leczeniem bezpłodności i zdarza się, że jest to jedyna skuteczna terapia.
Jeśli bezpłodność u kobiet wynika z nieregularnej owulacji, można próbować ją pobudzić mieszanką niepokalanka i Aletris farinosa. Stwierdzono, że niepokalanek wpływa na stężenie hormonów w organizmie m.in. zwiększa syntezę progesteronu.
Pozostałe wskazówki
Starając się zajść w ciążę i mając z tym problem, kobiety powinny:
- nie wykonywać zbyt intensywnych wysiłków fizycznych, ponieważ mogą zaburzać owulację;
- zadbać o to, aby w dziennym pożywieniu znalazły się produkty z pełnego ziarna, tłuste ryby i co najmniej 5 porcji owoców i warzyw;
- nie palić papierosów – palenie zmniejsza płodność, a u kobiety ciężarnej może poważnie zaburzyć rozwój płodu;
- schudnąć jeśli ma się nadwagę i przytyć jeśli ma się niedowagę;
- unikać picia alkoholu lub ograniczyć jego picie do minimum. Kawy z kofeiną nie należy pić więcej niż dwie filiżanki dziennie.
U kobiet pijących przeszło pół filiżanki zielonej herbaty dziennie prawdopodobieństwo zajścia w ciążę zwiększa się dwukrotnie. Naukowcy sądzą, że korzystne działanie herbaty może wynikać z obecności w naparze określonego składnika lub z tego, że kobiety pijące zieloną herbatę prowadzą zdrowszy tryb życia niż amatorki kawy.
Zobacz również: Leczenie niepłodności u kobiet.
Polecane produkty:
![]() |
Spirulina w proszku od bioalgi
Spirulina jest bogatym źródłem wielu składników odżywczych. Jej skład to wysokiej jakości białko pochodzenia roślinnego, witaminy, minerały (również pierwiastki śladowe), fitoskładniki (m.in. fikocyjanina, chlorofil, karotenoidy), kwasy tłuszczowe ... Zobacz więcej... |
![]() |
Spirulina + Chlorella - naturalne oczyszczanie organizmu
Spirulina i Chlorella to naturalny produkt, który dostarcza witaminy, minerały, a także inne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Dodatkowo skutecznie wspomaga oczyszczanie organizmu, regulację metabolizmu i wzmacnianie układu ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Koperwas M., Głowacka M., Problem niepłodności wśród kobiet i mężczyzn – epidemiologia, czynniki ryzyka i świadomość społeczna, Aspekty zdrowia i choroby, 3/2017.
- Łepecka-Klusek C., Pilewska-Kozak A., Jakiel G., Niepłodność w świetle definicji choroby podanej przez WHO, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2/2012.
- Bojanowska M., Kostecka M., Dieta i styl życia jako czynniki wpływające na płodność, Problemy Nauk Biologicznych, 2/2018.