Osteopatia – co to jest i w czym może pomóc?

///Osteopatia – co to jest i w czym może pomóc?
Sprawdzony Fizjoterapeuta

Osteopatia to ugruntowany system diagnozy klinicznej terapii manualnej, koncentrujący się głównie na zależnościach pomiędzy: konkretnym elementem ciała i funkcjami przez nie pełnionymi. Osteopatia pozwala rozwiązać wiele problemów związanych z zaburzeniem funkcjonowania systemu nerwowo-mięśniowo-szkieletowego. Ściślej mówiąc to rodzaj medycyny manualnej opierający się na analizie ruchomości tkanek.

Osteopatia co to jest?

Zdrowe tkanki charakteryzuje pewna fizjologiczna ruchomość. Jeśli organizm utraci zdolność samoregulacji – czy to na poziomie komórki, czy tkanki – ruchomość ta zostaje zaburzona i pojawiają się dolegliwości bólowe. Zaburzenia w ruchu tkanki, brak jej prawidłowego napięcia czy ukrwienia jest dla osteopaty wskaźnikiem, że organizm wymaga pomocy.

Osteopata używając technik manualnych ma za zadanie przywrócić naturalną ruchomość tkankom i wspomóc proces samoregeneracji organizmu. Ważną cechą osteopatii jest holistyczne podejście do organizmu człowieka. Ten rodzaj terapii nie skupia się na wybranych partiach, traktuje ciało jako całość, której każdy element jest równie ważny w prawidłowym funkcjonowaniu.

Najczęstsze dolegliwości, leczone przez osteopatów:

– bóle kręgosłupa;
– bóle głowy i migreny;
– naciągnięcia i skręcenia;
– bóle mięśni i stawów;
rwa kulszowa;
– urazy sportowe i komunikacyjne;
– zastoje limfatyczne;
– dolegliwości i choroby trzewne;
– astma;
– zapalenie zatok;
– częste przeziębienia, bóle gardła i obniżenie odporności;
– depresje;
– ADHD;
– fibromialgia;
– specyficzne dolegliwości u dzieci – kolki, wymioty, trudności z  karmieniem, zaburzony odruch ssania, opóźniony rozwój, powtarzające się zapalenie ucha;
– ciąża – bóle pleców, bóle pachwiny, obrzęk nóg, przygotowanie do porodu, powrót do aktywności fizycznej po porodzie naturalnym i cesarskim cięciu.

Medfile

Z zabiegu może skorzystać pacjent w każdym wieku, niezależnie od stanu zaawansowania dolegliwości.

Największe zalety zabiegów osteopatycznych:

– możliwość stosowania zarówno przy ostrych jak i przewlekłych dolegliwościach bólowych;
– bezbolesne i nieinwazyjne zabiegi;
– terapia odbywa się zupełnie bez leków i suplementów diety;
– dolegliwości są eliminowane, a nie „wyciszane”;
– terapia wpływa na naturalne procesy organizmu, nie są potrzebne dodatkowe bodźce.

Osteopatia – co, gdzie, kiedy?

Terapia odkryta ponad 140 lat temu i rozwijana do dnia dzisiejszego polecana jest jako bezinwazyjna, bezpieczna metoda dla szerokiego grona pacjentów. Łączy w sobie obszary biologii, chemii i fizyki dlatego wymaga od terapeutów ogromnej wiedzy w zakresie anatomii i fizjologii. Dodatkowo wymaga umiejętności specjalistycznych procedur diagnostycznych i holistycznego oraz indywidualnego podejścia do każdego pacjenta. Połączenie tych umiejętności i wiedzy oraz traktowanie organizmu ludzkiego jako całości, który ma moc samouzdrawiania daje pozytywne rezultaty nawet w bardzo wymagających przypadkach.

Autor: Marcin Pochojka

Polecane produkty:
Strefa Fizjoterapii
Autor: |2018-01-18T18:35:39+00:0013 Lipiec, 2015|Kategorie: Terapia manualna|Tagi: , , , , , |0 komentarzy

Zostaw komentarz

Zadaj pytanie

Pytania do specjalisty on-line. Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukałeś, a sprawa jest dla Ciebie ważna – zadaj pytanie poprzez poniższy formularz. Nasi specjaliści z pewnością udzielą wyczerpujących odpowiedzi. Twoje pytanie i odpowiedź zostanie opublikowana w naszym serwisie, aby inni użytkownicy mogli się z nią zapoznać. Zapraszamy do kontaktu!

 

*Ta strona korzysta z zabezpieczenia reCAPTCHA
Prywatność i Warunki