Endometrioza

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Endometrioza to powszechna choroba wśród kobiet w wieku rozrodczym, ponieważ dotyka aż do 10% kobiet. Schorzenie może w dużym stopniu ograniczać płodność i obniżać jakość życia. Endometriozę definiuje się jako występowanie błony śluzowej trzonu macicy poza jej naturalnym umiejscowieniem.

 

Przyczyny

Choroba rozwija się w efekcie wypływu wstecznego komórek i tkanek endometrium w trakcie miesiączki. Elementy te są bardzo wrażliwe na działanie hormonów steroidowych. Zagnieżdżają się one na powierzchni otrzewnej wywołując po pewnym czasie odpowiedź zapalną. To z kolei prowadzi do angiogenezy, powstawania zrostów, zwłóknień i zbliznowaceń. Następuje naciekanie nerwów i zaburzenie anatomii, co z kolei wywołuje szereg objawów klinicznych.

Czynniki ryzyka obejmują:

 • zaburzenia wypływu krwi menstruacyjnej;
 • ekspozycję na dietylostilbestrol lub endogenne estrogeny;
 • krótkie cykle miesiączkowe;
 • niską masę urodzeniową;
 • ekspozycję na związki chemiczne zakłócające funkcjonowanie układu dokrewnego.

Rodzaje endometriozy

Wyróżnia się 4 podstawowe rodzaje endometriozy w zależności od stopnia nasilenia choroby:

 • minimalna – zmiany lokalizują się na jajnikach i w jajowodach, przy czym nie przekraczają 5 mm;
 • łagodna – zmiany utrzymują poprzednią lokalizację, przy czym ich wielkość przekracza 5 mm. Dodatkowo mogą być widoczne w zagłębieniu odbytniczo-macicznym;
 • umiarkowana – zmiany przekraczają 5 mm i obejmują również więzadła krzyżowo-maciczne;
 • ciężka – torbiele mogą dochodzić do kilku centymetrów, przy czym macica jest nieruchoma i zgięta w tył, przyrośnięta do jelit. Zmiany pojawiają się w wielu innych tkankach i narządach, np. na pęcherzu moczowym, w pochwie, szyjce macicy czy wyrostku robaczkowym.

Endometrioza – objawy

Endometrioza objawia się dość typowo. Podstawowymi objawami są dolegliwości bólowe w obrębie miednicy mniejszej oraz obniżenie płodności. Ból może występować podczas owulacji, miesiączki czy stosunku płciowego. Może również dotyczyć oddawania moczu. Lokalizuje się przeważnie w obrębie miednicy mniejszej, jednak równie często obejmuje okolicę krzyżową kręgosłupa. Do pozostałych objawów można zaliczyć:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Jedynie u około 20-25% pacjentek choroba przebiega bezobjawowo. Szczególną uwagę należy zwrócić na powiązanie endometriozy z bezpłodnością. Choroba może bowiem prowadzić do niepłodności, rozpoznaje się ją u około połowy nieopłodnych kobiet. Wskaźnik prawdopodobieństwa zajścia w ciążę u zdrowej kobiety wynosi 20%. Porównując, w przypadku kobiety z endometriozą wynosi zaledwie 4,7%, czyli prawdopodobieństwo ciąży jest tu niemal niemożliwe.

Diagnostyka

Podstawą wykrycia wszelkich nieprawidłowości jest podstawowe badanie ginekologiczne. Przezbrzuszne lub przezpochwowe badanie USG to badanie diagnostyczne pierwszego wyboru służące do wykrywania zmian guzowatych przydatków i oceny innych struktur znajdujących się w obrębie miednicy mniejszej. Z kolei rezonans magnetyczny może wykryć torbiele endometrialne. Zaleca się również wykonanie badania krwi pod kątem oceny poziomu poszczególnych hormonów.

Endometrioza – leczenie

Endometrioza wymaga zastosowania leczenia farmakologicznego, które ma na celu zmniejszenie ewentualnych dolegliwości bólowych oraz zahamowanie dalszego rozwoju ognisk endometrialnych. W efekcie celem jest przywrócenie płodności. Lekami pierwszego rzutu są niesteroidowe leki przeciwzapalne, preparaty estrogenowo-progestagenowe i preparaty progestagenowe, przy czym kombinacja środków farmakologicznych zawsze dobierana jest indywidualnie do pacjentki.

W przypadku wystąpienia endometrialnych torbieli jajników czy głęboko naciekającej endometriozy może okazać się konieczna interwencja chirurgiczna (przeważnie laparoskopia). Leczenie chirurgiczne dzieli się na radykalne i zachowawcze. Zachowawcze stosuje się u pacjentek planujących zajście w ciążę, obejmuje ono uwolnienie zrostów czy usunięcie torbieli. Z kolei leczenie radykalne stosuje się u pacjentek nieplanujących już zajścia w ciążę i polega na obustronnym usunięciu jajników.

Bibliografia

 1. Sobstyl M., Tkaczuk-Włach J., Jakiel G., Farmakologiczne leczenie endometriozy, Przegląd Menopauzalny, 3/2010.
 2. Drews K., Barlik M., Łukaszewski T., Leczenie zachowawcze endometriozy, Ginekologia Polska, 83/2012.
 3. Sroślak K., Ziętalewicz U., Pyrcz P., Wpływ endometriozy i metod jej leczenia na jakość życia i funkcjonowanie seksualne kobiet – przegląd najnowszych badań, Przegląd Seksuologiczny, 1/2017.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *