Łyżeczkowanie macicy to procedura z zakresu chirurgii ginekologicznej, polegająca na rozszerzeniu kanału szyjki macicy i oczyszczeniu jej z zawartości, której nie powinno być w jej wnętrzu. Wykonuje się ją w trakcie histeroskopii, czyli endoskopowej metody diagnostyczno-terapeutycznej. Zabieg jest bezbolesny, a niekiedy stanowi jedyne medyczne rozwiązanie problemu pacjentki.
Na czym polega łyżeczkowanie macicy?
Zabieg łyżeczkowania macicy wykonywany jest na oddziale ginekologicznym, najczęściej w znieczuleniu ogólnym. Trwa około 10-15 minut, chyba że pojawią się jakiekolwiek powikłania. Polega na wprowadzeniu do macicy przez jej szyjkę i pochwę specjalnego przyrządu, przypominającego swoim wyglądem pętelkę. Z jego użyciem stopniowo i po kawałku złuszcza się endometrium i usuwa na zewnątrz, aż do pozbycia się całej patologicznej tkanki. Usunięty materiał biologiczny zawsze przesyła się do szczegółowych badań histopatologicznych.
Regeneracja po zabiegu trwa do około tygodnia, w tym czasie kobieta powinna powstrzymać się od nadmiernej aktywności fizycznej czy współżycia seksualnego. Mogą pojawić się plamienia, dlatego zaleca się noszenie podpasek. Wiele kobiet odczuwa po łyżeczkowaniu macicy tępy, rozlany, ale silny ból w podbrzuszu, przypominający ten towarzyszący menstruacji.
Łyżeczkowanie macicy – wskazania
Łyżeczkowanie macicy wykonywane jest w następujących przypadkach:
- nieprawidłowe krwawienia z macicy;
- poronienie nawykowe;
- stwierdzone w USG nieprawidłowości w endometrium macicy;
- usuwanie ciał obcych z macicy;
- zrosty wewnątrzmaciczne;
- podejrzenie wad wrodzonych macicy;
- mięśniaki macicy.
Najczęściej jednak łyżeczkowanie macicy jest odpowiedzią na poronienie. Pozostawienie zarodka lub płodu mogłoby doprowadzić do poważnych, zagrażających życiu kobiety powikłań.
Łyżeczkowanie macicy – przeciwwskazania
Łyżeczkowanie macicy nie zawsze może zostać wykonane. Głównymi przeciwwskazaniami do niej są stany zapalne narządów płciowych oraz nowotwór endometrium, chyba że zabieg ma na celu ratowanie życia. W innym razie pojawia się ryzykowna możliwość rozsiewu złośliwych zmian patologicznych z jamy macicy do jamy otrzewnej podczas zabiegu. Łyżeczkowania macicy nie wykonuje się również u kobiet ciężarnych, jeśli ciąża przebiega prawidłowo i nie zagraża życiu kobiety.
Łyżeczkowanie macicy – skutki uboczne
Łyżeczkowanie macicy nie pozostaje bez znaczenia dla zdrowia ogólnego. Przede wszystkim u każdej kobiety po zabiegu w obrębie mięśnia macicy tworzą się niewielkie blizny, które mogą w późniejszym czasie utrudnić zajście w ciążę. Powikłaniem jest też infekcja dróg rodnych, co jednak zdarza się stosunkowo rzadko. Natomiast po zbyt głębokim łyżeczkowaniu macicy może rozwinąć się zespół Ashermana, czyli zbiór objawów związanych z częściowym bądź całkowitym zarośnięciem jamy macicy w konsekwencji znacznego uszkodzenia warstwy endometrium.
Czy łyżeczkowanie macicy powoduje bezpłodność?
Zabieg niepowikłany nie wpływa na płodność kobiety. Jeśli jednak nie zostanie wykonany w pełni rzetelnie i w obrębie macicy powstaje zbyt dużo blizn i zrostów, zajście w ciążę może stać się znacznie utrudnione. Przy prawidłowo wykonanym łyżeczkowaniu macicy kobieta może starać się zajść w ciążę już w kolejnym cyklu. Jednak przy powikłaniach lekarz zaleca odczekanie od 3 do 4 cyklów.
Ile kosztuje łyżeczkowanie macicy?
Łyżeczkowanie macicy najczęściej wykonywane jest w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia (NFZ), należy jedynie otrzymać skierowanie od lekarza ginekologa. Jeśli natomiast zabieg jest wykonywany po poronieniu, nie trzeba specjalnego skierowania, wystarczy udać się do szpitala. Z kolei prywatnie cena łyżeczkowania macicy waha się w granicach 600-2000 zł.
Polecane produkty:
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... | |
Kolagen naturalny w kapsułkach
Skład produktu to wyłącznie naturalny, rybi kolagen. Dzięki temu jest on aktywny biologicznie, a także bardzo wysokiej wchłanialności. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Baranowski W., Doniec J., Bettocchi S., Histeroskopia ambulatoryjna – nowa technika diagnostyczno-lecznicza, Przegląd Menopauzalny, 1/2007.
- Stetkiewicz T., Stachowiak G., Surkont G., Pawłowicz P., Pertyński T., Rola histeroskopii w nowoczesnej diagnostyce i terapii, Przegląd Menopauzalny, 3/2007.
- Zimmer M., Pomorski M., Kamiński M., Doniec J., Huras H., Sieroszewski P., Sikora J., Stojko R., Ludwin A., Radwan M., Fuchs T., Rekomendacje Polskiego Towarzystwa Ginekologów i Położników dotyczące zastosowania histeroskopii w ginekologii, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 3/2019.