Szukaj
Szukaj

Mięśniaki macicy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięśniaki macicy to łagodne (nierakowe) guzy, czyli narośla powstałe z tkanki mięśniowej i włóknistej macicy. Statystycznie występują u co 5 kobiety po 35 roku życia i u 50% kobiet po 50 roku życia przed menopauzą (później na ogół nie pojawiają się nowe mięśniaki).

Mięśniaki macicy

Rodzaje

Ze względu na umiejscowienie wyróżniamy następujące rodzaje mięśniaków macicy:

  • podśluzówkowe – wpuklają się do wewnątrz macicy;
  • śródścienne – znajdują się wewnątrz ściany macicy;
  • podsurowicówkowe – występują pod błoną zewnętrzną macicy.

Mięśniaki podśluzówkowe i podsurowicówkowe mogą występować w postaci ruchomej, tzw. mięśniaki uszypułowane, połączone z macicą przez szypułę naczyniową.

Zobacz również: Narządy rodne kobiety – anatomia.

Przyczyny

Bezpośrednie przyczyny powstawania mięśniaków macicy nie są jednoznacznie określone. Mówi się o wpływie żeńskich hormonów płciowych, szczególnie estrogenu, ale także progesteronu, na rozwój mięśniaków. Istotne są również czynniki genetyczne. Ponadto kobiety czarnoskóre są dwukrotnie bardziej podatne na występowanie mięśniaków macicy.

Rozpoznanie i objawy

Rozpoznania mięśniaków macicy najczęściej dokonuje się przez badanie USG. Większość kobiet z mięśniakami macicy nie odczuwa żadnych objawów. Uwagę powinno zwrócić nieprawidłowe krwawienie z macicy, co jest najczęstszym objawem mięśniaków. Mogą one powodować obfite i bolesne miesiączki oraz plamienia między miesiączkami. Jako następstwo wzmożonego krwawienia może pojawić się anemia. Mięśniak degenerujący się może powodować uporczywy ból.

Zależnie od wielkości i położenia, mięśniaki macicy mogą powodować szereg różnych objawów takich jak np.:

Patronite
Patronite
  • ból w miednicy;
  • utrudnione oddawanie moczu i inne dolegliwości związane z uciskiem na pęcherz moczowy;
  • bolesne i utrudnione oddawanie kału spowodowane uciskiem na odbytnicę;
  • możliwe jest też upośledzenie płodności i poronienia.

Zagrożenia

W niektórych przypadkach nawet mięśniaki, które nie powodują dolegliwości muszą być usunięte chirurgicznie lub pozostać pod obserwacją. Szybki wzrost mięśniaka jest powodem do zachowania ścisłej obserwacji, ponieważ jest to cecha tzw. mięśniaka gładkokomórkowego, który jest złośliwą postacią nowotworu, jednak występuje rzadko, bo u mniej, niż 1% przypadków mięśniaków.

Zagrożenie zachodzi również w sytuacji, gdy mięśniak rozwinie się do zbyt dużych rozmiarów, co powoduje znaczące objawy, a mogą wystąpić trudności z usunięciem ze względu na położenie mięśniaka.

Jak leczyć mięśniaki macicy?

W większości przypadków, gdy mięśniaki nie powodują dolegliwości i nie rosną w szybkim tempie, nie wymagają leczenia. W sytuacji wystąpienia objawów stosuje się na ogół leki przeciwzapalne, rzadko hormony. Leczenie chirurgiczne polega na usunięciu guzów lub odjęciu całej macicy. Jeżeli guz jest odpowiednio dostępny, miomektomię (wyłuskanie mięśniaków) można wykonać laparoskopowo. Najlepiej jest skonsultować się ze swoim lekarzem ginekologiem, który po rozmowie z pacjentką dobierze najlepszą metodę leczniczą.

Embolizacja

W przypadku małych mięśniaków nieuszypułowanych można zastosować tzw. embolizację. Zabieg embolizacji polega na odcięciu dopływu krwi do guzów przez wprowadzenie odpowiednich substancji do tętnic macicznych, na skutek czego mięśniak kurczy się i usycha.

Metoda laparoskopowa

Laparoskopowe wyłuszczenie mięśniaków przebiega w 3 etapach:

  • odwarstwienie zmiany od mięśnia macicy;
  • odtworzenie ciągłości ściany macicy;
  • usunięcie mięśniaka z jamy otrzewnowej.

To skuteczna i korzystna metoda. Charakteryzuje się licznymi zaletami, gdyż skutkuje małym nacięciem powłok brzusznych, krótkim czasem hospitalizowania oraz mniejszymi, pooperacyjnymi dolegliwościami bólowymi.

Histerektomia

Zapewnia najbardziej skuteczny sposób leczenia mięśniaków macicy oraz eliminuje ryzyko powstawania nowych, ale ten sposób terapii często jest nie do zaakceptowania dla wielu kobiet, ponieważ skutkuje usunięciem macicy. Wybór oszczędzającego sposobu leczenia jest uzależniony od wielkości, liczby oraz lokalizacji mięśniaków, a przede wszystkim występujących objawów klinicznych z nimi związanych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Szkodziak P., Technologie medyczne stosowane w terapii mięśniaków macicy, Najnowsze technologie medyczne, 3/2014.
  2. Woźniak S., Pietrzak B., Paszkowski T., Radowicki S., Pawelczyk L., Wielgoś M., Farmakoterapia mięśniaków macicy, Ginekologia i Perinatologia Praktyczna, 2/2017.
  3. Surynt E., Czekańska M., Tomaszewska K., Jakiel G., Leczenie endoskopowe mięśniaków macicy, Postępy Nauk Medycznych, 1/2011.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.