Zastoinowa niewydolność serca to specyficzna postać ostrej bądź przewlekłej niewydolności mięśnia sercowego z cechami przewodnienia ustroju. Stanowi zagrożenie zdrowia i życia, dlatego zawsze musi być kontrolowana. Diagnostyką i leczeniem choroby zajmuje się lekarz kardiolog.
Zastoinowa niewydolność serca
Niewydolność serca to złożony zespół, do którego może dochodzić wskutek zaburzeń strukturalnych lub czynnościowych mięśnia sercowego. Prowadzi do upośledzenia funkcji serca jako pompy podtrzymującej fizjologiczne krążenie krwi. W przebiegu zastoinowej niewydolności serca mięsień sercowy nie jest w stanie pompować krwi w ilości wystarczającej do zaspokojenia potrzeb organizmu. W konsekwencji tego może ona gromadzić się w niektórych częściach ciała, zwłaszcza tych zlokalizowanych dystalnie (na obwodzie). Daje to szereg nieprzyjemnych dolegliwości.
Zastoinowa niewydolność serca – przyczyny
Do grona najczęstszych przyczyn zastoinowej niewydolności serca zaliczyć można m.in.:
- chorobę niedokrwienną serca wywołaną niedostatecznym, zbyt małym dopływem krwi do serca, wskutek czego jest ono nieodżywione i niedotlenione;
- nadciśnienie tętnicze – zwłaszcza te znacznego stopnia oraz przebiegające z innymi przewlekłymi chorobami cywilizacyjnymi;
- wady serca – wrodzone oraz nabyte, które zawsze zaburzają pożądany przepływ krwi;
- kardiomiopatie – choroby mięśnia sercowego, takie jak rozstrzeniowa czy przerostowa kardiomiopatia;
- migotanie przedsionków i inne zaburzenia rytmu serca (tzw. arytmie);
- cukrzyca;
- choroby tarczycy;
- infekcje mięśnia sercowego prowadzące do jego stanów zapalnych;
- przewlekła obturacyjna choroba płuc (POChP).
I wiele innych. Biorąc pod uwagę ogół społeczeństwa, zastoinowa niewydolność serca występuje u 1-2% populacji. Jeżeli jednak przyjrzymy się osobom po 75. roku życia, odsetek ten wynosi nawet 20%. Przypuszcza się, że w Polsce na niewydolność serca choruje 600-800 tysięcy osób.
Zastoinowa niewydolność serca – objawy
Typowymi objawami pojawiającymi się w przebiegu zastoinowej niewydolności serca są:
- zmęczenie i osłabienie organizmu, brak energii do działania, senność;
- obrzęki na ciele, w szczególności lokujące się w dystalnych częściach ciała takich jak podudzia i stopy, choć nie tylko;
- kołatanie serca, duszności, problemy z oddychaniem;
- kaszel;
- zwiększenie masy ciała i tendencja do gromadzenia się w nim wody.
Obraz kliniczny może być jednak różny w zależności od wielu czynników osobniczych, w tym od wieku, ogólnego stanu zdrowia, chorób współistniejących, przyjmowanych leków, masy ciała.
Diagnostyka zastoinowej niewydolności serca
Po ocenie wyglądu pacjenta (np. zmierzeniu obrzęków) oraz przeprowadzeniu wywiadu zdrowotnego, lekarz kieruje na szczegółowe badania. Rutynowo przy podejrzeniu niewydolności serca wykonuje się ECHO serca, RTG klatki piersiowej oraz EKG Holter. Uzupełnieniem diagnostyki są badania krwi, w tym ocena peptydów natriuretycznych, jak również testy wysiłkowe, pozwalające ocenić wydolność organizmu.
Zobacz również: Wydolność tlenowa.
Zastoinowa niewydolność serca – leczenie
Zastoinową niewydolność serca należy leczyć przyczynowo, jeśli tylko jest to możliwe. Jeśli więc wiąże się z niekontrolowaną cukrzycą, przede wszystkim stabilizuje się cukrzycę za pomocą farmakoterapii oraz dietoterapii. Lecząc z kolei zastoinową niewydolność serca, najczęściej wybieranymi lekami są diuretyki, beta-blokery, inhibitory ACE czy ARB. Pomagają poprawić funkcję serca i zmniejszyć występujące objawy. Zdrowa dieta (ograniczenie soli i eliminacja alkoholu), regularna aktywność fizyczna, kontrola masy ciała, suplementacja i unikanie stresu są kluczowymi czynnikami pozwalającymi zachować zdrowie serca. W niektórych przypadkach niezbędny może się okazać rozrusznik serca, defibrylator wszczepialny lub skrajnie nawet przeszczep serca.
Polecane produkty:
![]() |
Spirulina + Żelazo - wsparcie dla hemoglobiny
Spirulina + Żelazo od bioalgi jest 100% naturalnym, roślinnym źródłem żelaza. Jest bardzo dobrze przyswajalne przez organizm człowieka, dzięki czemu uzupełnia niedobory żelaza, ale również innych, ważnych składników odżywczych niezbędnych do prawidłowego Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Jakubów P., Juszczyk G., Hirnle T., Niewydolność serca w medycynie paliatywnej, Medycyna Paliatywna 2016; 8(2): 55–64.
- Witkowski A., Gil R., Lipiec P., Mitkowski P., Kardiologia – podręcznik Polskiego Towarzystwa Kardiologicznego 2023, Wydawnictwo Via Medica, Gdańsk 2023.