Szukaj
Szukaj

Choroby cywilizacyjne

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Choroby cywilizacyjne to schorzenia związane z negatywnymi skutkami życia w wysoko rozwiniętej cywilizacji. Mianem tym określa się choroby i dolegliwości występujące szczególnie często w krajach wysoko rozwiniętych. Ich przyczyną jest w największym stopniu styl życia.

Choroby cywilizacyjne

Przyczyny chorób cywilizacyjnych

Choroby cywilizacyjne występują zwłaszcza na terenach krajów wysoko rozwiniętych, ponieważ styl życia mieszkańców takich krajów zazwyczaj pozostawia wiele do życzenia. Na rozwój chorób z tej grupy wpływ mają:

 • niska aktywność ruchowa, siedzący tryb życia – zarówno w pracy, jak i po jej zakończeniu (w czasie wolnym wiele osób preferuje odpoczynek bierny, w tym oglądanie telewizji, korzystanie z komputera czy po prostu leżenie);
 • niezdrowe odżywianie się, co skupia się głównie na zbyt dużej dziennej podaży cukrów prostych i tłuszczy, kosztem witamin, białek, minerałów oraz niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych;
 • zbyt szybkie tempo życia, co wywołuje stres i presję;
 • zbyt mała ilość snu;
 • zanieczyszczenia środowiska (powietrza, gleb, wód);
 • promieniowanie słoneczne, na które wiele osób naraża się bez odpowiedniej ochrony skóry czy głowy;
 • nadmierny hałas w najbliższym otoczeniu.

Jak zatem widać, większość mieszkańców krajów wysoko rozwiniętych naraża się przynajmniej na część wymienionych wyżej czynników. Ich rezultatem jest między innymi powstawanie w organizmie człowieka stresu oksydacyjnego, czym określa się nadmierną ilość wolnych rodników tlenowych. Związki te przyczyniają się do rozwoju chorób cywilizacyjnych i przyspieszają starzenie się organizmu.

Spory wpływ na powstawanie chorób tej grupy jest niezdrowa dieta i mała aktywność fizyczna. To powoduje początkowo nadwagę, a później otyłość. Rezultatem otyłości jest nadmiar tkanki tłuszczowej, zwiększone stężenie cholesterolu i trójglicerydów we krwi, zaburzenia gospodarki hormonalnej i inne wieloukładowe problemy. Znacznie zwiększa to ryzyko rozwoju chorób cywilizacyjnych, zwłaszcza układu sercowo-naczyniowego. Warto wspomnieć, że siedzący tryb życia powoduje liczne wady postawy, szczególnie wśród dzieci i młodzieży. Przybierana pozycja podczas siedzenia rzadko jest bowiem prawidłowa.

Rodzaje chorób cywilizacyjnych

Choroby cywilizacyjne mogą dotyczyć każdego układu ludzkiego ustroju. Mogą to być:

Patronite
Patronite

Wszystkie powyższe choroby uznano za cywilizacyjne. Schorzeń w omawianej grupie jest znacznie więcej, należą tu wszystkie dolegliwości wynikające z trybu życia w krajach wysoko rozwiniętych. Oczywiście miejsce zamieszkania nie przesądza o wystąpieniu poszczególnych chorób. Dodatkowo duże znaczenie w ich prewencji ma styl życia.

Choroby cywilizacyjne – jak zapobiegać?

W pierwszej kolejności należy skupić się na 2 najważniejszych czynnikach – zdrowej diecie i regularnej aktywności fizycznej. Codzienna dieta powinna być zbilansowana i dostosowana do potrzeb. Ważne, aby posiłki były spożywane regularnie (niezależnie czy będzie ich 3 czy 5) i dostarczały przy tym odpowiedniej ilości białka, węglowodanów oraz tłuszczy. Podaż tłuszczy powinna obejmować w większości niezbędne nienasycone kwasy tłuszczowe znajdujące się w olejach roślinnych, morskich rybach, owocach morza, nasionach czy ziarnach. Warto unikać słodyczy, wysoko przetworzonej żywności, konserwantów oraz fast-foodów. Oczywiście spożycie ich raz na jakiś czas nie wpłynie negatywnie na zdrowie. Niebezpieczna staje się regularność w podaży niezdrowych pokarmów. Każdego dnia należy spożywać porcję owoców i warzyw (najlepiej surowych) oraz wypijać przynajmniej 1,5 litra czystej wody. W razie konieczności sugeruje się suplementację witamin, minerałów czy innych składników odżywczych. Również niezwykle ważne jest, aby dieta była bogata w antyoksydanty, które likwidują wolne rodniki tlenowe, a także żywność probiotyczną.

Codzienna aktywność fizyczna wpłynie pozytywnie na każdy aspekt życia i wszystkie układy czy narządy organizmu. Zwiększy się wydolność mięśnia sercowego, poprawi ogólne krążenie i dotlenienie narządów. To z kolei przyczyni się do prewencji chorób sercowo-naczyniowych. Regularność w uprawianiu określonego sportu stanowi idealną prewencję otyłości, poprawia samopoczucie i samoakceptację. Jednocześnie zwiększa się ogólna odporność organizmu oraz czynność układu pokarmowego. Ważne, aby wybrana aktywność była uprawiana regularnie i była zgodna z indywidualnymi prewencjami. Dobrze, gdyby była uprawiana na świeżym powietrzu (w miejscu nienarażonym na kontakt ze spalinami czy zanieczyszczeniami).

Ponadto ważna jest odpowiednia ilość snu każdego dnia, unikanie sytuacji stresowych, a w razie konieczności uczęszczanie do psychoterapeuty, który pomoże uporać się z prywatnymi problemami. Wychodząc na słońce warto nasmarować odsłoniętą skórę kremem z filtrem UV oraz założyć kapelusz lub inne nakrycie głowy.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Czerwiecki L., Współczesne poglądy na rolę przeciwutleniaczy roślinnych w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, Roczniki PZH, 3/2009.
 2. Kitajewska W., Szeląg W., Kopański Z., Maslyak Z., Sklyarov I., Choroby cywilizacyjne i ich prewencja, Journal of Clinical Healthcare, 1/2014.
 3. Łoźna K., Kita A., Styczyńska M., Biernat J., Skład kwasów tłuszczowych olejów zalecanych w profilaktyce chorób cywilizacyjnych, Problemy Higieny i Epidemiologii, 4/2012.
 4. Huber L., Style adaptacyjne do sytuacji stresowych w różnych grupach wiekowych, a choroby cywilizacyjne XXI wieku, Problemy Higieny i Epidemiologii, 2/2010.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *