Szukaj
Szukaj

Rozedma płuc

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Rozedma płuc (łac. emphysema pulmonum) to choroba charakteryzująca się znacznym powiększeniem przestrzeni powietrznych oskrzelików końcowych z destrukcją ścian pęcherzyków. Wyróżnić można 4 rodzaje rozedmy: części centralnej zrazika, całego zrazika, części obwodowej zrazika oraz rozedmę nieregularną.

Rozedma płuc

Rozedma płuc – przyczyny

Przyczyną rozedmy płuc jest zniszczenie ścian pęcherzyków płucnych, a w szczególności włókien elastycznych, czego efektem jest zmniejszenie sprężystości struktur. Degeneracja włókien elastycznych odbywa się na drodze ich enzymatycznego trawienia substancjami uwalnianymi z komórek zapalnych.

Rozedma płuc – objawy

Do typowych objawów choroby należą:

  • problemy z oddychaniem – świszczący oddech, zadyszka, szybka męczliwość, duszności;
  • beczkowata klatka piersiowa;
  • przewlekły kaszel z odksztuszaniem wydzieliny;
  • przewlekłe zmęczenie i osłabienie;
  • sinawe zabarwienie skóry i warg;
  • obrzęk kostek i nóg;
  • rozjaśnione płuca na zdjęciu RTG.

Zobacz również: RTG klatki piersiowej.

Rozedma płuc – leczenie

Leczenie rozedmy płuc obejmuje farmakoterapię i fizjoterapię.

W przypadku farmakoterapii stosuje się leki wykrztuśne i mukolityczne (zmniejszające lepkość wydzieliny), cholinolityczne (stosowane wziewnie), rozszerzające oskrzela oraz antybiotyki.

Celem rehabilitacji natomiast jest poprawa wzorca oddechowego i jakości życia, zwiększenie aktywności chorego i jego wydolności fizycznej, zmniejszenie lęku, a także zapobieganie zaostrzeniom choroby. Poszczególne cele dobiera się w zależności od motywacji, stopnia zaawansowania choroby oraz oczekiwań chorego, ponieważ najważniejsze jest indywidualne podejście do pacjenta.

Kinezyterapia

Za podstawę treningu mięśniowego w chorobach układu oddechowego uważa się trening kończyn dolnych. Poprawa sprawności kończyn dolnych sprzyja wyższej aktywności życiowej, ponieważ większość czynności dnia codziennego wymaga chodzenia.

Zaleca się trening na ergometrze rowerowym w zakresie 60-70% maksymalnej wydolności wysiłkowej (określa się ją testem wysiłkowym). Co 5 sesji treningowych należy zwiększać obciążenie, a w trakcie wykonywania ćwiczenia obowiązkiem jest monitorowanie akcji serca i objawów pod kątem duszności.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Kolejną metodą jest trening kończyn górnych, który wymaga większego zapotrzebowania energetycznego. W trakcie ćwiczeń szybciej pojawia się duszność. Zaleca się prowadzenie ćwiczeń interwałowych w sekwencji: 1 minuta ćwiczeń na 2 minuty przerwy. Trening ramion bez oporu dostosowany jest do cyklu oddechowego.

Zobacz również: Trening interwałowy.

Każdy trening pacjenta musi zawierać ćwiczenia oddechowe. Ich celem jest nauka oddychania z krótkim wdechem i spokojnym, wydłużonym wydechem. W efekcie dochodzi do ułatwienia wykrztuszania wydzieliny, zwiększenia ruchu żebrowego dolnych partii klatki piersiowej oraz zmniejszenia napięcia mięśni klatki piersiowej. Należy pamiętać, że przerwa oddechowa musi nastąpić po zakończeniu wydechu, a nie po wykonaniu wdechu.

Zobacz również: Ćwiczenia oddechowe w rehabilitacji.

Masaż i drenaż

Jego celem jest uruchomienie klatki piersiowej i ułatwienie oddychania. Stosuje się techniki rozluźniające napięte mięśnie grzbietu i klatki piersiowej. Do tych technik należą: głaskanie, rozcieranie, ugniatanie podłużne i delikatne wstrząsanie. Jeśli stan pacjenta ulega znacznej poprawie można dołączyć oklepywanie i wibracje klatki piersiowej. Przy dalszej poprawie można zastosować sprężynowanie klatki piersiowej – ucisk oburącz w trakcie wydechu i zwolnienie go podczas wdechu.

Usuwanie wydzieliny w dróg oddechowych może odbyć się za pomocą przyjęcia odpowiednich pozycji drenażowych, a następnie opukiwania, wstrząsania i wibracji klatki piersiowej. Pozycja drenażowa powinna umożliwiać spływanie wydzieliny drogą grawitacji.

Zabiegi balneofizykalne

Rozedma płuc jest wskazaniem do leczenia uzdrowiskowego. Do najczęściej stosowanych zabiegów w tej jednostce chorobowej należą:

Dopełnienie może stanowić krenoterapia, czyli kuracje pitne z wykorzystaniem wód leczniczych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Paprocka-Borowicz M., Demczyszak I., Kuciel-Lewandowska J., Fizjoterapia w chorobach układu oddechowego, Górnicki Wydawnictwo Medyczne, Wrocław 2009.
  2. Mika T., Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 1996.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *