Szukaj
Szukaj

Problemy z oddychaniem

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Problemy z oddychaniem to zaburzenie podstawowej czynności układu oddechowego, jaką jest wymiana tlenu i dwutlenku węgla podczas rytmicznych, spokojnych wdechów i wydechów. Przyczyną może być zaburzenie jednego lub kilku elementów układu oddechowego, jak również patologie dotyczące zupełnie innych układów organizmu. Warto bowiem wiedzieć, że na jakość oddychania wpływają także struktury mięśniowe, kostne czy nerwowe. Diagnostyką i leczeniem problemów z oddychaniem zajmuje się najczęściej lekarz pulmonolog.

Problemy z oddychaniem

Problemy z oddychaniem – przyczyny

Istnieje wiele możliwych przyczyn zaburzeń oddychania. W pierwszej kolejności należy ich szukać w obrębie układu oddechowego oraz układu sercowo-naczyniowego. Przykładami są:

Innymi możliwymi przyczynami zaburzeń oddychania są także:

Warto pamiętać, że problemy z oddychaniem mogą wynikać także z zupełnie naturalnych przyczyn. Przykładem jest choćby ciąża, zwłaszcza jej III trymestr. Rosnący płód zajmuje coraz więcej miejsca w jamie brzusznej, przez co stopniowo zwiększa się ucisk na przeponę. Może to powodować problemy z oddychaniem nawet w spoczynku. Omawiany problem może wynikać również ze zdenerwowania, silnego stresu, strachu czy przeżytej traumy.

Problemy z oddychaniem – objawy

O problemach z oddychaniem można mówić wówczas, gdy jego jakość nie jest zadowalająca i pogarsza komfort życia. Przykładem jest uczucie duszności i ściskania w klatce piersiowej podczas oddychania, brak możliwości wzięcia głębokiego wdechu, przyspieszenie oddechu lub uczucie niezaspokajania potrzeb organizmu na tlen. Pacjent często opisuje swoje odczucia jako niemożność pełnojakościowych wdechów mimo szczerej chęci, stają się one spłycone. Zaburzeniom oddychania mogą towarzyszyć objawy takie jak:

Patronite
Patronite

Diagnostyka problemów z oddychaniem

Przy problemach z oddychaniem w pierwszej kolejności warto udać się do lekarza pulmonologa. Podstawą diagnostyki jest spirometria, czyli nieinwazyjne badanie umożliwiające ocenę objętości i pojemności płuc pacjenta. Następnie wykonuje się tomografię komputerową, rezonans magnetyczny lub RTG klatki piersiowej oraz badania krwi i moczu. Jeśli istnieją podejrzenia, że problem może mieć podłoże kardiologiczne, diagnostykę uzupełnia się o badanie EKG Holter oraz ECHO serca. Na podstawie wyników i obserwacji wdraża się optymalne leczenie.

Problemy z oddychaniem – leczenie

Zawsze należy leczyć tego typu problemy przyczynowo. Oznacza to, że jeśli wynikają one ze złamania żeber, należy zadbać o unieruchomienie klatki piersiowej oraz zapewnić odłamom odpowiednie warunki do zrostu. Z kolei przy przewlekłych chorobach płuc dąży się do uzyskania jak najlepszych parametrów oddechowych za pomocą zdrowego stylu życia (ważne jest zwłaszcza, aby rzucić palenie papierosów), w tym regularnej aktywności fizycznej.

Zobacz również: Wpływ aktywności fizycznej na organizm człowieka.

Jeśli wyleczenie choroby podstawowej nie jest możliwe, lekarz może zadecydować o tlenoterapii. Źródłem tlenu są koncentratory tlenu zasilane prądem elektrycznym, a także pojemniki z ciekłym tlenem. Bardzo ważną składową terapii są również ćwiczenia oddechowerehabilitacja prowadzona pod okiem fizjoterapeuty. Ma na celu bezpieczne zwiększenie pojemności oddechowej oraz wzmocnienie mięśni oddechowych pacjenta.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Klimiuk K., Wojszel Z., Gułaj E., Bień B., Problemy diagnostyczne i terapeutyczne wybranych chorób układu oddechowego u osób w podeszłym wieku, Gerontologia Polska, 1/2011.
  2. Kałucka S., Najnowsze wytyczne postępowania w przewlekłej obturacyjnej chorobie płuc na rok 2019/2020 – GOLD 2019/2020, Część I. Epidemiologia, etiologia, rozpoznanie, Geriatria, 14/2020.
  3. Shifren A., Witt C., Byers D., Pulmonologia, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2021.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.