Holter EKG (EKG metodą Holtera) to popularne, bezpieczne i nieinwazyjne badanie wykorzystywane w diagnostyce zaburzeń rytmu serca. Współcześnie dostępne są nie tylko krótkoterminowe rejestratory Holterowskie (24-48 godzin), ale również wszczepialne rejestratory pętlowe czy system Mobile Holter. Holter EKG wykazuje wysoką skuteczność i dokładność.
Holter EKG – na czym polega badanie?
Najczęściej stosuje się aparat EKG do pomiaru 24-godzinnego (można jednak mierzyć czynność serca dłużej). Badanie polega na przyczepieniu klejących elektrod w określone miejsca na klatce piersiowej. Kabelki uchodzące od nich zbiegają się w niewielkim urządzeniu przypinanym do pasa, którego zadaniem jest rejestracja sczytywanych impulsów i czynności serca. Po włączeniu urządzenia rozpoczyna się proces rejestracji. Zarówno elektrody, jak i kabelki nie ograniczają ruchów i nie wpływają na codzienne funkcjonowanie badanej osoby.
Jak się przygotować do badania?
Do badania nie trzeba się specjalnie przygotowywać. Panowie z gęstym owłosieniem klatki piersiowej mogą zostać poproszeni o wygolenie włosków, ponieważ ich obecność uniemożliwia przyklejenie elektrod. W gabinecie lekarskim lekarz lub pielęgniarka odtłuści skórę, przyklei elektrody i włączy urządzenie.
Holter EKG – jak się zachowywać?
Zachowanie się podczas pomiaru czynności serca ma duże znaczenie. Aparat nie jest zdejmowany także podczas snu, dlatego najlepiej ograniczać spanie na brzuchu, co mogłoby wpłynąć na odklejenie się elektrod. W czasie badania należy także unikać kąpieli czy prysznicu, ponieważ przeciwwskazane jest moczenie elektrod. Należy prowadzić normalne życie i wykonywać wszystkie czynności dnia codziennego. Dodatkowo warto prowadzić dzienniczek, w którym notuje się ewentualne dolegliwości czy odczucia wraz z godziną ich wystąpienia. W dzienniczku należy także zapisywać przyjęte leki, jako że mogą one wpływać na pracę serca.
Podczas badania Holter EKG należy unikać długotrwałego korzystania z telefonu komórkowego, który może wywoływać zakłócenia. Nie należy także korzystać z poduszek elektrycznych.
Czy Holter EKG boli?
Badanie EKG metodą Holtera jest całkowicie nieinwazyjne. Polega na przyczepieniu elektrod do skóry za pomocą mocnego kleju. Badanie nie powoduje bólu ani dyskomfortu. Można powtarzać je kilkukrotnie na przestrzeni czasu, w zależności od potrzeb. Nie wpływa negatywnie na zdrowie czy samopoczucie.
Holter EKG – cena
Badanie Holter EKG można wykonać bezpłatnie w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Należy jednak otrzymać skierowanie od lekarza kardiologa, do którego na wizytę również trzeba udać się na NFZ. Ze względu na dłuższy czas oczekiwania na poradę lekarską i samo badanie, wielu pacjentów decyduje się samodzielnie opłacić badanie. Cena badania wykonywanego prywatnie wynosi zazwyczaj od 150 do 300 zł.
Wyniki badania
Wyniki badania są przenoszone z aparatu przypinanego do pasa na komputer. Zapis zostaje następnie poddany szczegółowej analizie i przedstawiony w formie przejrzystych wykresów. Wykresy te pacjent otrzymuje w formie papierowej bądź jako plik pdf. Należy umówić się na wizytę do kardiologa, który na podstawie wyników dobierze odpowiednie metody leczenia.
Holter EKG – wskazania
Badanie EKG metodą Holtera znajduje szerokie zastosowanie głównie w kardiologii i praktyce internistycznej. Podstawowymi wskazaniami do wykonania go są:
- omdlenia i stany przedomdleniowe o nieokreślonej przyczynie;
- podejrzenie groźnych arytmii komorowych lub organicznych chorób serca;
- ocena skuteczności leczenia przeciwarytmicznego;
- napady migotania lub trzepotania przedsionków, a także innych arytmii, w przebiegu których pojawiają się: kołatanie serca, duszności, przyspieszona męczliwość;
- ocena niemego niedokrwienia.
Na podstawie badania można ocenić:
- turbulencję rytmu zatokowego;
- zmienność rytmu serca;
- zmienność odcinka ST i QT.
Wszystko to ma na celu oszacowanie ryzyka pojawienia się groźnych arytmii komorowych i nadkomorowych. Rejestracja EKG metodą Holtera pozwala również obserwować epizody indukowane niedokrwieniem zaburzenia rytmu serca, które są nierzadko pierwszą manifestacją restenozy po zabiegu angioplastyki. Decyzję o konieczności wykonania badania zawsze podejmuje lekarz.
Zobacz również: Angiografia.
Polecane produkty:
Spirulina + Chlorella – naturalne oczyszczanie organizmu
Spirulina i Chlorella to naturalny produkt, który dostarcza witaminy, minerały, a także inne niezbędne do prawidłowego funkcjonowania składniki odżywcze. Dodatkowo skutecznie wspomaga oczyszczanie organizmu, regulację metabolizmu i wzmacnianie układu … Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Krawczyńska A., Średniawa B., Cebula S., Musialik-Łydka A., Kowalski O., Lenarczyk R., Woźniak A., Tabor K.,
- Kalarus Z., Długoterminowe monitorowanie holterowskie – rodzaje i znaczenie kliniczne, Folia Cardiologica, 6/2010.
- Kurpesa M., Przydatność monitorowania EKG metodą Holtera do oceny ryzyka pacjentów z chorobami układu krążenia, Choroby Serca i Naczyń, 3/2005.