Szukaj
Szukaj

Kołatanie serca

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Kołatanie serca to w dzisiejszych czasach coraz częstsze zjawisko. Stanowi ono subiektywne odczucie mocnego, szybkiego lub nierównego bicia serca. Można zatem stwierdzić, że jest to uczucie dodatkowych uderzeń serca, czemu mogą towarzyszyć także inne objawy.

Kołatanie serca

Czym jest kołatanie serca?

Kołataniem serca nazywa się kilka zjawisk, podczas których:

  • serce bije równomiernie, jednak liczba uderzeń na minutę wzrasta ponad normę;
  • serce bije nierównomiernie i można wyczuć dodatkowe, nieregularne uderzenia serca na minutę;
  • tętno znajduje się w normie, jednak uderzenia są znacznie mocniejsze, a przez to wyraźnie odczuwalne.

Kołatanie serca – przyczyny

Odczucie to może wynikać z różnego typu arytmii. Może także występować przy całkowicie miarowej akcji serca. Nie należy jednak opierać się wyłącznie na jego obecności, ponieważ wiele groźnych arytmii przebiega całkowicie bezobjawowo. W związku z tym samo kołatanie serca nie ma dużego znaczenia diagnostycznego.

Szczegółowo zebrany wywiad często pozwala zidentyfikować chorych z napadowymi częstoskurczami, migotaniem przedsionków czy niemiarowością ekstrasystoliczną.

Nie zawsze zjawisko to jest niebezpieczne dla zdrowia czy życia, gdyż często jego przyczyną może być nadmiar stresu czy emocji. Do jego wystąpienia może się również przyczynić:

  • spożycie nadmiaru kofeiny lub alkoholu;
  • przemęczenie;
  • odwodnienie organizmu;
  • zbyt intensywny wysiłek fizyczny (zwłaszcza podczas upałów);
  • niektóre choroby, np. związane z tarczycą lub anemia;
  • wysoka temperatura zewnętrzna.

Jeśli kołatanie serca powoduje niepokój lub pojawia się bez określonej przyczyny, warto zasięgnąć porady medycznej. Konsultacja lekarska wskazana jest również wówczas, gdy różni się od epizodów występujących do tej pory.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Kołatanie serca kojarzone jest przede wszystkim z chorobami kardiologicznymi. Nie należy jednak wykluczać zaburzeń endokrynologicznych, gdyż może je spowodować zaburzenie gospodarki hormonalnej. Przykładem jest menopauza, której może towarzyszyć zmiana ciśnienia tętniczego, napady gorąca i zimna czy właśnie kołatanie serca.

Objawy kołatania serca

Serce dorosłego człowieka w warunkach fizjologicznych uderza około 60-70 razy na minutę, przy czym podczas snu wartość ta może spaść nawet do 40 uderzeń na minutę (bradykardia fizjologiczna). Kołatanie serca jest zjawiskiem, gdy tętno człowieka wzrasta ponad normę, jednak niekiedy towarzyszą temu następujące objawy:

  • utrata przytomności;
  • nadmierna potliwość;
  • dolegliwości bólowe umiejscowione w klatce piersiowej;
  • zawroty głowy;
  • przyspieszony oddech.

Zobacz również: Tachykardia – przyczyny, objawy, leczenie.

Klasyfikacja NYHA

Kołatanie serca jest najczęściej utożsamiane z niewydolnością serca, ponieważ jest jednym z częstych objawów tego schorzenia. Niewydolność serca klasyfikuje się zgodnie z powszechnie używaną skalą NYHA (New York Heart Association). Jest to klasyfikacja czynnościowa chorych z niewydolnością serca według Nowojorskiego Towarzystwa Kardiologicznego i posiada 4 stopnie:

  • I – brak ograniczenia aktywności fizycznej, zwykły wysiłek nie powoduje nadmiernego zmęczenia, duszności, kołatań serca czy bólu wieńcowego;
  • II – niewielkie ograniczenie aktywności fizycznej. Chory nie ma dolegliwości spoczynkowych, jednak zwykły wysiłek powoduje u niego duszności, zmęczenie, kołatanie serca i bóle wieńcowe;
  • III – znaczne ograniczenie aktywności fizycznej. Chory nie ma dolegliwości spoczynkowych, jednak nieznaczny wysiłek wywołuje zmęczenie, duszności, kołatanie serca i bóle wieńcowe;
  • IV – brak możliwości wykonania jakiegokolwiek wysiłku bez dyskomfortu, a dolegliwości mogą wystąpić nawet w spoczynku.

Zobacz również: EKG.

Kołatanie serca – leczenie

Jeśli kołatanie serca jest objawem występującej choroby, postępowanie medyczne opiera się na leczeniu tej choroby. W przypadku, gdy pojawia się sporadycznie i zdaniem lekarza nie jest groźne dla zdrowia, można zrezygnować z leczenia, o ile nie wpływa znacznie na jakość życia. Jeśli objaw ten pojawia się notorycznie i utrudnia funkcjonowanie, warto sięgnąć po farmakoterapię zwalniającą akcję serca lub wybrać się na wizytę do psychologa. Odpowiedni skutek przynoszą również niektóre zabiegi fizykalne czy balneologiczne, medytacja oraz ćwiczenia uspokajające.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mandecki T., Kardiologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2005.
  2. Kłosińska M., Kasprzak J., Życie z niewydolnością serca, Wydawnictwo Kreo Multimedia, Warszawa 2013.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *