Szukaj
Szukaj

Koronarografia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Koronarografia to podstawowe badanie diagnostyczne w kardiologii inwazyjnej i zazwyczaj pierwsza czynność rozpoczynająca proces diagnostyczno-terapeutyczny m.in. choroby niedokrwiennej serca. Zwana również angiografią naczyń wieńcowych, służy do obrazowania naczyń krwionośnych serca za pomocą promieniowania RTG.

Koronarografia

Na czym polega koronarografia?

Przed wykonaniem koronarografii należy wykonać kompleksowe badania, które umożliwią zakwalifikowanie pacjenta do niej. Wstępne badania obejmują morfologię, EKG, ocenę elektrolitów, mocznika, kreatyniny, parametrów krzepnięcia. Jeśli wykonanie badania jest możliwe, lekarz przystępuje do działania.

Koronarografia to forma badania RTG przy użyciu środka cieniującego. Obraz naczyń otrzymuje się drogą podania do tętnic wieńcowych radiologicznego środka kontrastującego, który pochłania promieniowanie rentgenowskie. Dzięki temu lekarz może stwierdzić, czy budowa naczyń jest prawidłowa, a także czy pojawiają się w ich przebiegu zmiany patologiczne. Podając środek cieniujący często wybiera się dojście przez tętnicę udową wspólną. Polega ono na nakłuciu 3 cm poniżej więzadła pachwinowego (biegnącego od grzebienia biodrowego przedniego górnego do górnej gałęzi spojenia łonowego), ale powyżej rozgałęzienia tętnicy udowej. Można również uzyskać dostęp z dostępu promieniowego. Przez wykonane wkłucie lekarz wprowadza długi cewnik bezpośrednio do naczynia. Gdy koniec cewnika znajduje się w okolicy odejścia tętnicy wieńcowej od aorty, wstrzykuje środek kontrastowy, a urządzenie rentgenowskie natychmiast zapisuje uzyskany obraz.

Zobacz również: Cewnikowanie serca.

W momencie podawania kontrastu pacjent może odczuwać dyskomfort, uderzenie gorąca docierające aż do głowy, a nawet ból w klatce piersiowej. Wszystko odbywa się po znieczuleniu miejscowym, nie jest to jednak przyjemna procedura. Po wykonaniu badania lekarz podejmuje decyzję o dalszym leczeniu. Często bowiem pojawia się konieczność zlecenia angioplastyki wieńcowej.

Powikłania po koronarografii

Z wykonaniem koronarografii wiąże się ryzyko powikłań, o czym zawsze pacjent powinien zostać poinformowany. W przypadku dostępu udowego ryzyko to sięga 8%. Do możliwych powikłań zaliczamy:

Patronite
Patronite
 • krwiaki w miejscu wkłucia;
 • przetoki tętniczo-żylne;
 • zamknięcie naczynia w miejscu wprowadzenia koszulki do tętnicy;
 • tętniaki rzekome.

Niejednokrotnie wymagają one przetoczenia krwi lub wykonania korekcyjnego zabiegu chirurgicznego.

Koronarografia – wskazania

Głównymi wskazaniami do koronarografii są:

 • choroba wieńcowa;
 • nieprawidłowe wyniki badań EKG, ECHO serca lub testy wysiłkowe, przy podejrzeniu chorób tętnic wieńcowych;
 • ostre zespoły wieńcowe, w tym zawał serca;
 • ocena zaawansowania i dokładnej lokalizacji zmian w tętnicach wieńcowych;
 • stabilna dławica piersiowa;
 • wady zastawkowe;
 • rozwarstwienie aorty lub tętniak aorty (jeśli ocena tętnic wieńcowych ma wpływ na dalsze leczenie);
 • nagłe zatrzymanie krążenia o nieznanej etiologii.

Należy pamiętać, że koronarografia jest badaniem diagnostycznym, a nie zabiegiem terapeutycznym.

Koronarografia – przeciwwskazania

Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do koronarografii są:

Badanie nie zostanie również wykonane, gdy badania kwalifikujące wyjdą negatywnie.

Zalecenia po koronarografii

Po badaniu należy unikać wysiłkowej aktywności fizycznej oraz obciążania kończyny dolnej, w której wykonywane było wkłucie. Zaleca się wypicie dużej ilości płynów, nawet 2,5-3 l, aby wypłukać z organizmu środek cieniujący. Pacjent może normalnie spożywać posiłki, nie ma istotnych zaleceń dietetycznych. Wystąpienie niepokojących objawów, takich jak zwiększanie się siniaka i obrzęk w miejscu wkłucia, nasilająca się tkliwość, gorączka czy bardzo złe samopoczucie, są wskazaniem do wizyty u lekarza.Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Sałacki A., Co to jest koronarografia?, Medycyna po Dyplomie, 3/2017.
 2. Osman D., Deptuła E., Olszewski R., Zarębiński M., Adamus J., Przygotowanie merytoryczne pacjentów kierowanych na zabieg koronarografii, Folia Cardiologica, 12/2004.
 3. Laflamme D., Kardiologia. Kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2016.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *