Szukaj
Szukaj

Ból w klatce piersiowej

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Ból w klatce piersiowej jest jednym z częściej występujących, ale i mniej specyficznych objawów. Ciężko jest zdiagnozować jego przyczynę opierając się jedynie na odczuciach subiektywnych pacjenta, a nawet na lokalizacji. Może stanowić zjawisko zagrażające życiu (np. zawał serca), jak również wskazywać na zwykłe przejedzenie się (np. refluks żołądkowo-przełykowy). Często powtarzające się lub intensywne dolegliwości bólowe nie mogą być bagatelizowane.

Ból w klatce piersiowej

Ból w klatce piersiowej – przyczyny

W klatce piersiowej znajduje się wiele ważnych narządów wewnętrznych – płuca, serca, przełyk, oskrzela, a także inne struktury anatomiczne – żebra, mostek, obojczyki, mięśnie. Pojawienie się bólu w klatce piersiowej może rzutować z żołądka, dwunastnicy, trzustki, a nawet kręgosłupa. Omawiając temat bardziej szczegółowo, ból w klatce piersiowej może pojawić się wskutek:

Nie należy pomijać również przyczyn psychogennych, w skład których należą zaburzenia somatyczne, depresja, fobie czy różnego rodzaju napady paniki. Choć warto brać pod uwagę charakter bólu (ostry, promieniujący, rozlany, tępy), to jego opis nie może stanowić diagnozy. Ból pojawiający się po lewej stronie klatki piersiowej może wskazywać na problemy z sercem, płucami lub przełykiem. Z kolei gdy lokalizuje się po prawej stronie klatki piersiowej, bardzo często wiąże się z psychiką pacjenta lub problemami płuc.

Zobacz również: Ból pod żebrami.

Jak objawia się ból w klatce piersiowej?

Ból w klatce piersiowej może mieć różny przebieg. Odczuwalny w ścianie klatki piersiowej i górnej części tułowia, o charakterze palącym, ostrym, wręcz przeszywającym, często wskazuje na neuralgię międzyżebrową. To choroba nerwów międzyżebrowych, przebiegających po powierzchni poszczególnych żeber. Taki ból nasila się nawet przy wykonywaniu niewielkich ruchów lub głębszego nabierania powietrza do płuc.

Piekący ból w klatce piersiowej, zwłaszcza gdy lokalizuje się w okolicy mostka, może wskazywać na atak serca lub napad dławicy piersiowej. Nierzadko wskazuje na problemy układu pokarmowego. Zwykle bez problemu można wskazać miejsce występowania dolegliwości. Przeciwieństwem jest ból rozlany, który może pochodzić od niemal każdego narządu wewnętrznego. Należy pamiętać, że organizm człowieka stanowi jedną całość. Pojawienie się bólu w konkretnym miejscu nie oznacza, że przyczyna znajduje się w jego okolicy.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Ból za mostkiem.

Kiedy udać się do szpitala?

Ból w klatce piersiowej wymagający natychmiastowej pomocy to taki, który:

  • pojawia się wskutek zdiagnozowanej już, poważnej choroby, o której pacjent dobrze wie, np. dławicy piersiowej czy przebytego wcześniej zawału serca;
  • pojawia się nagle, jest silny i nie ma konkretnej przyczyny;
  • występuje z towarzyszącymi mu innymi objawami, np. zawrotami głowy, sinieniem palców lub dusznościami;
  • jest bardzo silny.

Wówczas najlepiej zadzwonić po pogotowie ratunkowe.

Ból w klatce piersiowej – badania

Pojawianie się bólu w klatce piersiowej wymaga szczegółowej diagnostyki. Na początku przeprowadza się szczegółowy wywiad, osłuchuje klatkę piersiową stetoskopem oraz sprawdza stan funkcjonalny pacjenta. Następnie należy skierować się na bardziej szczegółowe badania – RTG, USG jamy brzusznej, tomografię komputerową lub rezonans magnetyczny. W zależności od podejrzeń, badania obrazowe można przeprowadzić z kontrastem lub bez. Przy podejrzeniu problemów sercowo-naczyniowych często przeprowadza się próbę wysiłkową lub zakłada EKG Holter.

Jak leczyć ból w klatce piersiowej?

Leczenie dolegliwości bólowych w klatce piersiowej musi być poprzedzone dokładną diagnostyką problemu. Nie można leczyć takich objawów na własną rękę, gdy nie znamy ich przyczyn. Często konieczna jest farmakoterapia przepisywana przez lekarza na receptę, właściwie prowadzona rehabilitacja lub modyfikacja codziennego życia. Ból w klatce piersiowej spowodowany brakiem kondycji i wydolności można likwidować wprowadzając do każdego dnia element aktywności fizycznej. Najlepiej na świeżym powietrzu, o stopniowanej trudności.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wielopolska M., Klukowska A., Mazur A., Toporowska-Kowalska E., Nastolatek z bólem w klatce piersiowej, Pediatria po Dyplomie, 6/2009.
  2. Szczeklik A., Choroby wewnętrzne, Wydawnictwo Medycyna Praktyczna, Kraków 2006.
  3. Szczeklik A., Gajewski P., Interna Szczeklika, Wydawnictwo MP, Kraków 2021.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *