Szukaj
Szukaj

Stetoskop

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Stetoskop to popularny przyrząd diagnostyczny stosowany przez lekarzy. Służy do osłuchiwania klatki piersiowej, serca i jamy brzusznej, dlatego najczęściej sięgają po niego pediatrzy, lekarze podstawowej opieki zdrowotnej, kardiolodzy i pulmonolodzy. Wynaleziono go już w 1816 roku we Francji – pierwotnie była to słuchawka w postaci drewnianej, lejkowatej rurki.

Stetoskop

Jak zbudowany jest stetoskop?

W budowie stetoskopu należy wyróżnić 3 podstawowe elementy:

  • głowicę – przykłada się ją do osłuchiwanego miejsca. Składa się z lejka i membrany;
  • przewody – łączą głowicę z lirą, czyli elementem rozprowadzającym dźwięk do uszu osoby osłuchującej;
  • końcówki uszne – elementy umieszczane w uchu, aby słyszeć szmery dobiegające z ciała człowieka.

Jak widać, budowa urządzenia jest stosunkowo prosta. Na rynku zakupić można jednak różnego rodzaju stetoskopy, wraz z ich urozmaiceniami.

Rodzaje stetoskopów

Najpopularniejszy jest stetoskop internistyczny i to właśnie on wykorzystywany jest przez większość lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej. Umożliwia usłyszenie tonów serca i ewentualnych szmerów, także oddechowych. Jego modyfikacje stosowane są przez pediatrów i neonatologów.

Kolejnym rodzajem jest stetoskop kardiologiczny. Jest on dostosowany typowo do badania mięśnia sercowego, z czym wiąże się również jego bardzo wysoka cena. Do jego wykonania stosuje się najnowsze technologie i właściwe proporcje pojemności kanałów akustycznych w stosunku do pojemności poduszek pod membraną i sercówką. Posiada również najbardziej czułą i wrażliwą membranę.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Na końcu warto omówić stetoskop anestezjologiczny. Posiada on lekką i płaską głowicę, dzięki czemu z łatwością można umieścić ją pod ciśnieniomierzem czy ciasną odzieżą pacjenta. Bardo często jest on stosowany zamiennie z wersją internistyczną.

Jak działa stetoskop?

Podstawą działania tego urządzenia jest hermetyczne uszczelnienie wszystkich jego części. Głowica zbiera dźwięki z jam ciała pacjenta, które następnie przekazywane są przez przewodu aż do uszu medyka. Dzięki temu można wykryć między innymi następujące zaburzenia:

  • upośledzenie pracy serca;
  • nieprawidłowe ukrwienie tętnic udowych i szyjnych;
  • problemy z perystaltyką jelit;
  • obecność wydzieliny w opłucnej;
  • upośledzenie przepływu krwi w naczyniach krwionośnych.

Podczas badania pacjent znajduje się zwykle w pozycji siedzącej, jednak w zależności od sytuacji i podejrzeń lekarz może poprosić o przyjęcie innej, np. położenie się na wznak czy na boku. W trakcie osłuchiwania pacjent powinien swobodnie oddychać. Często lekarz prosi o głębokie wdechy lub nawet symulację kaszlu, aby jeszcze dokładniej móc postawić diagnozę.

Jaki stetoskop wybrać?

Głównym zadaniem stetoskopów jest przeniesienie i wzmocnienie dźwięków zbieranych z powierzchni ciała. Dobry stetoskop medyczny powinien więc cechować się doskonałą jakością akustyczną. Dodatkowo musi być bezpieczny i zapewniać wysoki komfort stosowania. Powinien być prosty w higienie, ponieważ po każdym użyciu należy go dezynfekować. Wysoka jakość i trwałość wykonania sprawią, że urządzenie posłuży przez wiele lat. Wybierając stetoskop warto kierować się opiniami na jego temat, stosunkiem ceny do jakości oraz jego przeznaczeniem.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Nowacka A., Kubala A., Pawłowska E., POZ w Polsce, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
  2. Kilańska D., Brosowska B., Mielczarek-Pankiewicz E., Pielęgniarstwo w podstawowej opiece zdrowotnej, Wydawnictwo Makmed, Lublin 2010.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *