Szukaj
Szukaj

Pulmonolog

Spis treści

Pulmonolog to lekarz specjalista zajmujący się diagnozowaniem, profilaktyką i leczeniem chorób układu oddechowego. Celem zapisania się na wizytę w ramach NFZ (Narodowego Funduszu Zdrowia) wymagane jest skierowanie wypisane przez lekarza rodzinnego. Czas oczekiwania jest jednak zwykle tak długi, że pacjenci decydują się na wizytę prywatną.

Pulmonolog

Pulmonolog – czym się zajmuje?

Zadaniem pulmonologa jest dokładna diagnostyka pacjenta pod kątem chorób układu oddechowego oraz ich leczenie w razie wystąpienia. Do najpowszechniej występujących chorób górnych i dolnych dróg oddechowych zalicza się następujące jednostki:

Takich chorób jest znacznie więcej, wiele z nich manifestuje się podobnie, jednak ich przyczyny są zupełnie różne. Wymienia się choroby wrodzone, nabyte, przewlekłe i okresowe. Objawy płucne mogą wystąpić także w przebiegu innych schorzeń, np. alergii. Wówczas konieczna jest współpraca z innymi specjalistami, np. alergologiem. Niezwykle ważna jest prawidłowa diagnostyka, ponieważ tylko ona zapewni efekty terapii.

Zobacz również: Choroby układu oddechowego – fizjoterapia.

Jak wygląda wizyta u pulmonologa?

Wizyta u omawianego specjalisty przebiega standardowo. Na początku pacjent omawia swój problem – opowiada, z jakimi objawami przyszedł i co mu dolega. Lekarz powinien spytać o:

  • przyjmowane leki i suplementy;
  • przebyte lub obecne choroby, chorobowy wywiad rodzinny;
  • rodzaj wykonywanej pracy zawodowej z naciskiem na narażenie na pyły;
  • styl życia – w tym aktywność fizyczną i palenie papierosów;
  • czas trwania dolegliwości, ich charakter i uciążliwość;
  • przebyte operacje.

Po przeprowadzeniu dokładnego wywiadu z pacjentem i wykonaniu niezbędnych badań pulmonolog rozpoczyna terapię stwierdzonej choroby. Często jest to leczenie przewlekłe (może trwać nawet do końca życia chorego), dlatego pacjenci wymagają niekiedy stałego kontaktu z lekarzem.

W trakcie wizyty z pewnością odbędzie się osłuchiwanie klatki piersiowej za pomocą stetoskopu. Celem jest wykrycie nieprawidłowości w pracy płuc i ewentualnych szmerów płucnych. W razie konieczności lekarz kieruje pacjenta na badania takie jak: USG płuc, tomografia komputerowa, RTG, rezonans magnetyczny i spirometria. Niektóre z wymienionych badań mogą być przeprowadzone już w trakcie wizyty, na inne trzeba jednak umawiać się osobno. Do lekarza warto przyjść z wykonaną morfologią krwi. Ważne jest oznaczenie markerów nowotworowych, szczególnie u osób palących papierosy oraz z dodatnim wywiadem rodzinnym.

Pulmonolog – kiedy udać się na wizytę?

Do omawianego specjalisty warto udać się w przypadku wystąpienia dolegliwości takich jak:

  • przewlekły kaszel, niemający związku z grypą czy przeziębieniem;
  • nawracające infekcje dróg oddechowych;
  • krwioplucie, odkrztuszanie wydzieliny;
  • uczucie duszności, ucisk w klatce piersiowej (warto także skonsultować się z kardiologiem);
  • spłycenie, świszczenie oddechu.

Na choroby układu oddechowego szczególnie narażeni są palacze – zarówno czynni, jak i bierni. W przypadku jakichkolwiek podejrzeń na taką wizytę powinny udać się wszystkie osoby zawodowo narażone na pyły czy wdychanie szkodliwych substancji.

Nie należy bagatelizować objawów ze strony układu oddechowego. Można zdecydować się na wizytę w ramach NFZ, jednak przy podejrzeniach poważniejszych chorób, np. chorób nowotworowych, znacznie lepszym rozwiązaniem jest wizyta prywatna. Przy raku dróg oddechowych szczególne znaczenie ma czas – im później nastąpi rozpoznanie, tym gorsze rokowania dla pacjenta.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Grzelewska-Rzymowska I., Górski P., Pneumonologia w gabinecie lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2020.
  2. Chazan R., Pneumonologia, Wydawnictwo Alfa Medica Press, Bielsko-Biała 2011.
  3. Chazan R., Standardy diagnostyczno-terapeutyczne w chorobach układu oddechowego, Wydawnictwo Alfa Medica Press, Bielsno-Biała 2018.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.