Szukaj
Szukaj

Neuralgia międzyżebrowa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Neuralgia międzyżebrowa jest stanem związanym z uszkodzeniem nerwu. Towarzyszą temu charakterystyczne objawy, w związku z czym dolegliwość zwykle zostaje szybko rozpoznana. Może występować jednostronnie lub obustronnie. Neuralgia nazywana jest inaczej nerwobólem – termin ten użyto po raz pierwszy w 1921 roku przez Harrisa. Opisał on ten termin jako związany z uszkodzeniem nerwu obwodowego przenoszącego bodźce zmysłowe do mózgu.

Neuralgia międzyżebrowa

Neuralgia międzyżebrowa – przyczyny

Do głównych przyczyn neuralgii międzyżebrowej zalicza się naciągnięcie korzonków nerwowych, co zwykle jest spowodowane nieprawidłową postawą ciała (np. pochyloną pozycją podczas pracy).

Do innych przyczyn można zaliczyć uszkodzenie nerwów wskutek guzkowatego zapalenia tętnic czy reumatoidalnego zapalenia stawów. Na końcu warto wspomnieć o pozostałych przyczynach:

Neuralgia międzyżebrowa – objawy

Zmiany zwyrodnieniowe odcinka piersiowego kręgosłupa powodują występowanie dolegliwości bólowych kręgosłupa, które promieniują do przestrzeni międzyłopatkowych oraz międzyżebrowych. Zmiany zwyrodnieniowe towarzyszące skoliozom wywołują napięcie mięśni i bóle o charakterze neuralgii międzyżebrowej.

Palpacyjnie można odnaleźć bolesne punkty znajdujące się na różnych wysokościach, może temu towarzyszyć przeczulica skóry. Ból ma charakter opasujący, z reguły na przebiegu nerwów międzyżebrowych, jednostronnie. Wyraźnie nasila się pod wpływem ucisku, kaszlu, kichania bądź ruchów oddechowych i ruchów ciała. Jest ostry, szarpiący i promieniujący. Objawy zwiększają się podczas wdechu.

Diagnostyka neuralgii międzyżebrowej

Podstawą prawidłowego zdiagnozowania neuralgii międzyżebrowej jest przeprowadzenie odpowiednio wyczerpującego wywiadu oraz badania pacjenta. Mimo że zwykle schorzenie jest proste w rozpoznaniu, zawsze należy je zróżnicować z innymi chorobami, które mogą objawiać się w podobny sposób, np.: refluks żołądkowo-przełykowy, zawał serca, choroba wrzodowa, zapalenie osierdzia, a nawet rozwarstwienie aorty.

Neuralgia międzyżebrowa – leczenie

Leczenie neuralgii opiera się na stosowaniu farmakoterapii (skuteczne są leki przeciwpadaczkowe) i fizjoterapii. Ulgę przynoszą zabiegi fizykalne o charakterze przeciwbólowym (głównie zabiegi cieplne), leczniczy masaż klasyczny, kinezyterapia oraz metody medycyny naturalnej, do których można zaliczyć akupunkturę, akupresurę czy nawet ziołolecznictwo.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Suche igłowanie jako rodzaj akupunktury.

Warto wspomnieć, że dieta bogata w produkty zawierające witaminy z grupy B wspomaga proces regeneracji mikrouszkodzeń nerwów.

Leczenie operacyjne znajduje zastosowanie wówczas, gdy zdiagnozowano dokładną przyczynę neuralgii międzyżebrowej, którą jest np. guz. Usunięcie guza powoduje zwykle ustąpienie objawów nerwobólu.

Zobacz również: Nerwoból międzyżebrowy – fizjoterapia.

Neuralgia międzyżebrowa – masaż

Masaż w przypadku tego schorzenia jest niezwykle pomocną metodą fizjoterapeutyczną. Przy jednostronnej neuralgii pacjent leży na zdrowym boku, a fizjoterapeuta stojący za nim przykłada opuszki palców II-IV jednej ręki do przestrzeni międzyżebrowych w okolicy mostka.

Zastosowanie znajdują następujące techniki:

  • głaskanie;
  • rozcieranie;
  • wibracja labilna;
  • ponownie głaskanie.

W przypadku neuralgii międzyżebrowej dwustronnej pacjent leży na plecach, a wyżej wymienione techniki wykonuje się od mostka w kierunku linii pachowej środkowej – po jednej i po drugiej stronie. Po opracowaniu obu stron mostka pacjenta odwraca się na brzuch i w takim ułożeniu opracowuje przestrzenie międzyżebrowe od linii pachowej środkowej do kręgosłupa. Masaż jest często stosowany, ponieważ zauważa się jego skuteczność w przypadku tej jednostki chorobowej.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Domżał M., Ból neuralgiczny i neuropatyczny w praktyce lekarza, Terapia, 12/2004.
  2. Magiera L., Klasyczny masaż leczniczy, Wydawnictwo BIO-STYL, Kraków 2007.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *