Szukaj
Szukaj

Neuralgia

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Neuralgia (inaczej: nerwoból) opisuje dolegliwości bólowe na obszarze unerwianym przez uszkodzony lub zajęty procesem patologicznym nerw. To częsta przypadłość, znacznie bardziej szczegółowo opisująca stan zdrowia pacjenta niż neuropatia, której termin bywa stosowany zamiennie. Jednakże neuropatia jest określeniem ogólnym, mogącym dotyczyć wielu różnych nerwów i odnoszącym się do wszelkich dolegliwości nerwowych.

Neuralgia

Neuralgia – przyczyny

Neuralgia może mieć wiele przyczyn, jednak wśród najczęstszych znajdują się:

To dość powszechnie spotykany problem zdrowotny w gabinecie lekarza neurologa.

Neuralgia – rodzaje i objawy

Istnieje wiele rodzajów neuralgii, a obraz kliniczny uzależniony jest od przebiegu zajętego nerwu. Do najpopularniejszych rodzajów neuralgii zaliczamy:

Patronite
Patronite
  • neuralgię nerwu trójdzielnegonerw trójdzielny to nerw czuciowo-ruchowy, którego zajęcie skutkuje napadami bólu o typie rażenia prądem elektrycznym, trwającymi od kilku sekund do 2 minut. Ból przeważnie dotyczy obszaru unerwionego przez II i III gałąź nerwu trójdzielnego, czyli nerw szczękowy i nerw żuchwowy. Cechą typową dla tego rodzaju neuralgii są strefy spustowe, których drażnienie przez bodźce niebólowe wywołuje napad neuralgii;
  • neuralgię międzyżebrową – pojawiają się dolegliwości bólowe kręgosłupa, które promieniują do przestrzeni międzyłopatkowych oraz międzyżebrowych. Ból może dotyczyć także obszaru klatki piersiowej na przebiegu żeber, czemu nierzadko towarzyszą problemy z oddychaniem, zwłaszcza z głębokim wdechem;
  • neuralgię udową – nazywana jest również rwą udową. Objawia się ostrym, promieniującym bólem występującym na przebiegu nerwu udowego, a więc z przodu uda. Może jednak promieniować aż do stopy oraz generować mrowienie i drętwienie kończyny dolnej;
  • neuralgię barkową – nazywana jest również rwą barkową. Charakteryzuje się występowaniem mrowienia i drętwienia barku, osłabienia siły mięśniowej i niedowładami kończyny górnej, a także bólem promieniującym do kończyny górnej. Może generować bóle głowy i problemy stawów skroniowo-żuchwowych;
  • neuralgię półpaścową – parzący, piekący, kłujący oraz strzelający ból o charakterze stałym lub napadowym. Pojawia się w miejscu występowania wysypki skórnej i jest łatwy do wywołania. Może wywołać go nawet dotyk odzieży.

W rzeczywistości neuralgia może dotyczyć każdego nerwu w ciele człowieka, a obraz kliniczny wiąże się wówczas z funkcją tego nerwu oraz jego lokalizacją.

Diagnostyka neuralgii

Diagnostyka neuralgii rozpoczyna się od zebrania szczegółowego wywiadu zdrowotnego, w który padną pytania dotyczące charakterystyki występujących objawów, przyjmowanych leków i suplementów diety, przebytych urazów i chorób (także chorób przewlekłych w rodzinie), a nawet codziennej diety czy poziomu stresu. Konieczne są szczegółowe badania krwi, zwłaszcza pod kątem oceny gospodarki hormonalnej. Aby rozpoznać neuralgię należy również wykonać testy neurologiczne, ocenić siłę mięśniową oraz zlecić ENG (elektroneurografię).

Neuralgia – leczenie

Leczenie neuralgii powinno być przyczynowe, jeśli tylko jest to możliwe. Dlatego nie ma jednego schematu postępowania. W zależności od przyczyn problemu można wdrożyć suplementację, zdjąć zbyt ciasny opatrunek gipsowy, ustabilizować lub wyleczyć chorobę podstawową, a także rozpocząć odpowiednią farmakoterapię. Objawowo pacjentowi podaje się leki z grupy NLPZ oraz zaleca rehabilitację. Neuralgie bardzo dobrze reagują na masaże oraz zabiegi z zakresu ciepłolecznictwa, ponieważ nieco wyższe temperatury przyspieszają regenerację struktur nerwowych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Miller M., Banach M., Neuralgia amiotroficzna – opis przypadku, Przegląd Lekarski, 7/2015.
  2. Przeklasa-Muszyńska A., Bóle twarzy, Lekarz POZ, 5/2019.
  3. Kochanowski J., Neuralgia trójdzielna, Aktualności Neurologiczne, 16/2016.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.