Szukaj
Szukaj

Neurolog

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Neurolog jest specjalistą zajmującym się profilaktyką, diagnostyką i leczeniem chorób obwodowego układu nerwowego oraz ośrodkowego układu nerwowego. Są to więc wszystkie schorzenia mózgu, nerwów obwodowych i rdzenia kręgowego. Aby móc udać się na wizytę do neurologa w ramach NFZ (Narodowego Funduszu Zdrowia) należy uzyskać skierowanie od lekarza rodzinnego.

Neurolog

Neurolog – czym się zajmuje

Najczęściej występującymi chorobami układu nerwowego, z którymi ma styczność lekarz neurolog są najczęściej:

Do pozostałych chorób neurologicznych o wysokim wskaźniku występowania zaliczamy także:

Neurolog diagnozuje oraz leczy wszystkie te choroby, jednocześnie sprawując opiekę nad pacjentami na każdym etapie leczenia. Często konieczna jest współpraca z innymi specjalistami, takimi jak np. ortopeda, kardiolog czy fizjoterapeuta. Diagnostyka neurologiczna obejmuje przeprowadzanie szczegółowego wywiadu oraz wykonywanie podstawowych badań neurologicznych. Są to m.in. badanie odruchów ścięgnistych (np. odruch kolanowy), ocena chodu i równowagi, ocena czucia powierzchownego i głębokiego.

Po wstępnym rozeznaniu neurolog może zlecić dalsze, bardziej szczegółowe badania, do których zaliczamy tomografię komputerową, rezonans magnetyczny, elektroencefalografię czy tomografię emisyjną. Z neurologią ściśle wiąże się rehabilitacja neurologiczna, której potrzebują zwłaszcza pacjenci przewlekle chorzy.

Patronite
Patronite

Kiedy udać się do neurologa?

Wizyta u neurologa jest wskazana w momencie pojawienia się niepokojących objawów wskazujących na dysfunkcję układu nerwowego. Są to między innymi:

  • zaburzenia równowagi i koordynacji;
  • zaburzenia pamięci;
  • ruchy mimowolne, tiki nerwowe;
  • szumy uszne;
  • omdlenia;
  • zaburzenia snu;
  • jednostronny ból twarzy lub ciała;
  • nagłe, promieniujące bóle (bóle nerwowe mają bowiem właśnie taki charakter);
  • nagłe problemy z prawidłowym widzeniem, zwłaszcza widzenie podwójne;
  • osłabienie mięśni, niedowład mięśniowy;
  • nagłe, silne bóle głowy;
  • zaburzenia świadomości.

Do szpitala w trybie pilnym należy udać się również po urazach głowy, których konsekwencją była utrata przytomności (nawet chwilowa) lub utrata pamięci. Niepokojące są silne bóle głowy pojawiające się kilka dni lub kilka tygodni po urazie głowy. Objawy neurologiczne bardzo często są wynikiem urazów, chorób przewlekłych, cukrzycy, alkoholizmu, zwyrodnień kręgosłupa oraz niedoborów witaminowych, zwłaszcza witaminy B12. Dlatego neurolog może skierować pacjenta na inne badania, począwszy od standardowego badania morfologicznego, kończąc na zaawansowanych badaniach obrazowych czy biopsji.

Neurolog dziecięcy

Neurolog dziecięcy (jak wskazuje nazwa) diagnozuje i leczy choroby układu nerwowego u dzieci oraz młodzieży. W wieku dziecięcym częstymi chorobami neurologicznymi są:

Podejście do dziecka musi być zupełnie inne niż podejście do dorosłego człowieka, dlatego neurolog dziecięcy musi charakteryzować się dużą cierpliwością i życzliwością.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Prusiński A., Neurologia Praktyczna, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
  2. Kozubski W., Liberski P., Moryś J., Neurologia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2013.
  3. Kozubski W., Neurologia – kompendium, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2014.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.