Szukaj

Funkcje poznawcze

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Funkcje poznawcze to zbiór procesów, dzięki którym człowiek przetwarza i modyfikuje informacje pochodzące ze środowiska. Zalicza się do nich przede wszystkim: uwagę, pamięć, zdolności zarządzania czasem. Wszystko to w dużym stopniu wpływa na jakość codziennego funkcjonowania i na samodzielność.

Funkcje poznawcze

Funkcje poznawcze – co to jest?

Funkcje poznawcze (nazywane również zdolnościami poznawczymi) to wszystkie te umiejętności, dzięki którym potrafimy zdobywać wiedzę oraz wykorzystywać ją w codziennym życiu. Dzięki nim możemy również zawierać relacje z innymi ludźmi, odczuwać emocje takie jak miłość, radość, lęk, ekscytację czy strach. Procesy poznawcze w ogromnym stopniu wpływają na ludzkie zachowanie. Najprostszym przedstawicielem funkcji poznawczych jest możliwość sprawnego selekcjonowania bodźców pochodzących z otoczenia, czyli ze świata zewnętrznego. Bezpośrednio z tym wiąże się gotowość organizmu do czuwania, działania lub spoczynku, co z kolei jest nadzorowane przez układ współczulny i układ przywspółczulny. W skład funkcji poznawczych wchodzą też procesy sensoryczne, czyli związane ze zmysłami. Pamięć wraz z umiejętnością logicznego myślenia stanowią uzupełnienie funkcji poznawczych. Tak naprawdę pojęcie to jest jednak tak rozbudowane, że trudno określić je jedną, podstawową definicją.

Funkcje poznawcze rozwijają się już w pierwszych dniach życia dziecka, lecz tak naprawdę można kształtować je przez całe życie, aż do późnej starości. U seniorów jest to równie ważne, jak u małych dzieci, ponieważ utrzymanie funkcji poznawczych na wysokim poziomie wpływa korzystnie na samodzielność i relacje z innymi ludźmi.

W pierwszej kolejności rozwijają się procesy sensoryczne związane z dotykiem, wzrokiem, słuchem czy smakiem, a więc ze zmysłami. Ma to miejsce już u noworodków i niemowląt, które w ten sposób poznają otaczający je świat. We wczesnym dzieciństwie maluchy rozwijają funkcje poznawcze dzięki różnorodnym zabawom integracyjnym oraz kreatywnym prowadzonym w domach oraz w przedszkolach. Przez całe życie można jednak je kształtować, na przykład dużo podróżując, ucząc się nowych rzeczy, poznając innych ludzi i rozwijając swoje pasje. W przypadku seniorów kluczowe znaczenie ma kontakt z innymi ludźmi oraz liczne zabawy i zadania wymagające zaangażowania umysłu. Bardzo dobrze sprawdzają się choćby gry planszowe, krzyżówki czy zabawy pamięciowe.

Masaż Tkanek Głębokich
Reklama
Patronite
Reklama

Znaczenie funkcji poznawczych

Funkcje poznawcze są niezbędne do normalnego, samodzielnego i komfortowego funkcjonowania na co dzień. To właśnie dzięki nim człowiek jest w stanie skoncentrować się na wykonywanej czynności, planować czynności kolejne, zapamiętywać najważniejsze informacje. Podstawowe przykłady funkcji poznawczych wykorzystywane na co dzień:

  • możliwość zapamiętywania umówionego ze znajomymi spotkania lub terminu u lekarza;
  • możliwość skupienia się na kolorowaniu kolorowanki, czytaniu książki lub szyciu skarpety;
  • uzupełnianie terminarza z najważniejszymi zadaniami do wykonania w najbliższych dniach;
  • podejmowanie decyzji zakupowych w sklepie spożywczym i planowanie pomysłów na obiady na najbliższe dni;
  • nauka nowych języków obcych;
  • umiejętność rozumienia emocji i zachowań innych ludzi oraz dostosowywanie własnych reakcji do danej sytuacji.

Mówiąc w skrócie, dzięki funkcjom poznawczym możemy stale się rozwijać, pogłębiać swoją wiedzą i umiejętności oraz być rozumnym, empatycznym człowiekiem.

Jak wspierać funkcje poznawcze u dziecka?

Funkcje poznawcze u dziecka rozwijają się poprzez zabawę, eksplorację otoczenia oraz interakcje z innymi. Właśnie z tego względu szczególnie istotne są ćwiczenia angażujące różne zmysły, takie jak układanki, gry czy zabawy ruchowe, które wspierają rozwój pamięci, koncentracji i myślenia przestrzennego. W warunkach domowych można zadbać o to, aby dziecko jak najmniej korzystało z urządzeń elektronicznych takich jak smartfon, komputer czy telewizor, na rzecz gier planszowych, kolorowanek, książeczek edukacyjnych, zabaw kreatywnych. Jeśli jednak dziecko mimo takiego podejścia i częstych zabaw na świeżym powietrzu ze swoimi rówieśnikami wykazuje jakiekolwiek problemy w zakresie rozwoju funkcji poznawczych, warto udać się do fizjoterapeuty dziecięcego lub psychologa dziecięcego, aby kompleksowo ocenić jego rozwój. Być może niezbędne będzie wprowadzenie tak zwanej integracji sensorycznej, czyli rozwojowych wizyt u fizjoterapeuty, które prowadzone są w formie zabawy i które intensywnie oddziałują na wszystkie aspekty rozwoju dziecka.

Bibliografia

  1. Gieroba B., Wpływ aktywności fizycznej na zdrowie psychiczne i funkcje poznawcze, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 3/2019.
  2. Pietrzyk A., Poznawcze funkcjonowanie pacjenta onkologicznego przed chemioterapią i po chemioterapii. Kierunki pomocy medycznej i pozamedycznej w odzyskiwaniu sprawności umysłowej. Analizy przypadków dwojga studentów – kobiety i mężczyzny, Psychoonkologia 2010, 1: 29–35.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.