Zaburzenia neurologiczne to szeroka grupa różnego rodzaju problemów zdrowotnych, w przebiegu których dochodzi do zajęcia struktur ośrodkowego układu nerwowego lub obwodowego układu nerwowego. Znacznie pogarszają jakość życia, nierzadko uniemożliwiając samodzielne funkcjonowanie. Ich diagnostyką i leczeniem zajmuje się lekarz neurolog lub neurochirurg.
Do najczęściej diagnozowanych zaburzeń neurologicznych zalicza się takie jak m.in.:
- migrena;
- schorzenia neurologiczne degeneracyjne (m.in. choroba Alzheimera, choroba Parkinsona. stwardnienie zanikowe boczne);
- padaczka;
- dyskopatia.
Migrena
Migrena to nawrotowy, samoistny ból głowy. Szacuje się, że dotyczy około 2,5 mln mieszkańców Polski, przy czym częściej diagnozuje się ją u kobiet, niż u mężczyzn. Dokładne przyczyny migren wciąż nie są znane. Wiadomo, że napad bólu wyzwalają określone czynniki takie jak jasne światło, hałas, stres, zmiana pogody. Na przestrzeni lat powstało wiele teorii, z których za najbardziej rzetelną uznaje się teorię naczyniową. Wskazuje ona na istnienie zaburzeń naczynioruchowych mózgowia w przebiegu migreny. Oprócz bólu głowy przy tym zaburzeniu neurologicznym charakterystyczne są: światłowstręt, nudności i wymioty, nadwrażliwość na dźwięki.
Schorzenia neurologiczne degeneracyjne
Do grona schorzeń neurodegeneracyjnych zalicza się przede wszystkim takie jak:
- choroba Alzheimera – uważana za najczęstszą przyczynę demencji na świecie, dotyczy głównie osób po 50. roku życia. Rozpoczyna się w mózgu, obejmując kolejno struktury takie jak hipokamp, ciało migdałowate, wzgórze i przodomózgowie. Następnie zajmuje kluczowe jądra w obrębie pnia mózgu, prowadząc do zaników pamięci i pogorszenia samoobsługi;
- choroba Parkinsona – nieuleczalne, zwyrodnieniowe schorzenie układu nerwowego, prowadzące do postępującej niepełnosprawności. Etiopatogeneza wciąż nie została do końca poznana. Jedna z koncepcji wskazuje na przedwczesne starzenie się i zanik komórek istoty czarnej, w efekcie prowadzący do zmniejszenia ilości dopaminy w prążkowiu;
- stwardnienie zanikowe boczne – postępująca choroba neurodegeneracyjna o nieznanej etiologii. W początkowej fazie choroby dominują objawy takie jak osłabienie mięśni i zanik mięśni w zakresie jednej kończyny górnej. Dotyczą one najpierw drobnych mięśni dłoni, po czym przechodzą na obręcz barkową. Wraz z postępem choroby zmiany pojawiają się w przeciwległej kończynie i dalej w kończynach dolnych.
Schorzenia neurodegeneracyjne mają charakter postępujący i nie sposób ich zahamować. Prowadzą do niepełnosprawności w dość krótkim przedziale czasu.
Padaczka
Jedno z najczęściej diagnozowanych zaburzeń neurologicznych. W celu jego rozpoznania, należy stwierdzić co najmniej 2 nieprowokowane (lub odruchowe) epizody napadowe występujące w odstępie czasowym ponad 24 godzin, do czego jednak ostatnimi czasy dołączono dodatkowe kryteria:
- rozpoznanie zespołu padaczkowego (na podstawie obrazu klinicznego, encefalografii i innych badań pomocniczych);
- wystąpienie 1 napadu nieprowokowanego (lub odruchowego) oraz istniejące ryzyko nawrotu szacowane na przynajmniej 60%.
Czynnikiem wywołującym padaczkę może być uraz głowy, zwykle jednak ma ona podłoże idiopatyczne (bez wyraźnych przyczyn lub o nieznanym podłożu). Może być też skutkiem choroby nowotworowej, krwotoku podpajęczynówkowego, udaru mózgu, zapalenia opon mózgowych lub uwarunkowań genetycznych. Podstawowy podział wyróżnia objawy duże (pacjent traci przytomność, a jego mięśnie ulegają wzmożonemu napięciu, czemu towarzyszą drgawki kończyn i głowy) oraz małe (charakteryzujące się utratą kontaktu z otoczeniem – pacjent zwykle zastyga w bezruchu, jednak pozostaje przytomny).
Dyskopatia
Dyskopatia sama w sobie nie jest zaburzeniem neurologicznym, lecz ortopedycznym. Jeśli jednak dojdzie do ucisku struktur nerwowych przez wysunięty krążek miedzykręgowy znajdujący się między kręgami, nierzadko dochodzi do wypuklin i przepuklin kręgosłupa, których objawy zalicza się już do grona neurologicznych. Spośród nich najlepiej poznana przez pacjentów jest rwa kulszowa i rwa barkowa. Uważa się, że dyskopatie są chorobą cywilizacyjną XXI wieku i dotyczą coraz młodszych grup wiekowych. Mianem dyskopatii określa się szeroką grupę schorzeń, w przebiegu których dochodzi do uszkodzenia krążka międzykręgowego. Najczęściej przyczyną jest nieodpowiedni tryb życia (dźwiganie ciężarów, wyczynowe uprawianie sportu, siedzący tryb życia, wady postawy, otyłość).
Polecane produkty:
Omega 3
Olej Omega 3 to czysty, 100% naturalny produkt pozyskiwany z rośliny o nazwie Pachnotka zwyczajna (Perilla frutescens). Tłoczony jest na zimno co sprawia, że zachowuje wszystkie, cenne składniki. Stanowi m.in. wsparcie dla mózgu ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Stępień A., Nowoczesne leczenie migreny, Ból, 1/2019.
- Gaweł M., Potulska-Chromik A., Choroby neurodegeneracyjne: choroba Alzheimera i Parkinsona, Postępy Nauk Medycznych, 7/2015.