Elektroencefalografia (EEG) to metoda rejestracji zmian aktywności elektrycznej kory mózgowej. Rejestracji tej dokonuje się przy użyciu specjalnych elektrod przyczepianych żelem lub pastą do powierzchni głowy.
Metodyka EEG
Badanie EEG można przeprowadzić przy użyciu żelu lub specjalnej pasty oraz elektrod. Często jednak wykorzystuje się elektrody przyczepione do czepka, który następnie nakłada się na głowę osoby badanej. W trakcie badania wykorzystuje się neurologiczną informację zwrotną. Komputer rejestruje indywidualne wzorce aktywności elektrycznej oraz zmiany przepływu krwi w mózgu, a następnie zmienia je na sygnały w postaci fal generowanych przez mózg. Posiadają one różną częstotliwość wyładowań oraz różną amplitudę.
Współcześnie, do zaobserwowania fizjologicznej czynności podczas omawianego badania, obowiązkowe jest zastosowanie przynajmniej 16 równolegle zapisywanych kanałów. Z kolei dodatkowe kanały stosuje się do rejestracji innych sygnałów fizjologicznych. Ponadto celem wspomagania, do sprzętu diagnostycznego EEG można zastosować fotostymulator.
Podsumowując, badanie to polega na odpowiednim rozmieszczeniu na powierzchni głowy elektrod, które rejestrują zmiany potencjału lub różnice potencjału różnych części mózgu. Zarejestrowane sygnały po odpowiednim wzmocnieniu tworzą elektroencefalogram, który zapisywany jest w postaci analogowej lub cyfrowej.
Elektroencefalografia analogowa czy cyfrowa?
Badanie analogowe polega na podstawowym zapisie sygnałów bioelektrycznych odbieranych z powierzchni głowy. Urządzenie zapewnia rejestrację nawet bardzo słabych napięć elektrycznych. Natomiast w elektroencefalografii cyfrowej wzmocniony, analogowy sygnał wejściowy z elektrod zostaje przetworzony na postać cyfrową, a następnie filtrowany i zapisywany w pamięci cyfrowej. Badanie EEG jest nieinwazyjne.
Wykorzystanie EEG
Badanie elektroencefalograficzne wykorzystuje się w wielu celach. Wykonano między innymi badania w marketingu, dzięki którym za pomocą omawianej aparatury można określić, jak respondent reaguje na poszczególne bodźce reklamowe. W ten sposób można opisać całą reklamę co do sekundy, a także wskazać sceny generujące najsilniejsze zaangażowanie emocjonalne.
Najważniejsze zastosowanie EEG znalazło jednak w medycynie. Dzięki niemu ułatwiona jest diagnostyka schorzeń czynnościowych i organicznych mózgu, a w niektórych przypadkach można nawet zlokalizować proces chorobowy w określonej okolicy. Obecnie badanie EEG jest szczególnie istotne dla pacjentów z:
- napadami padaczkowymi;
- zaburzeniami autystycznymi, zwłaszcza u dzieci;
- urazami czaszkowymi;
- guzami mózgu;
- naczyniopochodnymi uszkodzeniami mózgu, np. w efekcie udaru mózgu.
Badanie można wykonać u pacjenta znajdującego się w śpiączce celem jej różnicowania. To także metoda pomocnicza w ocenie przebiegu leczenia wielu chorób i schorzeń. EEG może być wykorzystywane celem monitorowania procedur takich jak np. głębokość znieczulenia.
EEG – feedback
To jeden ze sposobów ułatwiania relaksacji ogólnej, stosowany jako metoda reedukacji nerwowo-mięśniowej. Jako „miernik relaksacji” wykorzystywane są zmiany w zakresie rytmu alfa. Stosowane w tym celu urządzenia sygnalizują wszelkie zmiany tego rytmu, poprzez zmianę częstotliwości dźwięku. W efekcie ułatwiają naukę dowolnego rozluźniania.
W nauce rozluźniania stosuje się również inne sposoby oparte np. na ciągłym pomiarze parametrów związanych z układem neurowegetatywnym. Najczęściej wykorzystuje się tu pomiary częstotliwości tętna i elektrycznej oporności.
Zobacz również: Biofeedback.
Cena badania EEG
Badanie EEG może być darmowe, jeśli pacjent zostanie na nie skierowany przez lekarza specjalistę. W przypadku braku skierowania badanie kosztuje od 100 nawet do 400 zł, w zależności od tego, czy będzie ono wykonywane podczas snu czy czuwania. Droższe jest w przypadku snu.
Ile trwa badanie?
EEG trwa zazwyczaj kilkadziesiąt minut. jednak nie ma określonego przedziału czasowego dla tego badania. Jednocześnie nie należy się niczego obawiać, ponieważ jest ono całkowicie bezpieczne i nieinwazyjne. W związku z tym można je wykonywać nawet u dzieci.
Bibliografia
- Kościuszko P., Ciesielka W., Gołaś A., Badanie elektroencefalograficzne wybranych reakcji ośrodków mózgowych spowodowanych efektem otwarcia oczu, Inżynieria Biomedyczna, 3/2014.
- Pracki T., Pracka D., Elektroencefalografia cyfrowa, Sen, 4/2004.
- Wąsikowska B., Elektroencefalografia (EEG) w badaniu efektywności komunikacji reklamowej, Przedsiębiorczość i Zarządzanie, 11/2016.
- Kwolek A., Fizjoterapia w neurologii i neurochirurgii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
- Ciechan A., Zastosowanie badań elektroencefalograficznych w diagnostyce chorób układu nerwowego, Neurokognitywistyka w Patologii i Zdrowiu, 2009-2011.
Polecane produkty:
Wałek igłowy – aplikator wieloigłowy
Wałek igłowy to aplikator przeznaczony do wykonywania masażu na różne części ciała. Wysoka efektywność znalazła zastosowanie w kompleksowej terapii różnych schorzeń, a także profilaktyce ... Zobacz więcej... |