Test ATP stanowi nowoczesną i skuteczną metodę weryfikacji procedur dekontaminacji. Prowadzi się go z wykorzystaniem prostego urządzenia elektronicznego, a jego kluczowym celem jest wykrycie ewentualnej obecności mikroorganizmów i pozostałości organicznych na powierzchniach produkcyjnych.
Test ATP – zastosowanie
Test ATP służy weryfikacji procedur dekontaminacji, zaś mianem dekontaminacji określa się proces polegający na usunięciu i dezaktywacji substancji szkodliwej, która zagraża życiu lub zdrowiu organizmu żywego poprzez kontakt bezpośredni lub używane sprzęty. Jest to więc proces usuwania lub neutralizacji zanieczyszczeń, które nagromadziły się najczęściej na różnego rodzaju sprzętach medycznych, produkcyjnych czy kosmetologicznych, choć procedurom z tego zakresu poddawać można też ludzi czy zwierzęta.
Test ATP pozwala na sprawdzenie, czy dekontaminacja przebiegła wystarczająco skutecznie, w efekcie czego na powierzchni opracowywanych przedmiotów czy obiektów nie znajdują się resztki zanieczyszczeń, które mogłyby negatywnie wpłynąć na ludzkie zdrowie bądź jakość produkcji. Testy ATP można wykorzystywać m.in. do:
- sterowania reaktorami do biologicznego oczyszczania;
- określania czystości wody pitnej;
- zarządzania procesami fermentacji;
- analizy aktywności gleby oraz określania rodzaju procesu korozji / osadzania;
- badania sprzętu lub produktów sanitarnych.
Zastosowań jest wiele, a niski koszt testu sprawia, że zyskuje on coraz większą popularność.
Na czym polega test ATP?
ATP określa się ilościowo, mierząc światło wytwarzane w reakcji z naturalnie występującym enzymem świetlika (lucyferazą) za pomocą specjalnego urządzenia zwanego luminometrem. Ilość wytworzonego światła jest wprost proporcjonalna do ilości energii biologicznej znajdującej się w badanej próbce. Przykładowo w próbce wody zawierającej mikroorganizmy zidentyfikować można 2 rodzaje ATP: ATP wewnątrzkomórkowe (zawarte w żywych komórkach biologicznych) oraz ATP zewnątrzkomórkowe (znajdujące się poza komórkami biologicznymi, które zostało uwolnione z martwych lub naznaczonych organizmów). Dokładny pomiar tych dwóch rodzajów ma podstawowe, wręcz integralne znaczenie dla wykorzystania pomiarów opartych na ATP.
Aby badanie powierzchni było maksymalnie komfortowe, nowoczesny test ATP najczęściej ma kształt probówki mieszczącej wymazówkę. W jej górnej części znaleźć można zbiorniczek z aktywnym enzymem, wprowadzanym następnie do probówki po pobraniu wymazu. Końcówka z kolei wykonana jest z tworzywa sztucznego i przechwytuje zanieczyszczenia z badanej powierzchni. Rekomenduje się pobranie wymazu metodą krzyżową – z obszaru o powierzchni około 100 cm2 (10 x 10 cm).
Test ATP – co warto wiedzieć?
Testy ATP charakteryzują się bardzo wysoką skutecznością i precyzją. Można przechowywać je w warunkach chłodniczych przez około 15 miesięcy, zaś w temperaturze pokojowej do 4 tygodni. Wynik testu pojawia się bardzo szybko, ponieważ zazwyczaj już w ciągu kilku minut od momentu wykonania. Średni koszt testów ATP wynosi 400-500 zł za opakowanie zawierające 25-30 sztuk produktu.
Bibliografia
- Pistelok F., Pohl A., Stuczyński T., Wiera B. Using ATP tests for assessment of hygiene risks, Ecol Chem Eng S., 23/2016.
- AquaSnap™ Total Wymazówka ATP do badania próbek płynnych [https://sterim.eu/aquasnap-total-wymazowka-atp-do-badania-probek-plynnych.html].