Szukaj

Biofeedback

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Biofeedback to inaczej biologiczne sprzężenie zwrotne, czyli dostarczanie człowiekowi informacji zwrotnej o zmianach jego stanu fizjologicznego. To forma terapii, która polega na dostarczaniu pacjentowi sygnałów o zmianach w jego organizmie. Dzięki temu może on uczyć się świadomie modyfikować funkcje, które normalnie nie są kontrolowane, np. fale mózgowe czy napięcie mięśniowe. Biofeedback jest metodą coraz częściej docenianą, również w fizjoterapii. Łączy się ją z innymi technikami lub wykonuje samodzielnie, głównie u pacjentów z dolegliwościami układu nerwowo-mięśniowego. Szczególne znaczenie ma również w pulmunologii, ginekologii, pediatrii czy gastroenterologii.

Biofeedback

Metodyka

Pacjenta podłącza się do specjalnego aparatu, który obrazuje czynności skurczowe mięśni. Dzięki temu mogą być one przedstawione w formie informacji słuchowej lub wzrokowej. Tego typu zastępcze biologiczne sprzężenie zwrotne polega na tworzeniu dwóch zamkniętych pętli obiegu informacji. Wewnętrzna powstaje w układzie nerwowym, natomiast zewnętrzna jest przetwarzana w urządzeniu technicznym.

Podczas ćwiczeń pacjent ma za zadanie w pewien sposób analizować obserwowane zapisy i wprowadzać odpowiednie korekty wykonując skurcz lub rozluźnienie poszczególnych mięśni. Poprzez wizualizację wzmacnia się motywacja pacjenta do danych ćwiczeń, ponieważ obiektywizuje to efekt jego wysiłków. Czynność mięśni rejestruje się za pomocą elektrod, które umocowane są żelem elektrolitycznym w celu poprawy przewodnictwa.

Ćwiczenia z biofeedbackiem trwają początkowo zwykle 10-15 minut, następnie są stopniowo wydłużane do 30-45 minut. Zawsze rozpoczyna się je dokładnym wyjaśnieniem celów ćwiczeń.

Biofeedback w nietrzymaniu moczu

Coraz więcej kobiet cierpi z powodu wysiłkowego nietrzymania moczu. Jest to spowodowanie osłabieniem aparatu mięśniowo-więzadłowego, często po ciąży i naturalnie przebytym porodzie.

Zobacz również: Usprawnianie po porodzie fizjologicznym.

Biofeedback w tym przypadku polega na stymulacji specjalnymi sondami dopochwowymi, które z kolei podłączone są do elektrostymulatora. Wysyłają one sygnały, które po przetworzeniu pojawiają się na ekranie. Sygnały te przedstawiają kontrolowane przez ćwiczącego zmiany ciśnienia w jamach ciała oraz dowolne bioelektryczne czynności mięśni zwieraczy.

Ważne jest, aby ćwiczenia wykonywać w różnych pozycjach. Początkowo w pozycji siedzącej, a w miarę postępów podczas chodzenia, kaszlu czy schylania się. Pierwsze efekty są widoczne po 3-6 miesiącach. W przypadku mężczyzn efekty widać po około 8 miesiącach.

tubapay
tubapay

Biofeedback – wady postawy ciała

Biofeedback stosuje się często u dzieci i młodzieży w celu poprawy postawy ciała. Dzięki wizualizacji skurczu mięśni dziecko uczy się korygować nieprawidłowe napięcia mięśni i doprowadzać do wyrównania pracy mięśniowej po obu stronach kręgosłupa.

Elektrody mocuje się przykręgosłupowo, odbierają one biopotencjały z mięśni, co jest następnie graficznie przedstawione w postaci 2 słupków. Wskazują one na symetryczną pracę mięśni przykręgosłupowych, np. u osób ze skoliozą.

Zobacz również: Masaż przy skoliozie.

Biofeedback w zaparciach czynnościowych

Tą metodą można leczyć zaparcia czynnościowe, których przyczyną jest zwolnienie pasażu w jelicie grubym lub nieprawidłowa dynamika defekacji związana z patologicznym skurczem zwieracza odbytu.

Pacjent ćwiczy mięśnie tłoczni brzusznej oraz stara się rozluźnić zwieracz odbytu, naśladując prawidłowy zapis na ekranie. Tego typu badania przeprowadzono na grupie dzieci z zaparciami. Wyniki prezentowały się niezwykle obiecująco, bowiem aż u 80% badanych pacjentów uzyskano ustąpienie dolegliwości.

Biofeedback w udarach mózgu

Zaburzenia równowagi ciała u pacjentów po udarze mózgu można leczyć za pomocą ćwiczeń równoważnych z wykorzystaniem platformy z techniką biofeedbacku. Podczas badań zaobserwowano znaczną poprawę symetrii ciała u pacjentów usprawnianych metodą wykorzystującą wzrokowe lub akustyczne sygnały.

Zobacz również: Udar mózgu – fizjoterapia.

Trening chorych z niedowładem połowiczym na platformie biofeedback wpływał na zmianę rozkładu sił nacisku kończyn dolnych. Osiągały one wartości obserwowane u osób zdrowych.



Polecane produkty:

Bibliografia:

  1. Gębska M., Wojciechowska A., Weber-Nowakowska K., Mikołajczyk A., Kocięcki M., Żyżniewska-Banaszek E., Możliwości wykorzystania treningu biofeedback w fizjoterapii, Blue Sparks Publishing Group, Acta Balneologica, 4/2013.
  2. Kwolek A., Podgórska J., Rykała J., Leszczak J., Zastosowanie biofeedbacku w rehabilitacji neurologicznej, Przegląd Medyczny Uniwersytetu Rzeszowskiego i Narodowego Instytutu Leków w Warszawie, Rzeszów 2013.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.