Szukaj

Fizjoterapia ortopedyczna

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Fizjoterapia ortopedyczna to dział rehabilitacji cieszący się największą popularnością. Dotyczy usprawniania osób mających problem z narządem ruchu, a więc zmagających się z różnorodnymi problemami ortopedycznymi (związanymi z mięśniami, ścięgnami, więzadłami, kośćmi, stawami). To niezwykle różnorodna dziedzina medycyny, ponieważ obejmuje zarówno przypadki przeciążeniowe i związane ze stylem życia, jak również te pourazowe czy pooperacyjne.

Fizjoterapia ortopedyczna

Fizjoterapia ortopedyczna

Fizjoterapia ortopedyczna zajmuje się diagnostyką, leczeniem oraz profilaktyką urazów ortopedycznych, zarówno tych prowadzonych zachowawczo, jak i operacyjnie. Proces diagnostyki opiera się przede wszystkim na wykonaniu odpowiednio dobranych testów funkcjonalnych, ocenie własnej badań obrazowych oraz wywiadzie zdrowotnym. Leczenie dobierane jest zawsze indywidualnie, w zależności od wyników przeprowadzonej diagnostyki. Z tego względu nie sposób z góry określić technik, które będą wykorzystywane. Najlepsze efekty daje jednak połączenie terapii manualnej z indywidualnie dobranymi ćwiczeniami, przy czym ewentualne zabiegi fizykalne mogą być uzupełnieniem (ale nigdy podstawą) prowadzonego leczenia.

Fizjoterapia ortopedyczna zajmuje się między innymi problemami zdrowotnymi takimi jak:

Fizjoterapia ortopedyczna zajmuje się również w bardzo dużej mierze przypadkami pooperacyjnymi, np. pacjentami po szyciu mięśni stożka rotatorów, szyciu łąkotki, endoprotezoplastyce stawu, chirurgicznym leczeniu zespołu cieśni nadgarstka i wielu innych. To bardzo ważny, a niekiedy wręcz kluczowy element powrotu do sprawności i do zdrowia.

Wizyta u fizjoterapeuty ortopedycznego?

Każda wizyta u fizjoterapeuty ukierunkowana na fizjoterapię ortopedyczną rozpoczyna się szczegółowym wywiadem zdrowotnym, podczas którego powinny paść pytania odnośnie problemu, z którym zgłosił się pacjent (czas trwania, kiedy się nasila, kiedy słabnie, czy występują bóle nocne i w spoczynku, jaki był mechanizm powstania problemu i wiele innych), ale także odnośnie chorób, przebytych operacji, wcześniejszych poważnych urazów, istotnych chorób występujących w rodzinie, stylu życia i rodzaju wykonywanej pracy zawodowej. W dalszej kolejności fizjoterapeuta zapoznaje się z wynikami badań obrazowych, jeśli pacjent takie posiada (najlepiej w formie płytki) oraz z kartą wypisu ze szpitala (w przypadku pacjentów pooperacyjnych). Na koniec diagnostyki wykonuje własne, indywidualnie dobrane testy funkcjonalne, na podstawie których ustala dalsze postępowanie.

Leczenie na wizycie obejmuje terapię manualną, a więc najczęściej: różnego rodzaju masaże (np. masaż tkanek głębokich, masaż poprzeczny, masaż funkcyjny), techniki mobilizacji stawowej (np. trakcję, kompresję, manipulację), zabiegi fizykalne (np. fala uderzeniowa, laseroterapia, pole elektromagnetyczne wielkiej częstotliwości), kinesiotaping. Ćwiczenia pacjent powinien otrzymać do domu, aby móc wykonywać je samodzielnie aż do następnej wizyty.

Masaż Tkanek Głębokich
Reklama
Patronite
Reklama

Na poniższym filmie możemy zobaczyć przebieg fizjoterapii ortopedycznej na przykładzie pacjenta, który zgłosił się do naszego Centrum Fizjoterapeuty na rehabilitację po rekonstrukcji ACL:

Zobacz również: Pierwsza wizyta u fizjoterapeuty.

Innym przykładem postępowania fizjoterapeuty ortopedycznego jest rozluźnianie mięśnia biodrowo-lędźwiowego, który często może być powodem bólu odcinka lędźwiowego kręgosłupa. Jedną z technik przedstawia poniższy film:

Czy fizjoterapia ortopedyczna boli?

Zabiegi fizjoterapii ortopedycznej w niektórych przypadkach mogą być dla pacjenta niekomfortowe lub lekko bolesne, co ma miejsce np. przy terapii punktów spustowych lub suchym igłowaniu. Jednak nie jest to bardzo duży ból i szybko przemija. Techniki te nie niszczą tkanek, lecz tworzą im jak najlepsze warunki do regeneracji i gojenia. W niektórych sytuacjach pacjent może czuć chwilowe pogorszenie stanu zdrowia na drugi dzień, co również nie jest niepokojące. W razie jakichkolwiek wątpliwości lub pytań najlepiej skonsultować się ze swoim fizjoterapeutą.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Białoszewski D., Fizjoterapia w ortopedii, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2022.
  2. Magnusson J., Maxey L., Pooperacyjna rehabilitacja pacjentów ortopedycznych, Wydawnictwo DB Publishing, 2018.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.