Szukaj
Szukaj

Zespół ciasnoty przestrzeni podbarkowej (ZCPP)

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Zespół ciasnoty przestrzeni podbarkowej (ZCPP) jest najczęstszą przyczyną bólu i ograniczenia funkcji okolicy barku. Dochodzi do przewlekłego ucisku struktur w przestrzeni podbarkowej, którego przyczyną jest zmniejszenie wymiarów tej przestrzeni lub zwiększenie ciśnienia w jej świetle. Dotyczy to:

 • kaletki podbarkowej
 • pierścienia rotatorów
 • ścięgna głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia

ZCPP

Charakterystyka stawu ramiennego

Staw ramienny jest najbardziej mobilnym stawem w organizmie. Zbudowany jest z powierzchni stawowych w formie głowy kości ramiennej i panewki łopatki. Panewka łopatki jest dodatkowo pogłębiona przez obrąbek stawowy. Jego zadaniem jest zwiększanie dopasowania powierzchni stawu ramiennego.

Warto wspomnieć również o pierścieniu rotatorów, ponieważ struktura jest związana ze stawem ramiennym i jego dysfunkcje obejmują ZCPP. Obejmuje on ścięgna czterech mięśni: podłopatkowego, nadgrzebieniowego, podgrzebieniowego i obłego mniejszego.

Zespół ciasnoty przestrzeni podbarkowej – przyczyny

Prawdopodobną przyczyną ZCPP jest zaburzenie równowagi pomiędzy mięśniem naramiennym, a mięśniami stożka rotatorów, prowadzące do destabilizacji głowy kości ramiennej. Ucisk stożka rotatorów zaburza jego funkcję obniżania głowy kości ramiennej podczas czynności wykonywanych z uniesieniem kończyny górnej.

Innymi słowy – ZCPP jest to uwięźnięcie struktur miękkich w czasie ruchów czynnych ramienia pomiędzy wyrostkiem barkowym a głową kości ramiennej. Do najczęstszych przyczyn zwężenia przestrzeni zalicza się dysbalans mięśniowy pomiędzy mięśniami obniżającymi a podwyższającymi głowę kości ramiennej. Do innych przyczyn zalicza się również:

 • pogrubienie więzadła kruczo-ramiennego
 • zmiany zwyrodnieniowe w obrębie stawu ramiennego
 • deformacje krawędzi wyrostka barkowego
 • zapalenie kaletki podbarkowej

Charakterystyka

Zmiany w obrębie stawu ramiennego można podzielić na pierwotne i wtórne. Do pierwotnych zalicza się:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina
 • zaburzenie anatomii struktur ograniczających przestrzeń podbarkową (zmiany zwyrodnieniowe stawu barkowo-obojczykowego);
 • dysfunkcja tkanek miękkich znajdujących się w przestrzeni podbarkowej.

Z kolei zmiany wtórne obejmują:

 • nawrotową niestabilność stawu ramiennego;
 • wady postawy (zaburzenie ustawienia łopatki względem kości ramiennej);
 • neuropatie.

Trzy stopnie ZCPP wg Neera

 • I – zmiany odwracalne, zapalenie kaletki podbarkowej;
 • II – zmiany nieodwracalne, np. zwłóknienie mięśni rotatorów bez ich rozerwania;
 • III – częściowe lub całkowite uszkodzenie mięśni pierścienia rotatorów.

Zespół ciasnoty przestrzeni podbarkowej – objawy

Ból najczęściej zlokalizowany jest w okolicy podnaramiennej z częstym odczuwaniem, że promieniuje po przednio-bocznej części ramienia w zakresie od 70 do 120 stopni. Zauważa się również głęboki ból w czasie gwałtownych ruchów zgięcia lub odwodzenia, niemożność podniesienia ramienia bez uniesienia całego barku czy brak możliwości spania na boku od strony kończyny chorej.

Zespół ciasnoty przestrzeni podbarkowej – fizjoterapia

Leczenie opiera się głównie na fizjoterapii. Istotne jest opracowanie mięśni: naramiennego, podobojczykowego, a także systemu więzadłowego, a w szczególności kruczo-obojczykowego i żebrowo-obojczykowego, ponieważ są najbardziej aktywne.

Zaleca się wzmocnienie siły mięśniowej mięśnia nadgrzebieniowego, podłopatkowego, obłego mniejszego oraz głowy długiej mięśnia dwugłowego ramienia. Celem jest zwiększenie przestrzeni między ramieniem a wyrostkiem barkowym. Konieczna jest również poprawa ruchu w stawach sąsiadujących , zarówno obojczyka, żeber jak i kręgosłupa szyjnego i piersiowego.

Na poniższym filmie, na przykładzie jednego z naszych pacjentów z Centrum Fizjoterapeuty, pokazuje jak może przebiegać fizjoterapia barku:Polecane produkty:

Bibliografia:

 1. Lemiesz G., Iwańczyk K., Dąbrowski M., Najczęstsze dolegliwości bólowe kompleksu łopatkowo-ramiennego, Praktyczna Fizjoterapia & Rehabilitacja.
 2. Program usprawniania pacjenta z dolegliwościami w obrębie obręczy barkowej, Praktyczna Fizjoterapia & Rehabilitacja, 10/2012.
Patronite
Patronite

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *