Zapalenie kaletki maziowej jest stanem zapalnym śliskiego woreczka (kaletki), zbudowanego z tkanki łącznej. Może być spowodowane urazem bądź przeciążeniem stawu, a także infekcją.
Zapalenie kaletki maziowej – czym jest?
Zapalenie kaletki maziowej charakteryzuje się pogrubieniem błony maziowej, zwiększoną ilością płynu w kaletce, zlokalizowanym bólem w okolicy objętej stanem zapalnym oraz obrzękiem przyległych tkanek miękkich. Występuje w przebiegu wielu stanów patologicznych. Należą do nich m.in.:
- ostre urazowe uszkodzenie kaletki;
- powtarzające się mikrourazy;
- choroby zwyrodnieniowe, zapalne – przebiegające z zajęciem błony maziowej, najczęściej reumatoidalne zapalenie stawów i dna moczanowa;
- zakażenia;
- nowotwory błony maziowej lub guzy rzekome.
Ultrasonografia może być przydatnym narzędziem w wykrywaniu i ocenie zapalenia kaletki maziowej. Swoistość i czułość oceny zmian patologicznych w obrębie kaletek maziowych, zwłaszcza w przypadku powierzchownie umiejscowionych kaletek, są porównywalne z obrazowaniem metodą rezonansu magnetycznego. To właśnie te badania są podstawą przed wszczęciem leczenia.
Zapalenie kaletki maziowej – fizjoterapia
Zapalenie kaletek maziowych wymaga wielokierunkowego podejścia do pacjenta. Postępowanie powinno być uzależnione także od tego, czy pacjent znajduje się w stanie ostrym czy przewlekłym.
Stan ostry
Celem jest głównie działanie przeciwbólowe i opanowanie postępującego procesu zapalnego. W związku z tym wykonuje się następujące zabiegi:
- naświetlanie promieniami podczerwonymi – z filtrem niebieskim przez około 15 minut. Zabiegi wykonuje się codziennie;
- diatermia krótkofalowa – pierwsza elektroda ułożona w odległości 1,5-2 cm centralnie na kaletce maziowej, druga natomiast w odległości 2,5-3 cm po przeciwnej stronie. Stosuje się dawkę I. Zabiegi należy wykonywać codziennie przez 1-3 minut. Jedna seria zawiera od 6 do 8 zabiegów;
- prądy diadynamiczne – dawka 1-3 mA. Stosuje się naprzemiennie prąd DF (1 minuta) i CP (3 minuty).
Stan przewlekły
Postępowanie w stanie przewlekłym przy zapaleniu kaleki maziowej wymaga innego podejścia. Zabiegi są ukierunkowane na leczenie patologii, a nie tylko jej objawów. Można zatem stosować silniej działające zabiegi fizykalne. W rezultacie stosuje się następujące zabiegi:
- naświetlania promieniami podczerwonymi – co drugi dzień przez 15-20 minut;
- diatermia krótkofalowa – ułożenie elektrod tak jak w stanie ostrym. Stosuje się dawki II-III. Zabiegi należy wykonywać co drugi dzień przez 3-10 minut, przy czym 1 seria zawiera ich od do 10;
- naświetlanie promieniami nadfioletowymi – miejscowo o dawce progowej lub E I°. Zabiegi wykonuje się co drugi dzień;
- ultradźwięki – zabieg można wykonywać zarówno miejscowo, jak i segmentarnia. W pierwszy przypadku stosuje się dawkę 0,1-0,2 W/cm2, labilnie prze sprzężeniu ciekłą parafiną przez 1-2 minuty. Natomiast w drugim przypadku stosuje się dawkę 0,1-02 W/cm2 labilnie (okrężne ruchy głowicą) przez 2-3 minuty.
W stanie przewlekłym można zastosować również zabiegi silnie oddziałujące na organizm, nie związane z fizykoterapią, takie jak:
- peloidoterapia – okłady borowinowe, mułowe, algowe, fango itp. o temperaturze 40-45°C co drugi dzień;
- masaż leczniczy.
Bardzo ważna jest kinezyterapia, która stanowi podstawę każdego leczenia fizjoterapeutycznego. Najczęściej dochodzi do zapalenia kaletki podnaramiennej lub podrzepkowej. W obu przypadkach w stanie ostrym stosuje się unieruchomienie przez kilka dni. Po tym czasie można rozpocząć ruchy czynne, które nie sprawiają bólu. W przypadku kaletki podnaramiennej nie należy jednak odwodzić kończyny górnej.
Po ustąpieniu dolegliwości bólowym, w stanie przewlekłym, można stosować w przypadku kaletki podnaramiennej:
- reedukację mięśnia nadgrzebieniowego i mięsnia naramiennego;
- ćwiczenia czynne wolne;
- ćwiczenia czynne z oporem;
Z kolei w przypadku zapalenia kaletki maziowej podrzepkowej stosuje się w stanie przewlekłym:
- ćwiczenia czynne wolne;
- ćwiczenia czynne z oporem ze stopniowym wzrostem amplitudy ruchów.
Szczególną uwagę trzeba zwrócić na ćwiczenia, które powodują napinanie mięśnia czworogłowego uda.
Polecane produkty:
Kolagen w proszku na stawy, kości i skórę
Kolagen bioalgi zawiera aż 97% hydrolizowanego kolagenu. Jego opatentowana formuła sprawia, że wchłanialność jest na bardzo wysokim poziomie. Wspomaga łagodzenie objawów już istniejących chorób stawów, dodatkowo zapobiegając pojawianiu się nowych. Zobacz więcej... | |
Kwas hialuronowy na stawy i skórę
Kwas hialuronowy zapewnia mazi stawowej właściwości lepko-sprężyste, przez co zmniejsza ból w stawach. Dodatkowo wypełnia przestrzenie w naskórku redukując zmarszczki. Sprawia, że skóra wygląda młodziej i polepsza się jej odcień, dając też efekt ... Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Ivanowski S., Nikodinovska V., Anatomia i obraz zmian patologicznych w obrębie klinicznie istotnych kaletek maziowych, Journal of Ultrasonography, 19/2019.
- Ciszek B., Kwolczak A., Glinkowski W., Leksykon kaletek maziowych, Ortopedia Traumatologia Rehabilitacja, 4/2000.