Szukaj
Szukaj

Zapalenie rozcięgna podeszwowego (ostroga piętowa)

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Zapalenie rozcięgna podeszwowego (nazwa potoczna „ostroga piętowa” ze względu na towarzyszące schorzeniu wyrośla kostne przy kości piętowej) jest stanem zapalnym obejmującym przyczep bliższy rozcięgna podeszwowego oraz otaczające go tkanki.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego (ostroga piętowa)

Przyczyny ostrogi piętowej

Ostroga piętowa to poważne schorzenie, które dotyka coraz większej liczby osób. Przyczyną skrócenia rozcięgna podeszwowego, a w konsekwencji stanu zapalnego może być:

 • zaburzenie czynności całej taśmy mięśniowo-powięziowo-więzadłowej;
 • zaburzenie wynikające z aktywnych punktów spustowych w rejonie mięśni kulszowo-goleniowych.

Uznaje się również, że do występowania zapalenia rozcięgna podeszwowego w znacznym stopniu predysponuje nadwaga i otyłość, a także uprawianie sportów, które zbyt intensywnie obciążają elementy stopy.

Zapalenie rozcięgna podeszwowego – objawy

Dolegliwość objawia się przede wszystkim dolegliwościami bólowymi, wśród których najważniejszą jest ból pięty. Jest to ból samoistny i pojawiający się przy dotyku okolicy przyśrodkowej pięty. Charakterystyczny jest również ból podczas chodzenia, zwłaszcza rano w momencie stawiania pierwszych kroków w danym dniu. Zmniejsza się on po „rozchodzeniu”, a następnie ponownie zwiększa przy dłuższym chodzeniu.

Diagnostyka

Ostrogę piętową rozpoznaje się na podstawie wywiadu z pacjentem (badanie przedmiotowe) i wyników przeprowadzonego badania fizykalnego (badanie podmiotowe). Dodatkowo, zaleca się najczęściej wykonanie badania RTG, które potwierdza diagnozę. Badanie radiologiczne może uwidocznić powstałą ostrogę piętową, która powstaje w miejscu przyczepu bliższego rozcięgna podeszwowego. Bardzo rzadko zaleca się wykonanie rezonansu magnetycznego.

Ostroga piętowa (łac. calcar calcanei)
Ryc.1. Zdjęcie RTG jednego z pacjentów naszego Centrum Fizjoterapeuty z ostrogą piętową, który zgłosił się w celu podjęcia rehabilitacji.

Diagnostyka różnicowa

W związku z tym, że ostroga piętowa może objawiać się podobnie jak inne schorzenia, przed doborem terapii należy dokładnie zdiagnozować i zbadać pacjenta. Zapalenie rozcięgna podeszwowego może wykazywać podobne objawy jak:

Patronite
Patronite
 • rozerwanie rozcięgna podeszwowego;
 • zapalenie ścięgna piętowego;
 • złamanie, stłuczenie kości piętowej;
 • nowotwór;
 • niewydolność naczyniowa;
 • zapalenie ścięgna mięśnia zginacza długiego palucha;
 • przerost rozcięgna podeszwowego.

Ostroga piętowa – leczenie

Leczenie jest zwykle procesem długim i skomplikowanym. Podstawą jest wyeliminowanie czynnika, który sprzyja powstawaniu dolegliwości. Celem jest również likwidacja stanu zapalnego, który powstaje w wyniku drażnienia tkanek miękkich przez narośl. Niekiedy konieczne jest leczenie operacyjne, jednak zarówno w przypadku decyzji o zabiegu jak i podczas leczenia zachowawczego, niezwykle korzystny wpływ ma fizjoterapia.

Kinezyterapia

Należy skupić się na ćwiczeniach wzmacniających oraz rozciągających odpowiednie grupy mięśniowe, ponieważ patologie w obszarze rozcięgna podeszwowego zwykle są połączone ze zwiększonym tonusem mięśni strony tylnej uda i podudzia. Badania prowadzone pod kątem wpływu tego rodzaju ćwiczeń na schorzenie wykazały, że ćwiczenia rozciągające wykonywane 3 razy dziennie przez okres 10 dni mają znaczący wpływ na zmniejszenie bólu. Rozciąganie powinno dotyczyć przede wszystkim rozcięgna podeszwowego, mięśnia trójgłowego łydki włączając w to ścięgno Achillesa oraz mięśnia piszczelowego tylnego.

Korzystny wpływ ćwiczeń można dodatkowo potęgować poprzez zastosowanie kinesiotapingu. Zaleca się wykonywanie aplikacji na rozcięgno podeszwowe lub aplikację łączoną – na rozcięgno podeszwowe i mięsień trójgłowy łydki.

Inne metody

Do najczęściej stosowanych zabiegów fizykalnych zaliczamy laseroterapię niskoenergetyczną, sonoterapię oraz terapię falą uderzeniową. Ich celem jest głównie zmniejszenie dolegliwości bólowych oraz likwidacja stanów zapalnych. Wszystkie wymienione zabiegi aplikuje się na okolicę rozcięgna podeszwowego. Pewien wpływ odnotowuje się również podczas kąpieli wirowych kończyn dolnych oraz krioterapii.

Elementem uzupełniającym rehabilitację mogą być stabilizatory bądź buty gipsowe. Należy również wspomnieć o coraz bardziej popularnych metodach stosowanych przy leczeniu zapalenia rozcięgna podeszwowego. Są to:

 • mobilizacje tkanek miękkich;
 • metody neurofizjologiczne, np. PNF;
 • techniki wpływające na propriocepcję.


Polecane produkty:

Bibliografia

 1. Sudon-Szopińska I., Kwiatkowska B., Prochorec-Sobieszek M., Maśliński W., Enthesopathies and enthesitis. Part 1. Etiopathogenesis, Journal of Ultrasonography, 15/2015.
 2. Uczciwek M., Metody fizjoterapeutyczne w leczeniu ostrogi piętowej i zapalenia rozcięgna podeszwowego – przegląd piśmiennictwa, Journal of Education, Health and Sport, 7/2017.
 3. Postępowanie terapeutyczne w przypadku entezopatii rozcięgna podeszwowego, Praktyczna Fizjoterapia & Rehabilitacja.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *