Szukaj
Szukaj

Kolano biegacza (zespół pasma biodrowo-piszczelowego)

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Kolano biegacza to powszechna nazwa kontuzji wynikającej z zespołu pasma biodrowo-piszczelowego (ang. ITBS – Illio Tibial Band Syndrome).

Często pod terminem „kolano biegacza” włączone są inne patologie stawu kolanowego, jak chondromalacja rzepki czy konflikt rzepkowo-udowy. Szczególnie narażeni na tą kontuzję są biegacze długodystansowi i inni sportowcy podejmujący długotrwały wysiłek kończyn dolnych.

Kolano biegacza ITBS

Przyczyny

Pasmo biodrowo-piszczelowe to sztywna taśma kolagenowa, przebiegająca od grzebienia biodrowego do kości piszczelowej. Na kości biodrowej jest ono zrośnięte ze ścięgnem mięśnia naprężacza powięzi szerokiej oraz pośladkowego wielkiego jako przyczep. Gdy mięsień pośladkowy średni nie radzi sobie ze stabilizacją miednicy, dochodzi do większej aktywności mięśnia pośladkowego wielkiego oraz naprężacza powięzi szerokiej, co powoduje wzrost napięcia pasma biodrowo-piszczelowego.

Napięte pasmo dociska leżącą pod nim unerwioną tkankę łączną do kłykcia bocznego kości udowej powodując ból i stan zapalny.

Kolana szpotawe oraz pronacyjne ustawienie stopy (płaskostopie) zwiększają ryzyko wystąpienia tej kontuzji.

Źródłem schorzenia jest zatem:

  • wielokrotnie powtarzany ruch zgięcia i wyprostu w stawie kolanowym, połączone ze zwiększonym obciążeniem;
  • ucisk tkanek leżących pod pasmem biodrowo-piszczelowym;
  • zapalenie kaletki oraz ścięgien także wywołane uciskiem.

Objawy

Dolegliwości bólowe występują w przednio-bocznej okolicy stawu kolanowego. Ból może pojawiać się dopiero po pewnym czasie biegu i nie ustaje, gdy wysiłek jest kontynuowany. Ból występuje przy napięciu mięśnia pośladkowego wielkiego, np. podczas wchodzenia po schodach lub wstawaniu z pozycji siedzącej.

Diagnostyka

Celem diagnostyki wykonuje się badanie przedmiotowe i podmiotowe pacjenta.

To najczęstszych i najbardziej miarodajnych funkcjonalnych testów diagnostycznych można zaliczyć testy:

  • Obera;
  • Renne;
  • Noble’a.

Celem uzupełnienia diagnostyki poleca się wykonanie badań: RTG, MR czy USG. Służą one jednak bardziej do wykluczenia innych przyczyn dolegliwości, niż do potwierdzenia omawianej.

Test Obera

Służy do oceny przykurczu pasma biodrowo-piszczelowego. Pacjent leży na zdrowym boku, fizjoterapeuta zgina chorą kończynę dolną w stawie kolanowym pod kątem prostym, a następnie wykonuje wyprost kończyny w stawie biodrowym z jednoczesną stabilizacją miednicy drugą dłonią. Z tej pozycji kończyna dolna zostaje przywiedziona.

Jeżeli badana kończyna nie osiągnie odpowiedniego stopnia przywiedzenia lub szybko pojawi się ruch zgięcia i rotacji,
wtedy mamy do czynienia z przykurczem pasma biodrowo-piszczelowego.

Patronite
Patronite

Test ten z reguły nie prowokuje bólu, jednakże jeśli się pojawi, zlokalizowany jest w okolicy kłykcia bocznego kości udowej.

Test Renne

Terapeuta prosi pacjenta o wykonanie przysiadu na chorej kończynie do momentu uzyskania 30-40-stopniowego zgięcia w stawie kolanowym. Pojawiający się i narastający ból w okolicy kłykcia bocznego kości udowej świadczy o pozytywnym wyniku testu.

Test Noble’a

Test kompresyjny Noble’a służy do oceny przykurczu mięśnia napinacza powięzi szerokiej.

Pacjent powinien leżeć na plecach, badający natomiast zgina kończynę w stawie kolanowym do kąta 90 stopni, a staw biodrowy –
do kąta 50 stopni, utrzymując ją w tej pozycji. Następnie terapeuta palcami ręki leżącej na udzie próbuje wywrzeć lekki ucisk na boczny kłykieć kości udowej. Drugą ręką wykonuje bierny wyprost kończyny w stawie kolanowym przy zgięciu stawu biodrowego i wzrastającym ucisku bocznego kłykcia kości udowej. W pozycji zgięcia 40 stopni poleca się choremu powoli w pełni wyprostować staw kolanowy.

Dolegliwości bólowe, zlokalizowane dystalnie i proksymalnie w przebiegu ITB, świadczą o przykurczu mięśnia lub pasma. Jeżeli jednak
przy wzrastającym wyproście stawu kolanowego pojawia się ból po stronie grzbietowej uda, to spowodowany jest on przykurczem mięśni kulszowo-udowych.

Jak leczyć kolano biegacza?

W pierwszej kolejności należy postępować według reguły R.I.C.E. Obejmuje ona 4 kroki:

  • Rest – odpoczynek;
  • Ice – lód, schładzanie;
  • Compression – ucisk w przypadku opuchlizny (niezbyt mocny, bandaż elastyczny lub opaska uciskowa);
  • Elevation – uniesienie kontuzjowanej kończyny z podporem (w przypadku opuchlizny).

Szczególnie ważne jest czasowe zaniechanie treningów lub ograniczenie ich do dystansu, który nie powoduje dolegliwości. Pomocne mogą być żele lub maści o działaniu chłodzącym, przeciwzapalnym i przeciwbólowym.

Rehabilitacja

Postępowanie fizjoterapeutyczne powinno być ukierunkowane na rozluźnienie pasma biodrowo-piszczelowego oraz wzmocnienie mięśnia pośladkowego średniego.

Zmniejszenie napięcia pasma biodrowo-piszczelowego można uzyskać poprzez:

  • rozluźnianie mięśnia naprężacza powęzi szerokiej (masaż poprzeczny, techniki mięśniowo-powięziowe);
  • rozluźnianie mięśnia pośladkowego wielkiego;
  • relaksację poizometryczną naprężacza powięzi szerokiej;
  • masaż głęboki pasma biodrowo-piszczelowego.
  • autoterapię: ćwiczenia rozciągające.

Z kolei wzmacnianie mięśnia pośladkowego średniego następuje poprzez:

  • odwodzenie uda przy zgiętym stawie kolanowym, również z oporem;
  • ćwiczenia z taśmą gumową;
  • trening mięśnia na siłowni.

Bardzo skuteczne jest także stosowanie zabiegów fizykalnych, takich jak jonoforeza, ultradźwięki czy krioterapia. Dodatkowo czynności terapeutyczne uzupełnia się kinesiotapingiem.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Lewandowska A., Ratuszek-Sadowska D., Hoffman J., (i inni), Czynniki ryzyka i najczęstsze urazy narządu ruchu u osób uprawiających biegi długodystansowe, Journal of Education, Health and Sport, 7/2017.
  2. Robak A., Pencuła M., Charakterystyka uszkodzeń kończyn dolnych u biegaczy oraz przebieg i wyniki rehabilitacji, Zeszyty Naukowe WSSP, 17/2013.
  3. Piotrowski J., Drozdek A., Baryła A., (i inni), Przeciążenie pasma biodrowo-piszczelowego (ITBS), Rehabilitacja, 1/2016.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Jedna odpowiedź

  1. Ja za to spotkałem się z koncepcją, że w każdym z nas jest dr jekyll i mr hyde. Za każdym razem kiedy dr jekyll mówi nam, co na dłuższą metę będzie dla nas najlepsze wyznacza cele, mr hyde sabotuje je negując ich sens (po co mam biegać? po co zaczynać biegać, skoro wytrzymam max. 5 minut? I tak nie wytrwam, więc po co zaczynać? Ludzie będą się krzywo na mnie patrzeć. Chcesz być spostrzegany jako dziwak? Nie mam dzisiaj ochoty.).Mr hyde jest częścią nas, więc zna każdą naszą słabość, każdy lęk i działa na poziomie podświadomości. Będzie używał tej wiedzy do osłabienia naszych postanowień. Mr hyde nie chce, abyśmy byli zdyscyplinowani.Kluczem jest tu poznanie samego siebie i NIE traktowanie mr hyde’a jako wroga, lecz jako część siebie, która pragnie zabawy i poszukuje natychmiastowej przyjemności. Znając swoje słabości i lęki będziemy wiedzieli jakich narzędzi użyje mr hyde i po prostu nauczymy się z nim żyć, a nawet posługiwać się nim.Tak posługiwać.Mr hyde jest bardzo kreatywny w wymyślaniu miliona wymówek, więc czemu nie wykorzystać tej kreatywności do wniesienia zabawy w codzienne rutynowe czynności? Zamiast marnować energię na de facto walkę z samym sobą przy zmuszaniu się do działania, możemy przekierować ją na inne pole, gdzie będzie służyć tylko i wyłącznie dla naszego dobra.Obecność mr hyde’a wymaga rozmowy z samym sobą kiedy już znamy własne słabości i wiemy co nam zarzuci, musimy umieć mu odpowiedzieć. Odpowiedź powinna być w czasie teraźniejszym, specyficzna i nie zawierać słów: nie (nie odkładam rzeczy na później :)) , powinienem (powinienem to zrobić)Trik polega na powtarzaniu owych odpowiedzi za każdym razem, kiedy hyde się odezwie. Albo i częściej. Muszą stać się automatyzmem.Główną zaletą podziału na dr Jekylla i mr hyde?a i traktowaniu ich jako części swojej osobowości jest właśnie uniknięcie wewnętrznych konfliktów poprzez zamienienie myśli na poziomie podświadomości :)Musimy cały czas słuchać własnych myśli wymaga to dużo samoświadomości, ale efekty są tego warte. Każdy sposób jest dobry o ile działa 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.