Szukaj
Szukaj

Kość udowa

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Kość udowa (łac. femur) należy do najsilniejszych i najdłuższych kości w szkielecie człowieka. Jej lokalizacja w pionowej postawie ciała jest nieco skośna, ponieważ górne końce obu kości są od siebie bardziej oddalone niż dolne.

Kość udowa

Kość udowa – budowa

Kość udowa zbudowana jest z dwóch końców (nasady dalszej i bliższej) oraz trzonu zawartego między końcami. Końce kości tworzy istota gąbczasta otoczona warstwą istoty zbitej. Z kolei trzon stanowi grubą cewę istoty zbitej otaczającej jamę szpikową. Ściany tej jamy są najgrubsze powyżej środka wysokości kości i wzdłuż kresy chropawej.

Zobacz również: kość strzałkowa.

Nasada bliższa kości udowej (łac. epiphysis proximalis femoris)

Zawiera głowę kości udowej i szyjkę, a także dwa krętarze, większy i mniejszy.

Głowa posiada kulisty kształt i kieruje się przyśrodkowo. Bierze ona udział w tworzeniu stawu biodrowego. Na głowie znajduje się miejsce przyczepu więzadła głowy kości udowej – lekko chropowaty dołek głowy.

Szyjka kości udowej kieruje się pod kątem otwartym przyśrodkowo (około 135 stopni). W miejscu połączenia trzonu i szyjki znajdują się dwa krętarze. Z kolei bocznie od głowy leży krętarz większy (który tworzy przedłużenie trzonu ku górze) – miejsce przyczepu wielu mięśni zewnętrznych miednicy.

Poniżej i przyśrodkowo od krętarza większego znajduje się krętarz mniejszy – przyczep mięśnia biodrowo-lędźwiowego. Od tyłu oba krętarze łączą grzebień międzykrętarzowy, a od strony przedniej kresa międzykrętarzowa.

Ciekawostka

U mężczyzn krętarz większy jest zdecydowanie bardziej wyczuwalny i zazwyczaj widoczny. U kobiet wręcz przeciwnie, ponieważ okolice te pokryte są zwykle tkanką tłuszczową.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Trzon kości udowej (łac. corpus femoris)

Od tylnej strony przebiega kresa chropowata składająca się z dwóch warg – przyśrodkowej i bocznej. W kierunku do góry obie wargi rozchodzą się, boczna do krętarza większego, a przyśrodkowa do krętarza mniejszego. W części dolnej trzonu wargi kresy chropowatej również rozchodzą się i ograniczają trójkątne pole (tzw. powierzchnię podkolanową). To ważna struktura, ponieważ do kresy chropowatej przyczepia się sporo mięśni.

Zobacz również: Mięśnie kończyny dolnej – przyczepy i funkcje.

Nasada dalsza kości udowej (łac. epiphysis distalis femoris)

Budują ją dwa kłykcie kości udowej – przyśrodkowy i boczny. Od tylnej strony między kłykciami znajduje się dół międzykłykciowy, ograniczony od góry przez kresę międzykłykciową. Kłykcie te pokryte są powierzchnią stawową do połączenia z kłykciami kości piszczelowej.

Natomiast powyżej obu kłykci znajdują się nadkłykcie – boczny oraz przyśrodkowy. Do obu nadkłykci przyczepiają się mięśnie i więzadła poboczne.

Dodatkowo kłykcie można łatwo wyczuć palpacyjnie od strony bocznej i przedniej.

Zobacz również: Kości kończyny dolnej.

Funkcje kości udowej

Kość udowa umożliwia prawidłowe poruszanie się człowieka w pionowej pozycji oraz stanie. Ponadto stanowi przyczep wielu mięśni obręczy kończyny dolnej i kończyny dolnej. Masa ciała przenosi się z miednicy na głowę kości udowej, dzięki czemu możliwa jest stabilna pozycja oraz przesuwanie środka ciężkości ciała. Wewnątrz kości udowej (jak w każdej kości długiej) znajduje się szpik kostny.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *