Szukaj
Szukaj

Mięsień naprężacz powięzi szerokiej

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień naprężacz powięzi szerokiej (łac. musculus tensor fasciae latae) w skrócie TFL, leży powierzchownie na bocznej stronie biodra. Posiada płaski, podłużny i czworokątny kształt.

Mięsień naprężacz powięzi szerokiej

Topografia

Do przodu mięsień naprężacz powięzi szerokiej graniczy z mięśniem krawieckim, do tyłu zaś z mięśniem pośladkowym średnim. Powierzchnia zewnętrzna leży bezpośrednio pod skórą, a powierzchnia wewnętrzna pokrywa mięśnie pośladkowy średni, głowę boczną mięśnia czworogłowego uda.

Początek mięśnia naprężacza powięzi szerokiej jest stale zrośnięty z mięśniem pośladkowym średnim. Po części również dlatego unerwienie obu tych mięśni jest identyczne.

Naprężacz powięzi szerokiej – budowa

Przyczep początkowy (pp):

Mięsień ten rozpoczyna się włóknami ścięgnistymi na:

  • bocznej stronie kolca biodrowego przedniego górnego;
  • powięzi pośladkowej.

Włókna biegną równolegle ku dołowi i lekko ku tyłowi. Na granicy górnej i środkowej trzeciej części uda (w okolicy krętarza większego kości udowej), płaskie pasmo ścięgniste o szerokości około 4-7 cm przechodzi w ścięgniste pasmo biodrowo-piszczelowe powięzi szerokiej.

Przyczep końcowy (pk):

  • kończy się na kłykciu bocznym piszczeli.

Mięsień obejmuje powięź, wytwarzając dla niego pochewkę – cieńszą na powierzchni zewnętrznej mięśnia, grubszą zaś na powierzchni wewnętrznej.

Naprężacz powięzi szerokiej – czynność

Mięsień naprężacz powięzi szerokiej należy do mięśni dwustawowych, ponieważ działa zarówno na staw biodrowy, jak i na staw kolanowy.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Napina on powięź szeroką uda w kierunku podłużnym i ustala wyprostowany staw kolanowy, wzmacniając pionową postawę ciała. Z tego względu mówi się, że TFL wchodzi w skład aparatu równowagi miednicy. Z kolei zgięty staw kolanowy zgina jeszcze bardziej.

Działanie mięśnia na staw biodrowy jest znacznie silniejsze. Kierunek jego przebiegu odpowiada przeciętnemu kierunkowi mięśnia biodrowo-lędźwiowego i tak jak on zgina udo w stawie biodrowym. Dodatkowo rotuje je wewnętrznie i silnie odwodzi.

Należy wspomnieć, że mięsień ten jest rozciągnięty między innymi przy wadzie kolan szpotawych i przykurczony przy kolanach koślawych.

Unaczynienie

Unaczynienie mięśnia naprężacza powięzi szerokiej pochodzi od:

  • tętnicy pośladkowej górnej (która z kolei odchodzi od tętnicy biodrowej wewnętrznej);
  • tętnicy okalającej udo bocznej (która z kolei odchodzi od tętnicy głębokiej uda).

Unerwienie

Unerwienie pochodzi od nerwu pośladkowego górnego ze splotu krzyżowego.

Naprężacz powięzi szerokiej – ćwiczenia

Niżej przedstawiono przykłady ćwiczeń wzmacniających i rozciągających mięsień naprężacz powięzi szerokiej.

  • Ćwiczenie wzmacniające – wszelkie ćwiczenia oporowe dla odwiedzenia kończyny dolnej będą wpływały na wzmacnianie mięśnia naprężacza powięzi szerokiej. Przykład: stanie w lekkim rozkroku z gumą treningową założoną na wysokości kostek kończyn dolnych. Następnie odwiedzenie nogi i utrzymanie pozycji przez 3 sekundy.
  • Ćwiczenie rozciągające – leżenie tyłem, kończyny dolne wyprostowane, a kończyny górne wyprostowane i odwiedzione do 90 stopni w stawach ramiennych. Następnie wykonując skręt tułowia należy prostą nogą starać się dotknąć przeciwnej kończyny górnej.

Test Obera

Test Obera stosuje się do oceny przykurczu pasma biodrowo-piszczelowego, które jest przedłużeniem mięśnia naprężacza powięzi szerokiej z częściowym udziałem mięśni pośladkowych. Na poniższym filmie fizjoterapeuta Kamil Radlak pokazuje jak przeprowadzić test Obera:



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZLW, Warszawa 2004.
  2. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *