Szukaj
Szukaj

Test Obera

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Test Obera wykorzystuje się do oceny przykurczu pasma biodrowo-piszczelowego. Anatomicznie pasmo to jest przedłużeniem mięśnia naprężacza powięzi szerokiej z częściowym udziałem mięśni pośladkowych.

Test Obera

Test Obera – wykonanie

Aby wykonać test Obera stajemy, za pacjentem, który znajduje się w pozycji leżącej na zdrowym boku z kończyną dolną zgiętą w stawie biodrowym i stawie kolanowym, w celu wyrównania lordozy lędźwiowej oraz dla stabilizacji. Następnie jedną ręką chwytamy i biernie unosimy drugą, chorą kończynę dolną pacjenta i ustawiamy ją w niewielkim wyproście w stawie biodrowym. Drugą ręką natomiast stabilizujemy miednicę. W takiej pozycji powoli opuszczamy, czyli wykonujemy przywiedzenie kończyny dolnej.

Poniżej, na filmie Kamil z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak wykonać ten test:

Patronite
Patronite

Interpretacja testu Obera

Test Obera jest pozytywny gdy chora kończyna dolna pozostaje w uniesieniu i nie dotyka stołu. Test ten zazwyczaj nie powoduje dolegliwości bólowych, jednak jest to możliwe. Ból najczęściej może pojawić w okolicy kłykcia bocznego kości udowej.

Badania naukowe na temat testu Obera

Badanie z 2016 roku „An Anatomic Investigation of the Ober Test” przeprowadzone przez Willet GM poddaje w wątpliwość, że pasmo biodrowo-piszczelowe (Iliotibial band – ITB) powoduje ograniczenie podczas wykonywania testu Obera i kwestionuje jego zasadność do określenia przykurczu tego pasma. Wyniki badania wykazują, że wpływ na rezultat testu Obera mają przykurczone struktury bliższe stawu biodrowego takie jak torebka tego stawu, mięsień pośladkowy średni i mięsień pośladkowy mały, a nie jak zakłada test pasmo biodrowo-piszczelowe.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Willett GM, Keim SA, Shostrom VK, Lomneth CS. An anatomic investigation of the Ober test. The American journal of sports medicine. 2016 Mar;44(3):696-701.
  2. Buckup K., Buckup J. Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni. PZWL, Warszawa 2014.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

2 odpowiedzi

  1. Jestem dopiero studentem, nie wiem wszystkiego, ale jednak ciężko mi wyobrazić sobie prostowanie uda, czy można dołączyć jakąś legendę tłumaczącą skrót myślowy autora? 🙂

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *