Test Freiberga wykonuje się celem wywołania objawu Freiberga. Badanie to polega na rozciągnięciu podrażnionego mięśnia gruszkowatego, a także sprowokowaniu ucisku nerwu kulszowego. Warto jednak zaznaczyć, że nie tylko mięsień gruszkowaty może być zaangażowany w uwięźnięcie nerwu kulszowego, ale również m.in. mięśnie pośladkowe, ścięgna mięśni kulszowo-goleniowych czy różnego rodzaju zwłóknienia w badanej okolicy.
Test Freiberga – wykonanie
W celu wywołania objawu Freiberga pacjent znajduje się w pozycji leżenia tyłem. Fizjoterapeuta chwyta kość udową po stronie, która sprawia dolegliwości bólowe. Następnie wykonuje rotację wewnętrzną kończyny dolnej przy wyprostowanym stawie kolanowym, co powoduje rozciągnięcie podrażnionego mięśnia gruszkowatego i ucisk na nerw kulszowy.
Test Freiberga – interpretacja
Test jest pozytywny, gdy pacjent zgłasza dolegliwości bólowe w okolicy pośladka. Dodatkowo może pojawiać się mrowienie promieniujące do kończyny dolnej po jej tylnej stronie, podobnie jak ma to miejsce przy rwie kulszowej. Pozytywny wynik testu najczęściej świadczy o zespole mięśnia gruszkowatego, choć może mieć także inne przyczyny związane z kompresją nerwu kulszowego.
Wiarygodność testu
Nie przeprowadzono jeszcze badań odnośnie skuteczności testu wywołującego objaw Freiberga, stąd jego wartość kliniczna nie może zostać określona.
Polecane produkty:
Mata z kolcami
Mata z kolcami została wykonana z materiałów wytrzymałych i odpornych, a zarazem bezpiecznych. Regularnie stosowana w domowym zaciszu, niweluje liczne dolegliwości bólowe. Zobacz więcej... | |
Mata do akupresury (mata z igłami)
Mata do akupresury posiada specjalne igły. Ma działanie terapeutyczne i wykorzystywana jest na różne okolice ciała w celu zmniejszenia bólów, regulacji napięcia mięśniowego i wielu innych schorzeń. Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Buckup K., Buckup J. Testy kliniczne w badaniu kości, stawów i mięśni. PZWL, Warszawa 2014.
- Zaworski K., Latosiewicz R., Majcher P., Derewiecki T., Terapia manualna w diagnozowaniu i leczeniu zespołu mięśnia gruszkowatego – studium przypadku, Medycyna Ogólna i Nauki o Zdrowiu, 2/2015.