Szukaj

Mięśnie pośladkowe

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięśnie pośladkowe to jedna z większych i silniejszych grup mięśniowych w organizmie człowieka. Odpowiadają m.in. za utrzymywanie stabilnej, wyprostowanej postawy, za statykę dna miednicy, wyprost i rotacje w stawie biodrowym, a nawet za estetykę wyglądu sylwetki. Regularne ćwiczenia mięśni pośladkowych polecane są każdemu, kto zmaga się z bólami pleców, lecz nie tylko.

Mięśnie pośladkowe

Mięśnie pośladkowe

Do grupy mięśni pośladkowych zaliczamy:

Mięsień pośladkowy wielki

Mięsień pośladkowy wielki to bardzo duży, obszerny i silny mięsień, którego grubość może dochodzić nawet do 4 cm. Posiada następujące przyczepy:

Mięsień pośladkowy wielki (łac. musculus gluteus maximus)

Funkcje

Najważniejszą rolą mięśnia pośladkowego wielkiego jest utrzymywanie pionowej postawy ciała podczas stania, chodzenia, biegania czy wykonywania jakichkolwiek innych aktywności. Wchodzi tym samym w skład mięśni posturalnych. Jednocześnie jest najsilniejszym prostownikiem stawu biodrowego i w ruchu tym przeciwstawia się mięśniowi biodrowo-lędźwiowemu. Bierze udział w prostowaniu stawu kolanowego poprzez swój przyczep do pasma biodrowo-piszczelowego. W przypadku porażenia obu mięśni pośladkowych wielkich stanie lub chodzenie po równym podłożu staje się niemożliwe. Oprócz tego jego funkcją jest obracanie stawu biodrowego na zewnątrz oraz odwodzenie i przywodzenie go.

Warto wspomnieć, że mięsień pośladkowy wielki posiada na swoim przebiegu wiele kaletek maziowych (m.in. kaletkę kulszową, kaletkę krętarzową podskórną, kaletkę pośladkowo-udową).

Unerwienie

Mięsień pośladkowy wielki unerwiony jest przez nerw pośladkowy dolny (L5, S1, S2), który wychodzi z miednicy przez otwór kulszowy większy znajdujący się pod mięśniem gruszkowatym.

Mięsień pośladkowy średni

Mięsień pośladkowy średni to szeroki mięsień o grubym przekroju i pierzastym kształcie, zlokalizowany pod mięśniem pośladkowym wielkim. Posiada następujące przyczepy:

Patronite
Patronite
  • przyczep początkowy (pp): powierzchnia pośladkowa talerza kości biodrowej między kresą pośladkową przednią a kresą pośladkową tylną, powięź pośladkowa;
  • przyczep końcowy (pk): powierzchnia boczna krętarza większego (w okolicy jego wierzchołka).

Mięsień pośladkowy średni (łac. musculus gluteus medius)

Funkcje

Mięsień pośladkowy średni zgina i nawraca staw biodrowy (część przednia), prostuje i odwraca staw biodrowy (część tylna), zaś w trakcie chodzenia powoduje naprzemienne ruchy miednicy do boków (wywołuje jej kołysanie). Kondycję mięśnia pośladkowego średniego i mięśnia pośladkowego małego ocenić można na podstawie testu Trendelenburga. Dodatkowo omawiany mięsień jest najsilniejszym odwodzicielem, co stanowi jego główną czynność (przy ustalonej miednicy). Umożliwia prawidłowy chód. Na przebiegu mięśnia stale występuje kaletka maziowa między jego ścięgnem a wierzchołkiem krętarza większego. Sporadycznie występować może druga kaletka.

Unerwienie

Za unerwienie mięśnia pośladkowego średniego odpowiada nerw pośladkowy dolny (L5, S1, S2).

Mięsień pośladkowy mały

Mięsień pośladkowy mały ma podobną budowę, jak mięsień pośladkowy średni – pierzastą i wachlarzowatą. Leży pod nim i wykazuje zbliżony przebieg:

  • przyczep początkowy (pp): powierzchnia pośladkowa talerza kości biodrowej;
  • przyczep końcowy (pk): powierzchnia przednia krętarza większego.

Mięsień pośladkowy mały (łac. musculus gluteus minimus)

Funkcje

Działanie mięśnia pośladkowego małego jest niemal takie samo, jak działanie mięśnia pośladkowego średniego, lecz znacznie słabsze. Kaletka maziowa występuje niemal stale między ścięgnem mięśnia a krętarzem większym.

Unerwienie

Za jego unerwienie odpowiada natomiast nerw pośladkowy dolny, czyli jest ono identyczne dla wszystkich mięśni pośladkowych.



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.
  2. Szpinda M., Anatomia prawidłowa człowieka, Wydawnictwo Urban & Partner, Wrocław 2022.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.