Reklama

Mięsień pośladkowy mały

Spis treści

Koenzym Q10 promocja

Mięsień pośladkowy mały (łac. musculus gluteus minimus) znajduje się pod mięśniem pośladkowym wielkim i średnim. Należy do mięśnie obręczy kończyny dolnej. 

Mięsień pośladkowy mały

Topografia

Opisywany mięsień leży na powierzchni pośladkowej talerza kości biodrowej powyżej stawu biodrowego, a także częściowo na torebce tego stawu. Jest on przykryty pośladkowym średnim, z którym zresztą od przodu jest częściowo zrośnięty. Ponadto wraz z nim tworzy kieszonkę mięśniową otwartą ku tyłowi. Jej dno stanowi wspólny brzeg przedni obu mięśni. Dodatkowo, jej szczelinowate światło wypełnia nieznaczna ilość tkanki łącznej i powrózek nerwowo-naczyniowy, wspólny dla obu mięśni.

Do przodu graniczy z mięśniem prostym uda, z kolei do tyłu z gruszkowatym, na którego nieco zachodzi.

Mięsień pośladkowy mały – budowa

Cechuje się pierzastym ułożeniem włókien, zbudowany jest przy tym wachlarzowo. Biegnie od kości biodrowej do krętarza większego kości udowej.

Mięsień rozpoczyna się na powierzchni pośladkowej talerza kości biodrowej – między kresą pośladkową przednią, a dolną. Następnie włókna biegną zbieżnie ku dołowi i bocznie, kończąc się silnym ścięgnem na powierzchni przedniej krętarza większego.

Przyczepy można zatem zapisać w skrócie:

  • pp: talerz kości biodrowej;
  • pk: krętarz większy kości udowej.

Kaletka maziowa występuje niemal stale między ścięgnem mięśnia, a krętarzem większym.

Czynność

Działanie zbliżone jest do działania mięśnia pośladkowego średniego, lecz znacznie słabsze. W związku z tym pośladkowy mały odpowiada za:

  • odwodzenie uda;
  • wspomaganie zginanie i nawracanie (obrót do wewnątrz) w stawie biodrowym;
  • prostowanie uda i silne odwracanie (obrót na zewnątrz).

W ruchach zgięcia i prostowania uda część przednia tego mięśnia odpowiada za zginanie, zaś tylna za silne prostowanie. Należy także wiedzieć, że pośladkowy mały jest najsilniejszym mięśniem rotującym udo do wewnątrz.

Przy ustalonym udzie wraz z pośladkowym średnim pochyla miednicę w stronę boczną. Mięsień ten wspomaga chodzenie, ponieważ przy każdym kroku pochyla miednicę raz w jedną, raz w drugą stronę, przy czym miednica pochyla się w stronę nogi obciążanej. W efekcie, przy porażeniu obu mięśni pośladkowych chodzenie jest znacznie utrudnione.

Unerwienie

Unerwienie pochodzi ze splotu krzyżowego, a dokładniej z nerwu pośladkowego górnego.

Unaczynienie

Unaczynienie mięsień zawdzięcza tętnicy pośladkowej górnej, która wychodzi z miednicy mniejszej przez otwór nadgruszkowaty.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2004.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.