Szukaj
Szukaj

Mięsień naprężacz powięzi szerokiej

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Mięsień naprężacz powięzi szerokiej (łac. musculus tensor fasciae latae) w skrócie TFL, leży powierzchownie na bocznej stronie biodra. Posiada płaski, podłużny i czworokątny kształt.

Mięsień naprężacz powięzi szerokiej

Topografia

Do przodu mięsień naprężacz powięzi szerokiej graniczy z mięśniem krawieckim, do tyłu zaś z mięśniem pośladkowym średnim. Powierzchnia zewnętrzna leży bezpośrednio pod skórą, a powierzchnia wewnętrzna pokrywa mięśnie pośladkowy średni, głowę boczną mięśnia czworogłowego uda.

Początek mięśnia naprężacza powięzi szerokiej jest stale zrośnięty z mięśniem pośladkowym średnim. Po części również dlatego unerwienie obu tych mięśni jest identyczne.

Naprężacz powięzi szerokiej – budowa

Przyczep początkowy (pp):

Mięsień ten rozpoczyna się włóknami ścięgnistymi na:

  • bocznej stronie kolca biodrowego przedniego górnego;
  • powięzi pośladkowej.

Włókna biegną równolegle ku dołowi i lekko ku tyłowi. Na granicy górnej i środkowej trzeciej części uda (w okolicy krętarza większego kości udowej), płaskie pasmo ścięgniste o szerokości około 4-7 cm przechodzi w ścięgniste pasmo biodrowo-piszczelowe powięzi szerokiej.

Przyczep końcowy (pk):

  • kończy się na kłykciu bocznym piszczeli.

Mięsień obejmuje powięź, wytwarzając dla niego pochewkę – cieńszą na powierzchni zewnętrznej mięśnia, grubszą zaś na powierzchni wewnętrznej.

Naprężacz powięzi szerokiej – czynność

Mięsień naprężacz powięzi szerokiej należy do mięśni dwustawowych, ponieważ działa zarówno na staw biodrowy, jak i na staw kolanowy.

Patronite
Patronite

Napina on powięź szeroką uda w kierunku podłużnym i ustala wyprostowany staw kolanowy, wzmacniając pionową postawę ciała. Z tego względu mówi się, że TFL wchodzi w skład aparatu równowagi miednicy. Z kolei zgięty staw kolanowy zgina jeszcze bardziej.

Działanie mięśnia na staw biodrowy jest znacznie silniejsze. Kierunek jego przebiegu odpowiada przeciętnemu kierunkowi mięśnia biodrowo-lędźwiowego i tak jak on zgina udo w stawie biodrowym. Dodatkowo rotuje je wewnętrznie i silnie odwodzi.

Należy wspomnieć, że mięsień ten jest rozciągnięty między innymi przy wadzie kolan szpotawych i przykurczony przy kolanach koślawych.

Unaczynienie

Unaczynienie mięśnia naprężacza powięzi szerokiej pochodzi od:

  • tętnicy pośladkowej górnej (która z kolei odchodzi od tętnicy biodrowej wewnętrznej);
  • tętnicy okalającej udo bocznej (która z kolei odchodzi od tętnicy głębokiej uda).

Unerwienie

Unerwienie pochodzi od nerwu pośladkowego górnego ze splotu krzyżowego.

Naprężacz powięzi szerokiej – ćwiczenia

Niżej przedstawiono przykłady ćwiczeń wzmacniających i rozciągających mięsień naprężacz powięzi szerokiej.

  • Ćwiczenie wzmacniające – wszelkie ćwiczenia oporowe dla odwiedzenia kończyny dolnej będą wpływały na wzmacnianie mięśnia naprężacza powięzi szerokiej. Przykład: stanie w lekkim rozkroku z gumą treningową założoną na wysokości kostek kończyn dolnych. Następnie odwiedzenie nogi i utrzymanie pozycji przez 3 sekundy.
  • Ćwiczenie rozciągające – leżenie tyłem, kończyny dolne wyprostowane, a kończyny górne wyprostowane i odwiedzione do 90 stopni w stawach ramiennych. Następnie wykonując skręt tułowia należy prostą nogą starać się dotknąć przeciwnej kończyny górnej.

Test Obera

Test Obera stosuje się do oceny przykurczu pasma biodrowo-piszczelowego, które jest przedłużeniem mięśnia naprężacza powięzi szerokiej z częściowym udziałem mięśni pośladkowych. Na poniższym filmie fizjoterapeuta Kamil Radlak pokazuje jak przeprowadzić test Obera:



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZLW, Warszawa 2004.
  2. Sokołowska-Pituchowa J., Anatomia człowieka, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2006.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.