Reklama

Mięsień naprężacz powięzi szerokiej

Spis treści

Mięsień naprężacz powięzi szerokiej (łac. musculus tensor fasciae latae) w skrócie TFL, leży powierzchownie na bocznej stronie biodra. Posiada płaski, podłużny i czworokątny kształt.

 

Topografia

Do przodu TFL graniczy z mięśniem krawieckim, do tyłu zaś z mięśniem pośladkowym średnim. Powierzchnia zewnętrzna leży bezpośrednio pod skórą, a powierzchnia wewnętrzna pokrywa mięśnie: pośladkowy średni, głowę boczną czworogłowego uda.

Początek naprężacza powięzi szerokiej jest stale zrośnięty z mięśniem pośladkowym średnim. Po części również dlatego unerwienie obu tych mięśni jest identyczne.

Naprężacz powięzi szerokiej – budowa

pp:

mięsień ten rozpoczyna się włóknami ścięgnistymi na:

  • bocznej stronie kolca biodrowego przedniego górnego;
  • powięzi pośladkowej.

Włókna biegną równolegle ku dołowi i lekko ku tyłowi. Na granicy górnej i środkowej trzeciej części uda (w okolicy krętarza większego) płaskie pasmo ścięgniste o szerokości około 4-7 cm przechodzi w ścięgniste pasmo biodrowo-piszczelowe powięzi szerokiej.

pk:

kończy się ono na kłykciu bocznym piszczeli.

Powięź obejmuje mięsień, wytwarzając dla niego pochewkę – cieńszą na powierzchni zewnętrznej mięśnia, grubszą zaś na powierzchni wewnętrznej.

Czynność mięśnia

Naprężacz powięzi szerokiej należy do mięśni dwustawowych, ponieważ działa zarówno na staw biodrowy, jak i na staw kolanowy.

Napina on powięź szeroką uda w kierunku podłużnym i ustala wyprostowany staw kolanowy, wzmacniając pionową postawę ciała. Z tego względu mówi się, że TFL wchodzi w skład aparatu równowagi miednicy. Z kolei zgięty staw kolanowy zgina jeszcze bardziej.

Działanie mięśnia na staw biodrowy jest znacznie silniejsze. Kierunek jego przebiegu odpowiada przeciętnemu kierunkowi mięśnia biodrowo-lędźwiowego i tak jak on zgina udo w stawie biodrowym. Dodatkowo rotuje je wewnętrznie i silnie odwodzi.

Należy wspomnieć, że mięsień ten jest rozciągnięty między innymi przy wadzie kolan szpotawych i przykurczony przy kolanach koślawych.

Unaczynienie

Unaczynienie omawianego mięśnia pochodzi od tętnic:

  • pośladkowej górnej (która z kolei odchodzi od tętnicy biodrowej wewnętrznej);
  • okalającej udo bocznej (która z kolei odchodzi od tętnicy głębokiej uda).

Unerwienie

Unerwienie pochodzi od nerwu pośladkowego górnego ze splotu krzyżowego.

Ćwiczenia

Niżej przedstawiono przykłady ćwiczeń wzmacniających i rozciągających mięsień naprężacz powięzi szerokiej.

  • Ćwiczenie wzmacniające – wszelkie ćwiczenia oporowe dla odwiedzenia kończyny dolnej będą wpływały na wzmacnianie mięśnia naprężacza powięzi szerokiej. Przykład: stanie w lekkim rozkroku z gumą treningową założoną na wysokości kostek kończyn dolnych. Następnie odwiedzenie nogi i utrzymanie pozycji przez 3 sekundy.
  • Ćwiczenie rozciągające – leżenie tyłem, kończyny dolne wyprostowane, a kończyny górne wyprostowane i odwiedzione do 90 stopni w stawach ramiennych. Następnie wykonując skręt tułowia należy prostą nogą starać się dotknąć przeciwnej kończyny górnej.


Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, Tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZLW, Warszawa 2004.

Zapisz się do newslettera!

Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Najpopularniejsze w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.