Szukaj

Kolana koślawe – przyczyny, objawy, leczenie

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Kolana koślawe są wadą postawy, w której oś podudzia tworzy kąt otwarty na zewnątrz z osią uda. Kostki przyśrodkowe są oddalone od siebie o co najmniej 5 cm.

Kolana koślawe - przyczyny, objawy, leczenie

Kolana koślawe – przyczyny

W medycynie można wyróżnić koślawość:

  • koślawość pozapalną;
  • koślawość porażenną;
  • koślawość pourazową;
  • koślawość wrodzoną;
  • koślawość idiopatyczną;
  • koślawość pokrzywiczą;
  • koślawość statyczną.

Często powodem koślawienia kolan jest stopa płasko-koślawa, ponieważ ustawienie stopy w pronacji i koślawości powoduje nieprawidłowe rozłożenie sił nacisku i pociąganie w obrębie kolan.

Między 2. a 4. rokiem życia koślawość kolan jest fizjologiczna, dlatego nie jest konieczne jej leczenie. Należy wówczas obserwować dalszy rozwój dziecka.

Kolana koślawe – objawy i wady

Nacisk na zewnętrzną stronę stawów kolanowych powoduje hamowanie wzrostu tej części oraz zwiększa asymetrię kłykci. Zmianom ulegają również więzadła i mięśnie. Więzadło poboczne piszczelowe staje się nadmiernie rozciągnięte, natomiast więzadło poboczne strzałkowe znacznie się skraca. W przypadku mięśni, rozciągnięciu ulegają:

Przykurcz mięśni dotyczy pasma biodrowo-piszczelowego oraz mięśnia dwugłowego uda.

Patologiczne ustawienie kolan znacznie zwiększa ryzyko zwichnięć rzepki. Jeśli wada dotyczy tylko jednej kończyny dolnej, następstwem jest jej czynnościowe skrócenie. To z kolei może skutkować skoliozą odcinka lędźwiowego.

tubapay
tubapay

Osoba dotknięta wadą jaką są kolana koślawe wykazuje niezgrabność podczas chodzenia. Chód staje się niepewny oraz chwiejny, co jest związane z osłabieniem więzadeł. Może wystąpić ból podczas chodzenia.

Zobacz również: Kolana szpotawe.

Kolana koślawe – jak leczyć?

Rehabilitacja koślawych kolan obejmuje głównie kinezyterapię. W bardziej zaawansowanych przypadkach ćwiczenia korekcyjne wspomagane są odpowiednio dobranym sprzętem ortopedycznym, terapią manualną (w przypadku zablokowania czynnościowego w stawach) czy kinesiotapingiem. Często pomocne są również masaże.

Celem ćwiczeń korekcyjnych jest:

  • wzmocnienie rozciągniętych struktur oraz rozciągnięcie struktur przykurczonych;
  • skorygowanie współwystępującego płaskostopia;
  • w razie potrzeby zmniejszenie nadwagi u pacjenta;
  • nauka prawidłowego chodu i ustawiania oraz obciążania stopy.

Sprzęt ortopedyczny powinien zostać indywidualnie dobrany do potrzeb pacjenta. Zwykle są to szyny stosowane na noc, wkładki ortopedyczne, buty korekcyjne z obcasami Thomasa lub aparaty odciążające zewnętrzną powierzchnię stawów kolanowych. Bardzo ważne jest, aby dieta pacjenta została wzbogacona o produkty z dużą zawartością wapnia oraz witaminy D. Ostatecznością są operacje chirurgiczne polegające na przecięciu kości i ustawieniu odłamów w prawidłowej pozycji.

W przypadku koślawości kolan należy unikać długotrwałego obciążania kończyn dolnych (stanie w miejscu, długie spacery, biegi, marsze), łyżwiarstwa oraz ćwiczeń w rozkroku i pozycjach wyjściowych jak np. siad płotkarski. Niewskazane jest ustawianie kończyn dolnych w ten sposób, aby podudzia przyjmowały odwiedzeniową pozycję.

Koślawość kolan – przykłady ćwiczeń

  1. Rozciąganie mięśnia dwugłowego uda można wykonać w leżeniu przodem (ćwiczenie w niepełnym skurczu i pełnym rozciągnięciu). Kończyny dolne ugięte w kolanach, pacjent wykonuje wznos nóg lekko nad podłoże i utrzymuje napięcie przez 3 sekundy. Następnie zmienia pozycję na podpór przodem i unosi biodra do góry rozciągając mięsień dwugłowy uda. Utrzymuje pozycję około 15 sekund, a następnie rozluźnia. Ćwiczenie należy powtórzyć 4 razy.
  2. Doskonalenie nawyku prawidłowego ustawiania kończyn dolnych odbywa się poprzez opanowanie przez pacjenta prawidłowego stania. Następnym elementem jest nauka chodu bez szerokiego rozstawiania stóp.
  3. Wzmacnianie nadmiernie rozciągniętych mięśni odbywa się w pełnym skurczu i niepełnym rozciągnięciu. Pacjent leży w pozycji przodem z lekko ugiętymi kończynami dolnymi w stawach kolanowych. Następnie wykonuje zgięcie nóg do kąta prostego w stawach kolanowych, z jednoczesną rotacją wewnętrzną oporowaną przez fizjoterapeutę.


Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Wilczyński J., Korekcja wad postawy człowieka, Wydawnictwo Anthropos, Starachowice 2005.
  2. Kruczyński J., Szulc A., Wiktora Degi Ortopedia i rehabilitacja. Wybrane zagadnienia z zakresu chorób i urazów narządu ruchu dla studentów i lekarzy, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 2015.
  3. Terlikowski R., Kaniewska K, Mirska A., Wady postawy, Skrypt dla studentów Wydziału Nauk o Zdrowiu kierunku Fizjoterapia, Białystok 2009.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Jedna odpowiedź

  1. Dobry wieczór. Proszę o wytłumaczenie w jaki sposób m. Polsciegnisty i polbloniasty ulegają rozciągnięciu w kolanach koślawych? Co z mięśniami posladkowymi?

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.