Szukaj

Więzadło poboczne piszczelowe (MCL)

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Więzadło poboczne piszczelowe (MCL) to spłaszczone i szerokie więzadło znajdujące się w okolicy stawu kolanowego. Stosunkowo często ulega kontuzjom, z tego względu możliwości rehabilitacji i leczenia zostały tutaj bardzo dobrze poznane.

 

Jak przebiega więzadło poboczne piszczelowe?

Więzadło poboczne piszczelowe biegnie od nadkłykcia przyśrodkowego kości udowej do części przyśrodkowej brzegu podpanewkowego. Dalej kieruje się ku dołowi, aż do kości piszczelowej. Omawiane więzadło łączy się ze ścianą torebki stawowej, przyczepiając się również do łąkotki przyśrodkowej. Poniżej kłykcia przykrywa ono ścięgno mięśnia półbłoniastego i tętnicę dolną przyśrodkową kolana, która biegnie bezpośrednio na kości.

Funkcje MCL

Więzadło poboczne piszczelowe odpowiada przede wszystkim za stabilizację kolana. Oznacza to, że dzięki jego obecności staw kolanowy nie odchyla się na boki ani do środka, lecz stabilnie zajmuje swoją właściwą pozycję. Można podsumować, że więzadła poboczne stawu kolanowego zapobiegają szpotawieniu czy koślawieniu tego stawu.

Zobacz również: Taping kolana (stabilizacja rzepki).

tubapay
tubapay

Uszkodzenie więzadła pobocznego piszczelowego

Urazy omawianego więzadła przydarzają się często, zazwyczaj w efekcie kontuzji sportowych czy wypadków. To powszechny uraz wśród piłkarzy oraz koszykarzy. Do urazu dochodzi w wyniku mocnego, gwałtownego uderzenia (kopnięcia) w stronę boczną stawu kolanowego. Przyczyną uszkodzenia MCL może być jednak nieodpowiednie ułożenie stopy na podłożu, prowadzące do nadmiernego koślawienia kolana i w efekcie do kontuzji.

Do innych, rzadszych przyczyn, zalicza się przeciążenie więzadła pobocznego piszczelowego w następstwie różnego rodzaju wad postawy. Wśród sportów narażających na kontuzje stawu kolanowego należą również: jazda na nartach, rolkach czy łyżwach.

Uszkodzenie więzadła pobocznego piszczelowego objawia się dolegliwościami bólowymi po przyśrodkowej stronie stawu kolanowego. Dalsze objawy zależą od stopnia uszkodzenia (wyróżnia się 3 stopnie). Dolegliwościom bólowych towarzyszy często zaczerwienienie, obrzęk i tkliwość. Może pojawić się krwiak, a ruchy w stawie są znacznie ograniczone. W cięższych przypadkach pojawia się znaczna niestabilność.

Zobacz również: Niestabilność kolana w urazach.

Bibliografia

  1. Bochenek A., Reicher M., Anatomia człowieka, tom I, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2012.


Polecane produkty:
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.