eFizjoterapia

Taping kolana (stabilizacja rzepki) jest coraz częściej praktykowaną czynnością w gabinetach fizjoterapeutycznych. Rozwój zainteresowań sportowych, zmiana trybu życia oraz postęp cywilizacji sprawiają, że uszkodzenia stawów, a w szczególności stawu kolanowego, stają cię coraz popularniejsze. Kinesiotaping jest metodą wspomagającą rehabilitację, a jego korzystne działanie zostało niejednokrotnie udowodnione.

Taping kolana (stabilizacja rzepki)

Lateralizacja rzepki (przesunięcie poza oś stawu kolanowego bocznie lub przyśrodkowo) ma negatywny wpływ na biomechanikę całego stawu kolanowego. Często dolegliwości bólowe intensyfikuje aktywność fizyczna, np. bieganie czy skoki.

Ponowne wyśrodkowanie rzepki względem stawu kolanowego minimalizuje komflikt wynikający z docisku rzepki do kości udowej w przypadku jej dyslokacji. Na wystąpienie dysfunkcji ma wpływ mięsień czworogłowy uda, którego nierównomierne napięcie może spowodować przesunięcie rzepki.

Zobacz również: Niestabilność kolana w urazach.

Problem niestabilności w stawie kolanowym pojawia się np. po okresie unieruchomienia, po unieruchomieniu w gipsie przy złąmaniach lub po uszkodzeniu więzadeł.

Przygotowanie pacjenta

W pierwszej kolejności należy oczyścić skórę pacjenta oraz ją odtłuścić, ponieważ znacznie wpłynie to na długość utrzymania się plastrów na skóze. Następnie należy usunąć włosy, co zmniejszy nieprzyjemne odczucia podczas zdejmowania aplikacji.

Aplikacja nr 1

Pacjentowi poleca się usiąść z wyciągniętą nogą. Można wykorzystać gotową aplikację w kształcie litery „Y”. Wystarczy w tym celu oderwać osłonę papierową z podstawy (ogona) i umieść go poniżej kolana (7-10 cm).

Dalej poleca się pacjentowi zgiąć kolano do kąta około 110° i owija się taśmą w kształcie litery „Y” stopniowo odrywając osłonę wokół rzepki. Taśmę należy napiąć na około 70%. Końcówka taśmy bez napięcia.

Na końcu wystarczy już tylko potrzeć plaster kinesiotaping, aby zwiększyć jego przyleganie.

Sklep Spirulina

Teraz należy wziąć drugą aplikację w kształcie litery „Y” i oderwać osłonę. Podstawę (ogon) umieszcza się nieco powyżej kolana (7-10 cm) i powtarza wspomniane wyżej czynności.

Aplikacja nr 2

Potrzebne są dwie taśmy w kształcie “Y”. W tym celu należy taśmę naciąć do około jej połowy po długości.

W pierwszej kolejności konieczne jest ustawienie pacjenta. Powinien on znajdować się w pozycji leżenia tyłem, z kolanem wyprostowanym. Należy odmierzyć obie taśmy “Y” od kłykcia przyśrodkowego kości udowej po przekątnej do miejsca poniżej brzegu bocznego rzepki. Rogi taśm trzeba przyciąć i zaokrąglić, co utrudni ich odklejenie się od skóry.

Początek pierwszej taśmy nakleja się na kłykciu przyśrodkowym kości udowej bez napięcia. Następnie należy zgiąć maksymalnie staw kolanowy pacjenta.

Ogony taśmy “Y” naciąga się w granicach 50%, a następnie kieruje się je po przekątnej i otacza rzepkę taśmą do głowy kości strzałkowej. Koniec ogona taśmy “Y” nakleja się bez napięcia. Następnie po jej nałożeniu trzeba aktywować klej poprzez energiczne pocieranie wzdłuż taśmy.

Początek drugiej taśmy “Y” nakleja się na gęsiej stopie ścięgnistej bez napięcia. W dalszej kolejności należy zgiąć maksymalnie staw kolanowy pacjenta.

Ogony taśmy “Y” naciąga się w granicach 50%, kieruje się je po przekątnej i otacza rzepkę do kłykcia bocznego kości udowej. Ponadto koniec ogona nakleja się bez napięcia.

Podsumowanie

Wyżej wymieniono jedną z technik wykorzystania kinesiotapingu na stabilizację rzepki. Istnieje jeszcze wiele innych sposobów oklejania i rodzajów nacięć. Jednak mimo przekazywanej przez nas wiedzy na temat kinesiotapingu, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie jej na certyfikowanych, międzynarodowych szkoleniach gdzie uzyskuje się informacje o tym jak prawidłowo oklejać plastrami do kinesiotapingu i jakie aplikacje używać przy danym schorzeniu.

Kod rabatowy na kurs kinesiotapingu

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy, szkolenia i konferencje z najnowocześniejszymi metodami w Kinesio® University prowadzone przez certyfikowanych instruktorów, którzy byli szkoleni przez samego dr Kenzo Kase – wynalazcę metody kinesiotapingu. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów na stronie kinesio.com.pl/kursy wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY

Bibliografia

  1. Markowski A., Kinesiotaping, Wydawnictwo SBM Renata Gmitrzak.
  2. Mikołajewska E., Kinesiotaping w pediatrii, Wydawnictwo Naukowe PWN, Warszawa 2018.
Polecane produkty:
Rehabilitacja Wrocław