Szukaj
Szukaj

Kinesiotaping twarzy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Kinesiotaping twarzy jest jedną ze skuteczniejszych i bezpieczniejszych metod zaliczanych zarówno do fizjoterapii estetycznej, jak i kosmetologii. Pozwala m.in. na redukcję obrzęków, poprawę jędrności twarzy oraz lepsze odżywienie skóry, co przekłada się na jej ogólny, lepszy wygląd. Do naklejenia plastrów nie ma ponadto wielu przeciwwskazań, co czyni metodę uniwersalną. Jeśli znamy podstawowe zasady, możemy samodzielnie korzystać z dobrodziejstw kinesiotapingu twarzy we własnym domu.

Kinesiotaping twarzy

Kinesiotaping twarzy – na czym polega?

Na samym początku warto wiedzieć czym w ogóle jest kinesiotaping. To popularna w dzisiejszych czasach metoda plastrowania dynamicznego. Polega na przyklejaniu do powierzchni oczyszczonej skóry specjalnych taśm pokrytych z jednej strony hipoalergicznym klejem. Taśmy te zostały tak stworzone, aby przypominać parametry ludzkiej skóry. Dzięki temu już po chwili przestają być odczuwalne i przejmują funkcję skóry, wywierając korzystne efekty.

Kinesiotaping twarzy polega na klejeniu niewielkich wycinków plastrów na skórze w obrębie twarzy i szyi. Aplikacje mogą mieć różny rozmiar i kształt. Liczy się również kierunek klejenia taśm. Baza początkowa zazwyczaj klejona jest na obwodzie twarzy, zaś baza końcowa przy jej centralnej części.

Zabieg klejenia taśm można przedstawić w kilku krokach:

 • przygotowanie twarzy – skóra musi być sucha i czysta. Nie może zawierać śladów kosmetyków do makijażu czy kosmetyków pielęgnacyjnych, dlatego zaleca się rezygnację w dniu zabiegu nawet z kremu nawilżającego;
 • przygotowanie aplikacji – wycięcie odpowiedniego kształtu plastrów, co dobiera się w zależności od potrzeb pacjenta;
 • naklejenie aplikacji zgodnie z metodyką;
 • kilkukrotne, delikatne potarcie taśm, aby aktywować klej.

Plastry kinesiotaping na twarzy – jak długo stosować

Taśmy pozostawia się na skórze twarzy około dobę, po czym można je zdjąć. Jeśli czynność powoduje dyskomfort wystarczy wmasować w nie ulubiony olejek roślinny i pozostawić na kilka minut. Plastry kinesiotaping są jednak tak niewielkie, że nie powinny sprawiać żadnych problemów podczas zdejmowania.

Kinesiotaping twarzy – działanie

Najczęściej plastry te wykorzystuje się celem:

 • zwiększania elastyczności i jędrności skóry;
 • zmniejszania widoczności zmarszczek mimicznych;
 • eliminacji obrzęków, worków pod oczami;
 • poprawy mikrokrążenia w skórze, dzięki czemu staje się ona lepiej odżywiona, dotleniona i ukrwiona;
 • przyspieszenia usuwania toksyn i produktów przemiany materii z obrębu skóry twarzy;
 • obniżenia wzmożonego napięcia mięśni w obrębie twarzy;
 • zmniejszania widoczności niewielkich blizn;
 • uniesienia kącików ust, delikatnego modelowania kształtu twarzy.

Udowodniono, że taping twarzy realnie wpływa na jej estetykę. I choć poprawia ją wizualnie, wpływa również korzystnie na zdrowie. Dzięki tej metodzie obniżamy wzmożone napięcie w obrębie mięśni twarzy, najczęściej mięśni żwaczy. Ma to znaczenie szczególnie w przypadku osób zestresowanych, żyjących pod dużą presją, zmagających się z bruksizmem lub zgrzytających zębami. Poprawia się również samopoczucie. Na poziomie komórkowym miejsce ma lepsza regeneracja i wzmożone procesy gojenia się.

Patronite
Patronite

Kinesiotaping twarzy – wskazania

Z kinesiotapingu twarzy mogą skorzystać wszystkie osoby. W szczególności jednak metodę poleca się posiadaczom cery dojrzałej, mało elastycznej, mało jędrnej oraz ze zmarszczkami. Na plastrowanie powinna zdecydować się każda osoba, która chce poprawić wygląd swojej skóry, zadbać o jej odżywienie na poziomie komórkowym oraz pozbyć się nieestetycznych obrzęków. Pod względem medycznym wskazaniami do kinesiotapingu twarzy są:

Kinesiotaping twarzy – przeciwwskazania

Przeciwwskazaniami do kinesiotapingu twarzy są:

Przeciwwskazaniem jest również nadwrażliwość na plastry, jednak przy zastosowaniu oryginalnych taśm do kinesiotapingu nadwrażliwość niemal nie występuje. W celach bezpieczeństwa można wykonać próbę uczuleniową, naklejając niewielki wycinek plastra na delikatną skórę pod obojczykiem lub na zgięciu łokcia, po wewnętrznej stronie przedramienia. Po 24 godzinach plaster zdejmujemy i obserwujemy, czy na skórze pojawiło się zaczerwienienie.

Zobacz również: Czy kolor tejpów ma znaczenie?

Podsumowanie

Wyżej przybliżony został kinesiotaping twarzy. Istnieje wiele sposobów oklejania i rodzajów stosowanych nacięć. Jednak mimo przekazywanej wiedzy na temat kinesiotapingu, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie jej w znacznie bardziej rozszerzonym zakresie na certyfikowanych, międzynarodowych szkoleniach gdzie uzyskuje się informacje o tym jak prawidłowo oklejać plastrami do kinesiotapingu i jakie aplikacje używać w danej sytuacji.

Kod rabatowy na kurs kinesiotapingu

Z tego względu, specjalnie dla czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowałem 10% zniżki na kursy, szkolenia i konferencje z najnowocześniejszymi metodami w Kinesio® University prowadzone przez certyfikowanych instruktorów, którzy byli szkoleni przez samego dr Kenzo Kase – wynalazcę metody kinesiotaping. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów na stronie kinesio.com.pl/kursy wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTYPolecane produkty:

Bibliografia

 1. Kasprzak W., Mańkowska A., Fizjoterapia w kosmetologii i medycynie estetycznej, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
 2. Kasprzak W., Mańkowska A., Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2017.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *