Szukaj
Szukaj

Plaster kinesiotaping

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Kinesiotaping to popularna metoda fizjoterapeutyczna, do której niezbędny jest tylko plaster, nożyczki i odpowiednia wiedza na temat stosowania poszczególnych aplikacji. Stanowi metodę wspomagającą leczenie wielu kontuzji, obrzęków, dolegliwości bólowych czy niestabilności.

Plaster kinesiotaping

Kinesiotaping – plaster

Plaster kinesiotaping został opracowany przez Kenzo Kase w taki sposób, aby jego parametry maksymalnie przypominały właściwości ludzkiej skóry. Składają się na to następujące czynniki, będące kombinacją elastyczności, małej masy oraz właściwie dobranego kleju:

  • rozciągliwość wzdłużna w zakresie 130-140% długości spoczynkowej, o elastyczności zbliżonej do ludzkiej skóry;
  • brak rozciągliwości poprzecznej;
  • niezmienność właściwości elastycznych zaaplikowanego plastra kinesiotaping przez 3-5 dni, po tym okresie mogą ulec zmniejszeniu;
  • grubość zbliżona do grubości naskórka, co zmniejsza odczuwanie przez pacjenta ciężaru założonej taśmy oraz przy prawidłowej aplikacji – nie powoduje dodatkowej stymulacji pacjenta wrażeniem, że coś znajduje się na skórze;
  • budowa ze specjalnego polimeru (bez lateksu) z elementami 100% bawełny, co ma zapewnić hipoalergiczność, odprowadzenie wilgotności skóry oraz szybkie schnięcie plastra po zamoczeniu;
  • klej akrylowy aktywowany ciepłem, zwiększający swoje właściwości klejące z czasem;
  • czas uzyskania pełnej przyczepności kleju po 20-30 minutach od pełnego kontaktu z ciałem pacjenta (w tym czasie należy unikać aktywności powodujących nadmierne pocenie się, co może wpłynąć negatywnie na przyczepność plastra).

Tak przygotowany przez specjalistów plaster kinesiotaping sprawia, że metoda ta jest oryginalna, nietypowa i skuteczna. Szczególną uwagę zwraca się na skuteczność aplikacji, która została potwierdzona licznymi badaniami.

Plaster kinesiotaping
Plaster kinesiotaping – przykładowe przygotowanie do aplikacji. Linia przerywana wskazuje miejsca cięcia plastra.

Plaster kinesiotaping – aplikacja

Niezwykle ważna jest prawidłowa aplikacja plastrów do kinesiotapingu. W kontekście działania danej aplikacji uwagę zwraca się na odpowiednio dobraną technikę aplikacji, zaś w kontekście trwałości danej aplikacji zwraca się uwagę na sposób nakładania przygotowanej aplikacji.

Trwałość kleju

Przede wszystkim należy unikać dotykania powierzchni klejącej plastra, ponieważ może to zmniejszyć jego zdolności przywierania, a w rezultacie skuteczność terapii. Podczas aplikacji – gdy plaster dotknie już skóry pacjenta – nie należy go odrywać i poprawiać, gdyż osłabi to jego zdolność do przylegania. W związku z tym, w przypadku błędu podczas aplikacji należy usunąć plaster i nałożyć nowy.

Bezpieczeństwo aplikacji

Ze względu na bezpieczeństwo podczas aplikacji nie należy docinać plastrów nałożonych już na skórę pacjenta. Szczególnie w przypadku dzieci, które mogą wykonać niekontrolowany ruch. Wycięcie całej aplikacji należy wykonać przed nałożeniem plastra. Warto również zaokrąglić końce plastrów, co zwiększy trwałość aplikacji.

Czas noszenia aplikacji

Czas trwałości i skuteczności plastra szacuje się na 3-5 dni. W tym czasie można brać prysznic i kąpać się w basenie. Należy pamiętać jednak, że plaster osusza się wyłącznie dotknięciami ręcznika. Nie zaleca się pocierania ani używania suszarek do włosów. Po wspomnianym czasie plaster można usunąć. Na skórze nie pozostaną ślady kleju ani żadne ślady podrażnień.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Estetyka plastrów

Ważnym elementem terapii jest estetyczne nałożenie plastrów. Pacjent nie może czuć się skrępowany ich stosowaniem, zwłaszcza latem w miejscach publicznych, gdyż może to budzić niechęć do terapii. Zużyte lub źle nałożone plastry należy bezzwłocznie wymieniać. Ponadto warto korzystać z dostępnej kolorystyki plastrów, stosując np. w miejscach mocno eksponowanych plastry w kolorze cielistym.

Zobacz również: Jak oklejać plastrami do kinesiotapingu?

Czy plaster kinesiotaping jest bezpieczny?

Plaster kinesiotaping stosowany do wykonywania aplikacji kinesiotapingu jest całkowicie bezpieczny. Jeśli nie istnieją przeciwwskazania do stosowania (np. uszkodzenia skóry, przerwanie jej ciągłości), plaster nie spowoduje żadnych skutków ubocznych.

Może się zdarzyć, że w miejscu aplikacji pojawi się zaczerwienienie czy reakcja alergiczna, co może mieć związek z konkretnym barwnikiem użytym do uzyskania odpowiedniego koloru plastrów. Wprawdzie wszystkie barwniki są w 100% naturalne, jednak w sporadycznych przypadkach mogą wywołać reakcje. Warto przed aplikacją wykonać próbę alergiczną – najlepiej na kilka kolorów taśmy. Może się bowiem okazać, że różowy barwnik powoduje dolegliwości skórę, zaś czarny czy beżowy już nie.

Zobacz również: Wskazania do stosowania Kinesiology Tapingu.

Podsumowanie

Wyżej przybliżyliśmy co to jest plaster do kinesiotapingu i jak można go wykorzystywać. Istnieje wiele różnych sposobów oklejania i rodzajów nacięć. Jednak mimo przekazywanej przez nas wiedzy na temat kinesiotapingu, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie jej w znacznie bardziej rozszerzonym zakresie na certyfikowanych, międzynarodowych szkoleniach gdzie uzyskuje się informacje o tym jak prawidłowo oklejać plastrami do kinesiotapingu i jakie aplikacje używać przy danym schorzeniu.

Kod rabatowy na kurs kinesiotapingu

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy, szkolenia i konferencje z najnowocześniejszymi metodami w Kinesio® University prowadzone przez certyfikowanych instruktorów, którzy byli szkoleni przez samego dr Kenzo Kase – wynalazcę metody kinesiotapingu. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów na stronie kinesio.com.pl/kursy wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mosiejczuk H., Lubińska A., Ptak M., Szylińska A., Kemicer-Chmielewska E., Laszczyńska M., Rotter I., Kinesiotaping jako interdyscyplinarna metoda terapeutyczna, Pomeranian Journal of Life Sciences, 1/2016.
  2. Garczyński W., Lubkowska A., Dobek A., Zastosowanie metody kinesiology tapingu w sporcie, Journal of Health Sciences, 3/2013.
  3. Mędrak A., Król T., Michałek-Król K., Dąbrowska-Galas M., Kinesiotaping a efekt placebo, Medycyna Rodzinna, 4/2017.
  4. Mikołajewska E., Kinesiotaping, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2009.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *