Szukaj
Szukaj

Jak oklejać plastrami do kinesiotapingu

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Nauczenie się jak oklejać plastrami do kinesiotapingu jest niezwykle ważne, aby ta metoda była skuteczna oraz aby przyleganie plastra do skóry było odpowiednie. Mając wiedzę jak usunąć taśmę Kinesio można zapobiec dyskomfortowi lub podrażnieniu skóry mogącego wyniknąć z niewłaściwego usuwania plastrów. Połączenie tych informacji z właściwymi technikami tapowania przyniesie pożądane korzyści z każdego oklejania plastrami Kinesio metodą kinesiotaping.

 

Parametry plastrów do kinesiotapingu

Taśmy do kinesiotapingu są zarówno wodoodporne jak i oddychające. Oznacza to, że można je używać podczas intensywnych ćwiczeń, kąpieli, prysznica, a nawet pływać na basenie. Szybko wysychają i bardzo rzadko powodują podrażnienia skóry. Gdy są właściwie stosowane, większość aplikacji taśmami do kinesiotapingu będzie utrzymywać się do około 5 dni. Dodatkowo posiadają parametry podobne do ludzkiej skóry, dlatego tak dobrze się do niej dostosowują.

Na poniższym filmie na przykładzie jednego z naszych pacjentów z Centrum Fizjoterapeuty pokazujemy jak oklejać plastrami do kinesiotapingu:

Przedstawione w filmie oraz znajdujące się poniżej wskazówki zapewnią optymalne korzyści z każdego tapingu metodą kinesiotaping.

Przygotowanie skóry

Skóra powinna być sucha i wolna od wszelkich płynów, kremów czy olejków, w tym ochrony przeciwsłonecznej czy różnego rodzaju maści. W celu optymalnego przygotowania powierzchni do oklejania metodą kinesiotaping, należy przemyć skórę czystą wodą z mydłem, a następnie przetrzeć całą powierzchnię gazą z alkoholem.

Jeśli osoba przed aplikacją ćwiczyła, należy upewnić się, że pot został usunięty z miejsca poddawanego oklejaniu. Małe ilości włosów na ciele nie będą kolidować ze skutecznością lub przyczepnością taśmy. Jednak obszary o znacznym owłosieniu powinny być wcześniej przygotowane, czyli ogolone, aby uzyskać najlepsze wyniki i aby zmniejszyć ból do minimum gdy plaster będzie usuwany.

Przygotowanie taśmy do aplikacji

Zmierz okolicę ciała jaką będziesz oklejał, a następnie odmierz na rolce taśmy potrzebną długość i przytnij ostrożnie używając specjalnie do tego przystosowanych nożyczek, które nie strzępią plastra (pozwala to na mocniejsze i dłuższe przyleganie do skóry po naklejeniu). Pamiętaj, aby zaokrąglić ostre krawędzie na taśmie w celu zapobiegania przedwczesnemu odklejaniu się brzegów.

Gdy wszystko jest już gotowe do rozpoczęcia przyklejenia plastra Kinesio, usuń z jednego końca, który za chwilę będzie stosowany, spód taśmy. Nie usuwaj za dużo spodu spod taśmy, ponieważ może to spowodować, że podczas aplikowania ”ramiona” mogą przypadkowo się połączyć i zrujnować klejenie. Ponadto unikaj dotykania klejącej się strony taśmy po usunięciu spodu, ponieważ wpłynie to na zmniejszenie siły przyczepności do skóry i może prowadzić do wcześniejszego odklejania się.

Aplikowanie plastrów do kinesiotapingu

Przed oklejaniem należy dokładnie zapoznać się z instrukcją z opakowania produktu, wideo lub instrukcji obsługi. Aplikację rozpoczynamy od przyklejenia ogona bez żadnego napięcia w danym miejscu, aby plaster mógł dokładnie przylegać do skóry. W zależności od zamierzonego celu (wzmocnienie, rozluźnienie mięśni czy stabilizacja) przyklejamy dane ramię plastra na ciało. Końcówkę ramienia przyklejamy bez żadnego napięcia, aby plaster mógł dokładnie przylegać do skóry.

Po aplikacji każdej sekcji (ramion, ogona itp.) należy pamiętać, aby pocierać lekko i energicznie od środka do końców taśmy w celu aktywowania kleju. Ważne jest, aby nie trzeć od końców w kierunku środka, ponieważ może to spowodować odklejenie się końców od skóry i ich zwinięcie.

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Techniki kinesiotapingu.

Noszenie plastrów Kinesiology

Poczekaj co najmniej 1 godzinę po zaaplikowaniu taśmy aż zacznie ona właściwie działać i spełniać swoją funkcję. Nie należy w tym czasie pływać lub brać prysznica. Aby taśma wyschła po treningu, basenie lub prysznicu, wytrzyj ją delikatnie ręcznikiem. Gdy krawędzie zaczynają się łuszczyć, zawijać lub odchodzić od skóry, można je przycinać nożyczkami, aby zapobiec dalszemu odklejaniu.

Kinesiotaping – środki ostrożności

Taśmy Kinesio nie powinny być stosowane na uszkodzoną skórę, w tym zadrapania, skaleczenia, oparzenia słoneczne lub wszelkiego rodzaju wysypki czy podrażnienia. Osoby o wrażliwej skórze powinno się okleić na próbę 24 godzin przed pełnym plastrowaniem. W przypadku wystąpienia podrażnienia skóry należy natychmiast usunąć taśmę.

Podrażnienia skóry

Oryginalne taśmy do kiensiotapingu wykonano w 100% z bawełny z akrylowym, hipoalergicznym klejem. Nie zawierają one także lateksu. Sprawia to, że są bardzo wygodne w noszeniu i prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnienia skóry jest znikome.

Jednak u osób o bardzo wrażliwej skórze może pojawić się wysypka, swędzenie czy podrażnienie. Dla zminimalizowania tego typu przypadłości przed zastosowaniem kinesiotapingu można użyć specjalne produkty, które przygotowują i oczyszczają bardzo wrażliwą skórę (można kupić je w aptece). Należy pamiętać, aby oczyszczoną skórę całkowicie wysuszyć przed nałożeniem taśmy na ciało.

Zobacz również: Przeciwwskazania do stosowania Kinesiology Tapingu.

Usuwanie taśmy do kinesiotapingu

Komórki skóry zaczynają złuszczać się po 5 dniach. Sprawia to, że usunięcie taśmy po tym czasie staje się łatwiejsze. Techniki usuwania plastrów do kinesiotapingu obejmują poniższe czynności:

  • naciągnij skórę (przykładając całą dłoń) nad jednym końcem taśmy;
  • odciągnij końcówkę taśmy od skóry;
  • ciągnij delikatnie koniec (pod kątem możliwie najbliższym 180 stopni w przeciwnym kierunku przyklejenia);
  • po odklejeniu danego kawałka taśmy przybliż dłoń, aby ponownie naciągnąć skórę i powtórz delikatne odciąganie aż dojdzie do całkowitego usunięcia plastra.

Dla ułatwienia usunięcia taśmy Kinesio można wziąć gorący prysznic lub wetrzeć różnego rodzaju oleje do skóry. Plastry należy usuwać w kierunku wzrostu włosów (zwykle jest to od środka ciała na zewnątrz, a na rękach i nogach w dół). Nie zrywaj taśmy nagłym pociągnięciem, ponieważ może to spowodować podrażnienie, a nawet uszkodzenie skóry.

Taśmę, która wciąż silnie przylega do skóry po 5 dniach można poluzować przez moczenie olejem dla niemowląt lub olejem z oliwek na 15-20 minut przed rozpoczęciem usuwania.

Podsumowanie

Wyżej wymieniono najpopularniejsze i najczęściej stosowane techniki kinesiotapingu. Istnieje jeszcze wiele innych sposobów oklejania i rodzajów nacięć. Jednak mimo przekazywanej przez nas wiedzy na temat kinesiotapingu, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie jej w znacznie bardziej rozszerzonym zakresie na certyfikowanych, międzynarodowych szkoleniach gdzie uzyskuje się informacje o tym jak prawidłowo oklejać plastrami do kinesiotapingu i jakie aplikacje używać przy danym schorzeniu.

Kod rabatowy na kurs kinesiotapingu

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy, szkolenia i konferencje z najnowocześniejszymi metodami w Kinesio® University prowadzone przez certyfikowanych instruktorów, którzy byli szkoleni przez samego dr Kenzo Kase – wynalazcę metody kinesiotaping. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów na stronie kinesio.com.pl/kursy wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mikołajewska E., Kinesiotaping, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

7 odpowiedzi

  1. Cieszy nas oko, kiedy propagowana jest dobra idea wskazująca, że właściwym jest korzystanie z oryginalnych produktów oraz właściwej im metody Kinesiotapingu.

    Pamiętajmy, aby pracować na sprawdzonych produktach, posiadających najdłuższy kliniczny staż oraz historię badań.

    Takim produktem jest właśnie Kinesio Tex, oryginalna taśma, wymyślona przez twórcę metody plastrowania dynamicznego dr Kenzo Kase.

    1. A co jeśli ktoś nie uważa taśm Kinesio Tex za najlepszą taśmę dostępną na rynku? To, że została opracowana jako pierwsza nie daje jej automatycznie statusu najlepszej. Moim zdaniem lepiej wypróbować kilka produktów i dobrać ten, który daje najlepsze rezultaty.

      Osobiście używam taśm TEMTEX produkowanych w Seulu, gdzie metoda kinesiotapingu zdobywała swoją popularność na igrzyskach w 1988 roku.

      Pozdrawiam

      1. Panie Adamie, oczywiście, że warto spróbować różnych taśm, ale warto się zastanowić nad kilkoma faktami.
        Taśmy Kinesio Tex zostały zbadane już ponad 1000 razy przez różne ośrodki na całym świecie.
        Inne taśmy nie spełniają standardów określonych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Kinesiotapingu (czyli struktura nie odpowiada przeprowadzonym badaniom).
        Jeśli woli Pan używać tańszych zamienników i tym traktować swoich pacjentów, to już Pana osobista decyzja. Nikt nie zabroni uważać Panu, że to co Pan robi jest słuszne.

        Kinesio Polska jednak zachęca do tego, aby pacjenci byli świadomi terapii w jakiej uczestniczą i dociekali czy terapeuci stosują oryginalnych taśm.

        Zapraszamy na IV Ogólnopolską Konferencję Kinesiotapingu, organizowaną przez Polskiego przedstawiciela Międzynarodowego Stowarzyszenia Kinesiotapingu, podczas której to będę prezentowane najświeższe doniesienia ze świata Tapingu.

        Promujemy akcję świadomy terapeuta i świadomy pacjent.

  2. Podczas wywiadu twórca tejże taśmy wyraźnie podkreślał, ze nie wolno golić miejsc na które naklejana będzie taśma! Może warto skorygować błąd?

    1. Nie odbierałabym naklejania bez włosów jako błąd. Czy widziałaś jak wygląda odklejanie takiego plastra do kinesiotapingu wzmocnionego klejem? A jakie miałby on też działanie gdy nogi byłyby tak owłosione, że małe powierzchnie tego tejpa przylegałyby do skóry? Nie spełniłby swoich zadań. Teoria jedno, a praktyka drugie. Każdy fizjoterapeuta powinien dobierać technikę indywidualnie do pacjenta. Praktycy polecają podgolenie włosów trymerem na około 3-4 milimetry (niż golenie żyletką), aby przyleganie plastra było na większej powierzchni skóry (niż na włosach).

  3. Witam i proszę o poradę. Odklejałem plastry po kilku dniach nieatety nie zbyt zgodnie z instrukcją- czyli z dołu do góry i raczej bez wyczucia-efekt to drażliwa w dotyku skóra przedramienia co strasznie przeszkadza przy masowaniu kontuzjowanej ręki.
    Jak / czym radzić sobie z tymi dolegliwościami?
    Dodam że nie mam żadnego zaczerwienienia

    Jeśli komuś chciałoby się odpowiedzieć będę wdzięczny

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *