Jak oklejać plastrami do kinesiotapingu

///Jak oklejać plastrami do kinesiotapingu
Sprawdzony Fizjoterapeuta

Nauczenie się jak przyklejać taśmę do kinesiotapingu jest niezwykle ważne, aby ta metoda była skuteczna oraz aby przyleganie plastra do skóry było odpowiednie. Mając informacje jak usunąć taśmę Kinesio można zapobiec dyskomfortowi lub podrażnieniu skóry mogącego wyniknąć z niewłaściwego usuwania plastrów. Połączenie tych informacji z właściwymi technikami tapowania przyniesie pożądane korzyści z każdego oklejania plastrami Kinesio metodą kinesiotaping.

Taśmy do kinesiotapingu są zarówno wodoodporne jak i oddychające. Oznacza to, że można je używać podczas intensywnych ćwiczeń, kąpieli, prysznica, a nawet pływać na basenie. Szybko wysycha i rzadko powoduje podrażnienia skóry. Gdy jest właściwie stosowana, większość aplikacji taśmami do kinesiotapingu będzie utrzymywać się do 5 dni.

Na filmie fizjoterapeuta Sebastian z Centrum Fizjoterapeuty pokazuje jak naklejać plastry do kinesiotapingu:

 

Przedstawione w filmie oraz znajdujące się poniżej wskazówki zapewnią optymalne korzyści z każdego tapingu metodą kinesiotaping.

Przygotowanie skóry

Skóra powinna być sucha i wolna od wszelkich płynów, kremów czy olejków, w tym ochrony przeciwsłonecznej czy różnego rodzaju maści. Aby przygotować skórę optymalnie, należy przemyć ją czystą wodą z mydłem, a następnie przetrzeć całą powierzchnię gazą z alkoholem. Jeśli osoba przed aplikacją ćwiczyła, należy upewnić się, że pot został usunięty z powierzchni poddawanej oklejaniu. Małe ilości włosów na ciele nie będą kolidować ze skutecznością lub przyczepnością taśmy. Obszary o znacznym owłosieniu powinny być wcześniej przygotowane, tj. ogolone, aby uzyskać najlepsze wyniki i aby zmniejszyć ból do minimum gdy plaster jest usuwany.

Przygotowanie taśmy do aplikacji – kinesiotaping

Zmierz okolicę ciała jaką będziesz oklejał, a następnie odmierz na rolce taśmy potrzebną długość i przytnij ostrożnie używając specjalnie do tego przystosowanych nożyczek, które nie strzępią plastra (pozwala to na mocniejsze i dłuższe przyleganie do skóry). Pamiętaj, aby zaokrąglić ostre krawędzie na taśmie w celu zapobiegania przedwczesnemu odklejaniu się brzegów. Gdy wszystko jest gotowe do rozpoczęcia przyklejenia plastra Kinesio, usuń z jednego końca, który za chwilę będzie stosowany, spód taśmy. Nie usuwaj za dużo spodu spod taśmy, ponieważ  może to spowodować, że podczas aplikowania ”ramiona” mogą  przypadkowo się połączyć i zrujnować klejenie. Unikaj dotykania klejącej się strony taśmy po usunięciu spodu. Wpłynie to na zmniejszenie siły przyczepności do skóry i może prowadzić do wcześniejszego odklejania się.

Medfile

Aplikowanie plastrów do kinesiotapingu

Przed aplikacją plastra należy dokładnie zapoznać się z instrukcją z opakowania produktu, wideo lub instrukcji obsługi. Aplikację rozpoczynamy od przyklejenia ogona bez żadnego napięcia w danym miejscu, aby plaster mógł dokładnie przylegać do skóry. W zależności od zamierzonego celu (wzmocnienie, rozluźnienie mięśni czy stabilizacja) przyklejamy dane ramię plastra na ciało. Końcówkę ramienia przyklejamy bez żadnego napięcia, aby plaster mógł dokładnie przylegać do skóry. Po aplikacji każdej sekcji (ramion, ogona itp) należy pamiętać, aby pocierać lekko i energicznie od środka do końców taśmy w celu aktywowania kleju. Ważne jest, aby nie trzeć od końców w kierunku środka, ponieważ może to spowodować odklejenie się końców od skóry.

Noszenie plastrów Kinesiology

Poczekaj co najmniej 1 godzinę po zaaplikowaniu taśmy aż zacznie ona właściwie działać i spełniać swoją funkcję. Nie należy w tym czasie pływać lub brać prysznica. Aby taśma wyschła po treningu, basenie lub prysznicu, wytrzyj ją delikatnie ręcznikiem. Gdy krawędzie zaczynają się łuszczyć, zawijać lub odchodzić od skóry, można je przycinać nożyczkami, aby zapobiec dalszemu odklejaniu.

Środki ostrożności dotyczące kinesiotapingu

Taśmy Kinesio nie powinny być stosowane na uszkodzoną skórę, w tym zadrapania, skaleczenia, oparzenia słoneczne lub wszelkiego rodzaju wysypki czy podrażnienia. Osoby o wrażliwej skórze powinny być oklejone na próbę 24 godzin przed pełnym plastrowaniem. W przypadku wystąpienia podrażnienia skóry należy natychmiast usunąć taśmę.

Podrażnienia skóry – jak sobie poradzić przy oklejaniu taśmami do Kinesiology Tapingu

Oryginalne taśmy do kiensiotapingu wykonane są w 100% z bawełny z akrylowym, hipoalergicznym klejem. Nie zawierają one także lateksu. Sprawia to, że są one bardzo wygodne w noszeniu i prawdopodobieństwo wystąpienia podrażnienia skóry jest znikome. Jednak u osób o bardzo wrażliwej skórze może pojawić się wysypka, swędzenie czy podrażnienie. Dla zminimalizowania tego typu przypadłości przed zastosowaniem kinesiotapingu można użyć specjalne produkty, które przygotowują i oczyszczają bardzo wrażliwą skórę (można kupić je w aptece). Należy pamiętać, że oczyszczona skóra musi być całkowicie sucha przed nałożeniem taśmy na ciało.

Usuwanie taśmy do kinesiotapingu

Komórki skóry zaczynają złuszczać się po 5 dniach. Sprawia to, że usunięcie taśmy po tym czasie staje się łatwiejsze. Techniki usuwania plastrów do kinesiotapingu obejmują poniższe czynności: – naciągnij skórę (przykładając całą dłoń) nad jednym końcem taśmy; – odciągnij końcówkę taśmy od skóry; – ciągnij delikatnie koniec (pod kątem możliwie najbliższym 180 stopni w przeciwnym kierunku przyklejenia); – po odklejeniu danego kawałka taśmy przybliż dłoń, aby ponownie naciągnąć skórę i powtórz delikatne odciąganie aż plaster zostanie całkowicie usunięty. Dla ułatwienia usunięcia taśmy Kinesio można wziąć gorący prysznic lub wetrzeć oleje do skóry różnego rodzaju. Plastry należy usuwać w kierunku wzrostu włosów (zwykle jest to od środka ciała na zewnątrz, a na rękach i nogach w dół).

Uwaga! Nie zrywaj taśmy nagłym pociągnięciem, ponieważ może to spowodować podrażnienie, a nawet uszkodzenie skóry.

Taśmę, która wciąż silnie przylega do skóry po 5 dniach można poluzować przez moczenie olejem dla niemowląt lub olejem z oliwek na 15-20 minut przed rozpoczęciem usuwania.

Polecane produkty:
Strefa Fizjoterapii

7 komentarzy

 1. Lukasz 18 listopada 2017 w 08:32 - Odpowiedz

  Witam i proszę o poradę. Odklejałem plastry po kilku dniach nieatety nie zbyt zgodnie z instrukcją- czyli z dołu do góry i raczej bez wyczucia-efekt to drażliwa w dotyku skóra przedramienia co strasznie przeszkadza przy masowaniu kontuzjowanej ręki.
  Jak / czym radzić sobie z tymi dolegliwościami?
  Dodam że nie mam żadnego zaczerwienienia

  Jeśli komuś chciałoby się odpowiedzieć będę wdzięczny

 2. Basiek 24 lutego 2017 w 20:34 - Odpowiedz

  Podczas wywiadu twórca tejże taśmy wyraźnie podkreślał, ze nie wolno golić miejsc na które naklejana będzie taśma! Może warto skorygować błąd?

  • Ziza 27 lutego 2017 w 12:23 - Odpowiedz

   Nie odbierałabym naklejania bez włosów jako błąd. Czy widziałaś jak wygląda odklejanie takiego plastra do kinesiotapingu wzmocnionego klejem? A jakie miałby on też działanie gdy nogi byłyby tak owłosione, że małe powierzchnie tego tejpa przylegałyby do skóry? Nie spełniłby swoich zadań. Teoria jedno, a praktyka drugie. Każdy fizjoterapeuta powinien dobierać technikę indywidualnie do pacjenta. Praktycy polecają podgolenie włosów trymerem na około 3-4 milimetry (niż golenie żyletką), aby przyleganie plastra było na większej powierzchni skóry (niż na włosach).

 3. Kinesio Polska 7 października 2016 w 15:52 - Odpowiedz

  Cieszy nas oko, kiedy propagowana jest dobra idea wskazująca, że właściwym jest korzystanie z oryginalnych produktów oraz właściwej im metody Kinesiotapingu.

  Pamiętajmy, aby pracować na sprawdzonych produktach, posiadających najdłuższy kliniczny staż oraz historię badań.

  Takim produktem jest właśnie Kinesio Tex, oryginalna taśma, wymyślona przez twórcę metody plastrowania dynamicznego dr Kenzo Kase.

  • Adam 9 października 2016 w 13:47 - Odpowiedz

   A co jeśli ktoś nie uważa taśm Kinesio Tex za najlepszą taśmę dostępną na rynku? To, że została opracowana jako pierwsza nie daje jej automatycznie statusu najlepszej. Moim zdaniem lepiej wypróbować kilka produktów i dobrać ten, który daje najlepsze rezultaty.

   Osobiście używam taśm TEMTEX produkowanych w Seulu, gdzie metoda kinesiotapingu zdobywała swoją popularność na igrzyskach w 1988 roku.

   Pozdrawiam

   • Kinesio Polska 13 października 2016 w 12:33 - Odpowiedz

    Panie Adamie, oczywiście, że warto spróbować różnych taśm, ale warto się zastanowić nad kilkoma faktami.
    Taśmy Kinesio Tex zostały zbadane już ponad 1000 razy przez różne ośrodki na całym świecie.
    Inne taśmy nie spełniają standardów określonych przez Międzynarodowe Stowarzyszenie Kinesiotapingu (czyli struktura nie odpowiada przeprowadzonym badaniom).
    Jeśli woli Pan używać tańszych zamienników i tym traktować swoich pacjentów, to już Pana osobista decyzja. Nikt nie zabroni uważać Panu, że to co Pan robi jest słuszne.

    Kinesio Polska jednak zachęca do tego, aby pacjenci byli świadomi terapii w jakiej uczestniczą i dociekali czy terapeuci stosują oryginalnych taśm.

    Zapraszamy na IV Ogólnopolską Konferencję Kinesiotapingu, organizowaną przez Polskiego przedstawiciela Międzynarodowego Stowarzyszenia Kinesiotapingu, podczas której to będę prezentowane najświeższe doniesienia ze świata Tapingu.

    Promujemy akcję świadomy terapeuta i świadomy pacjent.

 4. Teresa 29 września 2016 w 19:26 - Odpowiedz

  Witam,mam pytanie, jak przykleić plastry na twarz po porażeniu?

Zostaw komentarz

Zadaj pytanie

Pytania do specjalisty on-line. Jeśli nie znalazłeś informacji, której szukałeś, a sprawa jest dla Ciebie ważna – zadaj pytanie poprzez poniższy formularz. Nasi specjaliści z pewnością udzielą wyczerpujących odpowiedzi. Twoje pytanie i odpowiedź zostanie opublikowana w naszym serwisie, aby inni użytkownicy mogli się z nią zapoznać. Zapraszamy do kontaktu!

 

*Ta strona korzysta z zabezpieczenia reCAPTCHA
Prywatność i Warunki