Szukaj
Szukaj

Kinesiotaping (kinesiology taping)

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Kinesiotaping (kinesiology taping) jest metodą rehabilitacyjną, która polega na przyklejaniu plastrów mających ułatwić i przyspieszyć naturalny proces gojenia. Zapewniając wsparcie i stabilizację mięśni oraz stawów nie ograniczając zakresu ruchów. Plastry te zapewniają również rozszerzoną manipulację tkanek miękkich, aby przedłużyć korzyści z terapii co zostało udowodnione w licznych badaniach klinicznych.

Kinesiotaping (kinesiology taping)

Czym jest kinesiology taping?

Metoda kinesiotapingu jest nie tylko techniką zapewniającą wsparcie pacjentowi, który jego oczekuje, ale również metodą wykorzystywaną w fizjoterapii podczas różnego rodzaju urazach czy w stanach chorobowych. Poprzez ukierunkowanie na różne receptory w układzie sensomotorycznym, taping poprzez plastry Kinesio łagodzi ból i ułatwia drenaż limfatyczny przez mikroskopowe podnoszenie skóry. Uniesienie wpływa na zwiększenie przestrzeni pośredniej, co pozwala na zmniejszenie zapalenia w obszarach dotkniętych zmianami chorobowymi.

Opierając się na wieloletnich badaniach przeprowadzonych na pacjentach, metoda przy użyciu plastrów Kinesio przyczynia się do pomocy w zależności od przypadłości chorobowej czy urazu. Wnioski wynikające z oceny klinicznej pokazały, że tego rodzaju taśmy do kinesiotapingu są dodatkową metodą podczas leczenia.

Zobacz również: Kinesiotaping – metoda na urazy?

Rodzaje aplikacji – plastry Kinesio

Do oklejania można wykorzystać pojedyncze paski w kształcie litery „I” oraz różnego rodzaju modyfikacje w kształcie „X”, „Y” lub inne specjalnie wykonane kształty i kierunki cięcia (gotowe aplikacje) w zależności od wysokości oklejanego odcinka ciała. Plastry Kinesio mogą być stosowane na setki sposobów, odpowiednio dobranych do potrzeb przy danym schorzeniu.

Zobacz również: Techniki kinesiotapingu.

Korzyści

Plastry do kinesiotapingu mają zdolność do reedukacji systemu nerwowo-mięśniowego, dzięki czemu zmniejszają ból i łagodzą stan zapalny. Zwiększają przy tym wydajność organizmu, zapobiegając urazom i przyczyniając się do poprawy cyrkulacji, a także zdrowienia podczas powrotu organizmu do prawidłowego poziomu homeostazy.

Jedną z wielu korzyści użycia tych taśm jest zmniejszenie dolegliwości bólowych np.:

Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zobacz również: Kinesiotaping w ciąży.

Przed aplikacją

Rozpoznanie i pełna ocena pacjenta ze strony specjalisty fizjoterapeuty są kluczowe w leczeniu danego stanu klinicznego. W celu uzyskania pożądanych wyników po użyciu taśm do kinesiotapingu, należy wykonać odpowiednie badanie, rozpoznać i prawidłowo zaaplikować plastry na ciele. W niektórych przypadkach poradzenie sobie z chorobą wymaga wykorzystania innych technik fizjoterapeutycznych, a kinesiotaping stosuje się jako uzupełnienie terapii. Ocena i rozpoznanie powinny obejmować:

  • ręczne badanie mięśni;
  • zakres ruchów w stawach;
  • przeanalizowanie testów np. chodu;
  • inne testy funkcjonalne, które fizjoterapeuta uzna za niezbędne do przeprowadzenia, aby móc w pełni zdiagnozować gdzie występuje problem.

Informacje uzyskane z tego rodzaju badań i ich ocena pozwolą na prawidłowe ustalenie i rozplanowanie protokołu leczenia. Kinesiotaping może być bardzo cennym, dodatkowym sposobem leczenia przy ustalaniu protokołu rehabilitacji.

Zostało udowodnione, że plastry do tapingu wpływają pozytywnie na efekty fizjologiczne, na skórę, układ limfatyczny i układ krążenia, powięź, mięśnie, więzadła, ścięgna i stawy. Kinesiology taping może być stosowany w połączeniu z wieloma innymi procedurami przeprowadzanymi podczas fizjoterapii. Może być wykorzystywany również jako środek zapobiegawczy.

Edukacja

Edukacja jest jednym z kluczowych elementów metody kinesiotapingu. Wraz z praktykującymi fizjoterapeutami na całym świecie, Dr Kase propaguje naukę metody poprzez edukację, praktykę kliniczną oraz badania. Ważna jest również edukacja i praktykowanie różnego rodzaju pracowników służby zdrowia, którzy chcą dowiedzieć się więcej o metodzie kinesiology tapingu.

Poprzez edukację rozumie się udział w seminariach i kursach, które oferują certyfikowani instruktorzy kinesiology tapingu (CKTI). Po ukończeniu certyfikowanego kursu, praktycy mogą dołączyć do grupy specjalistów takich jak lekarze, fizjoterapeuci, którzy są w stanie właściwie korzystać z metody kienesiotapingu.

Podsumowanie

Wyżej przybliżyliśmy czym jest kinesiotaping i jak można go wykorzystywać. Istnieje wiele różnych sposobów oklejania i rodzajów nacięć. Jednak mimo przekazywanej przez nas wiedzy na temat kinesiotapingu, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie jej w znacznie bardziej rozszerzonym zakresie na certyfikowanych, międzynarodowych szkoleniach. Uzyskuje się tam informacje o tym:

  • jak prawidłowo oklejać plastrami do kinesiotapingu;
  • jakie aplikacje używać przy danym schorzeniu.

Kod rabatowy na kurs kinesiotapingu

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy, szkolenia i konferencje z najnowocześniejszymi metodami w Kinesio® University prowadzone przez certyfikowanych instruktorów, którzy byli szkoleni przez samego dr Kenzo Kase – wynalazcę metody kinesiotapingu. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów na stronie kinesio.com.pl/kursy wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY

Bibliografia

  1. Mikołajewska E., Kinesiotaping, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
  2. Mosiejczuk H., Lubińska A., Ptak M., Szylińska A., Kemicer-Chmielewska E., Laszczyńska M., Rotter I., Kinesiotaping as an interdisciplinary therapeutic method, Pomeranian Journal of Life Science, 1/2016.


Polecane produkty:

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *