Szukaj
Szukaj

Tejpy na bark

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Tejpy na bark to metoda pomocnicza leczenia wielu dolegliwości i schorzeń stawowych, w tym tych dotyczących stawu ramiennego. Jej zaletą są: bezbolesność, skuteczność, nieinwazyjność i praktycznie brak przeciwwskazań. Tejpy sprawdzą się bez względu na wiek czy stan fizjologiczny – można je wykorzystywać nawet u kobiet w ciąży. Ważne, aby wszystkie zasady metodyki klejenia były szczegółowo przestrzegane.

Tejpy na bark

Tejpy na bark – wskazania

Tejpy na bark klei się przy rozmaitych problemach zdrowotnych. Przykładowymi są między innymi takie jak:

I wiele innych. Fizjoterapeuta zawsze dokładnie ocenia stan zdrowia pacjenta i decyduje czy aplikacja kinesiotaping będzie w danym przypadku skuteczna i potrzebna. Tejpy na bark mogą okazać się skuteczne w sytuacjach, gdy u pacjenta pojawią się następujące objawy:

Wskazaniami są również rozmaite problemy neurologiczne, które negatywnie wpływają na ruchomość w barku, np. udar mózgu.

Przykładowe aplikacje tejpów na bark

Przykładowa aplikacja dla niestabilności stawu ramiennego przy podwichnięciu przednim może prezentować się następująco:

Patronite
Patronite
  • wycięcie plastra w kształcie litery „I” o długości około 20 cm;
  • przyklejenie bazy bez naprężenia w okolicy kąta górnego łopatki;
  • naciągnięcie reszty plastra do około 50-75% i klejenie go w kierunku guzka mniejszego kości ramiennej;
  • przyklejenie bazy końcowej bez napięcia tak, aby plaster obejmował głowę kości ramiennej, w płaszczyźnie poprzecznej do ciała.

Celem aplikacji jest przede wszystkim utrzymanie poszczególnych struktur anatomicznych w prawidłowym ustawieniu. Inny przykład aplikacji może dotyczyć przeciążenia stawu ramiennego, np. wskutek częstych i intensywnych treningów sportowych lub pracy fizycznej:

  • przygotowanie 4 plastrów o długości około 10-15 cm i grubości 2,5 cm, rozrywając papier ochronny w samym środku każdego plastra;
  • odszukanie najbardziej bolesnego punktu i naklejenie środka plastra centralnie w jego rzucie, napinając środek plastra do 50-100%;
  • naklejenie baz końcowych bez napięcia;
  • powtórzenie czynności dla pozostałych plastrów, w efekcie czego powinniśmy otrzymać charakterystyczną gwiazdkę z tejpów.

Celem aplikacji jest odciążenie stawu ramiennego, zmniejszenie wzmożonego napięcia mięśniowego oraz rozluźnienie patologicznie napiętej powięzi. W efekcie otrzymujemy efekt przeciwbólowy. Oczywiście musimy pamiętać, że kinesiotaping jest metodą pomocniczą i nie działa przyczynowo, lecz objawowo. Przy wszelkich problemach z barkiem należy udać się na wizytę u fizjoterapeuty, który odnajdzie przyczynę dolegliwości i wdroży odpowiednią terapię manualną wraz z indywidualnie dobranymi ćwiczeniami. Tejpy klejone są zwykle pod koniec wizyty, aby utrzymać efekt terapii w momencie, gdy pacjent udaje się do domu.

Jak kleić tejpy na bark?

Aby kinesiotaping okazał się pomocny, bezpieczny i efektywny, aplikacja musi zostać odpowiednio dobrana. Zarówno pod kątem wskazania do aplikacji (np. stabilizacja barku, profilaktyka lub leczenie kontuzji, poprawa funkcji), jak i metodyki (długość tejpów, naprężenie taśmy, odpowiednie przygotowanie skóry, pozycja wyjściowa i wiele innych). Dlatego nie zaleca się samodzielnego klejenia tejpów. W przypadku barku jest to wręcz niemożliwe, ponieważ trudno jest jedną ręką nakleić bardziej wymagającą aplikację, zwłaszcza przy braku znajomości anatomii i fizjologii ludzkiego ciała. Kinesiotapingiem powinien zajmować się doświadczony i przeszkolony fizjoterapeuta.

Podsumowanie

Wyżej przybliżone zostało jak i w których przypadkach wykorzystywać tejpy na bark. Istnieje wiele sposobów oklejania i rodzajów stosowanych nacięć. Jednak mimo przekazywanej wiedzy na temat kinesiotapingu, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie jej w znacznie bardziej rozszerzonym zakresie na certyfikowanych, międzynarodowych szkoleniach gdzie uzyskuje się informacje o tym jak prawidłowo oklejać plastrami do kinesiotapingu i jakie aplikacje używać w danej sytuacji.

Kod rabatowy na kurs kinesiotapingu

Z tego względu, specjalnie dla czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowałem 10% zniżki na kursy, szkolenia i konferencje z najnowocześniejszymi metodami w Kinesio® University prowadzone przez certyfikowanych instruktorów, którzy byli szkoleni przez samego dr Kenzo Kase – wynalazcę metody kinesiotaping. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów na stronie kinesio.com.pl/kursy wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTYPolecane produkty:

Bibliografia

  1. Mikołajewska E., Kinesiotaping, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
  2. Markowski A., Kinesitaping, Wydawnictwo SBM Renata Gmitrzak, Warszawa 2023.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *