Szukaj
Szukaj

Jak zdjąć tejpy?

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Jak zdjąć tejpy, aby nie podrażnić skóry, a sama czynność była komfortowa? Kinesiotaping to skuteczna metoda wspomagająca w fizjoterapii o wielokierunkowym działaniu – poprawia krążenie, odprowadza nadmiar limfy i zmniejsza obrzęki, działa przeciwbólowo, stabilizuje i wspomaga korygowanie wad postawy. Wszystko zależy od zastosowanej aplikacji. W pewnym momencie pojawia się jednak konieczność usunięcia plastrów. Jak tego dokonać?

 

Kiedy usunąć tejpy?

Przyczepność tejpów zależy od wielu czynników. Wpływa na to między innymi pH skóry pacjenta, potliwość ciała, ilość owłosienia, lokalizacja klejenia taśmy do kinesiotapingu (nieco mniejsza wytrzymałość jest na zgięciach stawów i w okolicach, gdzie pociera ubranie, np. w okolicy biustonosza u kobiet), a nawet pora roku i pogoda za oknem. Aby zwiększyć przyczepność (a więc i trwałość kinesiotapingu) należy przed przyklejeniem plastrów dokładnie oczyścić skórę, usunąć zbędne owłosienie i osuszyć ją. Przed wizytą u fizjoterapeuty nie należy stosować kremów i balsamów do ciała. Następnie, podczas samego klejenia, fizjoterapeuta nie powinien dotykać dłońmi części klejącej taśmy, a po naklejeniu jej powinien energicznie, kilkukrotnie potrzeć ją, aby aktywować klej.

Tak przyklejona aplikacja może wytrzymać nawet do 5 dni. Średni czas trwałości szacuje się jednak na 3-4 dni. W tym czasie należy unikać długich kąpieli lub wizyt w saunie. Przyjmuje się, aby w ogóle nie usuwać tejpów, jeśli bardzo dobrze się trzymają. Jeśli jednak końce aplikacji zaczynają się rolować lub czeka nas kolejna wizyta u fizjoterapeuty, który naklei nowe plastry, warto zdjąć aktualne.

Jak zdjąć tejpy?

Sam ruch odciągnięcia plastra jest kilkuetapowy:

  • naciągnij skórę nad jednym końcem taśmy, przykładając do niej całą swoją dłoń;
  • oderwij końcówkę taśmy od skóry, zahaczając o nią paznokciem lub rolując ją;
  • delikatnie ciągnij;
  • po odklejeniu danego kawałka taśmy przybliż dłoń, aby ponownie naciągnąć skórę;
  • powtórz czynność ciągnięcia aż do całkowitego usunięcia aplikacji.

Istnieją 2 podstawowe sposoby na bezbolesne i komfortowe odklejanie tejpów.

Ciepła woda

Najprostszym sposobem na usunięcie tejpów jest ciepły prysznic lub kąpiel. Wystarczy wziąć 15-minutową kąpiel w ciepłej wodzie lub skorzystać z kilkuminutowego prysznica, aby skóra stała się miękka, a klej stracił swoją przyczepność. To idealny moment na usunięcie aplikacji. Wystarczy delikatnie złapać za jej koniec, a następnie pociągnąć go. Jeśli ruch będzie się odbywał w płaszczyźnie ciała (taśmy nie ciągniemy ku górze, lecz „po skórze”), ewentualny dyskomfort będzie mniejszy. Zwykle jednak mokra i ciepła skóra to idealne warunki do zdejmowania tejpów.

Patronite
Patronite

Dodatkowa rada: taśmy odrywamy dopiero na koniec kąpieli lub prysznica, a nie na samym początku. Gdy dopiero zaczniemy zażywać kąpieli, skóra nie będzie jeszcze rozgrzana, a plaster nie nasiąknie odpowiednio wodą.

Oliwka lub olejek roślinny

Alternatywnie można posmarować plaster kinesiotaping oraz skórę wokół nich oliwką do ciała lub wybranym, dowolnym olejkiem roślinnym. Dzięki temu nie tylko z łatwością odkleimy aplikację, ale również nawilżymy i natłuścimy skórę. Po dokładnym wsmarowaniu olejku / oliwki należy odczekać około 3-5 minut, aż produkt dobrze wsiąknie w materiał. Następnie odrywamy plastry ruchem opisanym wcześniej, pod kątem możliwie najbliższym 180 stopni w przeciwnym kierunku przyklejenia.

Pielęgnacja skóry po kinesiotapingu

Jeśli zostaną użyte oryginalne plastry do kinesiotapingu, podrażnienia i reakcje alergiczne niemal nie występują. Klej jest hipoalergiczny i dokładnie przebadany, przez co mogą stosować go nawet osoby ze skórą delikatną i wrażliwą. Z kolei sam materiał jest bezpieczny i neutralny dla ludzkiej skóry. Posiada na swoim przebiegu mikropory, przez co skóra może oddychać oraz oddawać pot. Jeśli jednak chcemy dodatkowo zadbać o skórę, po zdjęciu plastrów należy dokładnie pozbyć się ewentualnych resztek kleju. Najlepiej dokonać tego za pomocą oliwki lub olejku roślinnego, a następnie zmyć nadmiar produktu ciepłą wodą. Na koniec aplikujemy na skórę ulubiony balsam nawilżający. W dniu zdjęcia aplikacji unikajmy wykonywania peelingów mechanicznych.

Podsumowanie

Wyżej przybliżona została technika, która pokazuje jak zdjąć tejpy po odpowiednio nałożonej aplikacji kiesiotaping. Istnieje wiele różnych sposobów oklejania i rodzajów nacięć. Jednak mimo przekazywanej wiedzy na temat kinesiotapingu, najlepszym rozwiązaniem jest zdobycie jej w znacznie bardziej rozszerzonym zakresie na certyfikowanych, międzynarodowych szkoleniach gdzie uzyskuje się informacje o tym jak prawidłowo oklejać plastrami do kinesiotapingu i jakie aplikacje używać przy danym schorzeniu, a także jak w odpowiedni sposób zdejmować tejpy.

Kod rabatowy na kurs kinesiotapingu

Z tego względu, specjalnie dla naszych czytelników Portalu Fizjoterapeuty wynegocjowaliśmy 10% zniżki na kursy, szkolenia i konferencje z najnowocześniejszymi metodami w Kinesio® University prowadzone przez certyfikowanych instruktorów, którzy byli szkoleni przez samego dr Kenzo Kase – wynalazcę metody kinesiotapingu. W celu uzyskania zniżki podczas zapisów na stronie kinesio.com.pl/kursy wystarczy podać kod: FIZJOTERAPEUTY



Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Mikołajewska E., Kinesiotaping, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2011.
  2. Mosiejczuk H., Lubińska A., Ptak M., Szylińska A., Kemicer-Chmielewska E., Laszczyńska M., Rotter I., Kinesiotaping jako interdyscyplinarna metoda terapeutyczna, Pomeranian Journal of Life Sciences, 1/2016.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Materiały znajdujące się na Portalu Fizjoterapeuty są chronione prawem autorskim. Zabrania się kopiowania w jakiejkolwiek formie bez uprzedniej zgody autora.