Sauna jest zabiegiem z zakresu ciepłolecznictwa. Bazuje na wykorzystaniu w celach leczniczych temperatury wyższej od prawidłowej temperatury ciała. Przyjmuje się, że zdrowotnie warto korzystać z tego zabiegu 1-2 razy w tygodniu.
Sauna
Obecnie można wyróżnić wiele rodzajów sauny, w tym saunę:
- fińską (suchą);
- rzymską (parową);
- mokrą;
- solną;
- na podczerwień;
- kamienną;
- biosaunę;
- ruską banię;
- ziołową.
Do najpopularniejszych należy sauna fińska oraz rzymska.
Metodyka – jak korzystać z sauny fińskiej
Przed przystąpieniem do tej czynności należy dokładnie zapoznać się z przeciwwskazaniami, aby nie narażać zdrowia i życia. Korzystanie z sauny powinno być przeprowadzone przy znajomości zasad zabiegu. Istota leczenia opiera się na naprzemiennym ogrzewaniu i ochładzaniu ustroju.
Podstawowe zasady obejmują higienę korzystania. Do kabiny należy wejść nago oraz po uprzednim zdjęciu wszelkich metalowych elementów (pierścionki, kolczyki, naszyjniki). Osoba poddająca się zabiegowi powinna wcześniej wziąć prysznic, a następnie dokładnie się wysuszyć. Warto mieć przy sobie 2 ręczniki. Pierwszy do wycierania ciała, natomiast drugi posłuży jako siedzisko.
Kolejnym etapem jest zaznajomienie się ze sposobem korzystania z tego zabiegu. W pomieszczeniu właściwym znajduje się ognisko (kamienie ogrzane do temperatury około 200 stopni Celsjusza) oraz 2-3 poziomy ławek. Temperatura powietrza wzrasta razem z coraz wyższym poziomem siedzisk. Średnio, przy podłodze wynosi ona około 40 stopni Celsjusza. Przy czym pod sufitem może sięgać nawet 100 stopni.
Po wejściu do sauny należy zająć najniższe stanowisko, aby wraz z upływem czasu przenosić się coraz wyżej. Należy pamiętać, że niewskazane jest przebywanie na samej górze dłużej niż 2-3 minuty. Pierwsze wejście trwa około 6-7 minut. W celach zwiększenia przekrwienia skóry można szczotkować ciało. Osoby mniej odporne na gorąc mogą polewać skórę letnią wodą.
Kolejnym etapem jest gwałtowne zwiększenie temperatury i wilgotności powietrza poprzez polanie kamieni litrem wody. Powinien on trwać nie dłużej niż 3 minuty. Wówczas ma miejsce gwałtowna reakcja układu krążenia i oddechowego. Na tym etapie wskazane jest przyjmowanie pozycji siedzącej.
Przebywanie w saunie nie powinno trwać dłużej niż 15 minut. Po tym czasie należy wyjść i poddać organizm fazie schładzania, najlepiej w dobrze dotlenionym miejscu. Wodą polewa się początkowo kończyny, następnie korpus. Czas trwania ochładzania waha się między 10-15 minut. Po jego upływie można ponownie osuszyć ciało i wejść do sauny. Nie należy przekraczać liczby 2 wejść jednego dnia.
Co po zakończeniu sesji w saunie?
Zabieg korzystania z sauny nie kończy się wraz z wyjściem z kabiny. Warto bowiem przez 15 kolejnych minut brać letnią kąpiel w basenie lub wannie. Po wyjściu ze zbiornika z wodą wskazany jest półgodzinny odpoczynek w pozycji najlepiej półleżącej, podczas którego uzupełnia się utratę płynów.
Wskazania
Z sauny najczęściej korzystają osoby zdrowe, chcące zachować dobrą kondycję oraz zwiększyć odporność. Poza tą grupą osób, korzystanie z sauny jest wskazane przy następujących jednostkach chorobowych:
- nerwica wegetatywna;
- nawracające infekcje układu oddechowego i narządu rodnego;
- zaburzenia krążenia żylno-chłonnego bez uszkodzeń naczyń;
- choroba przeciążeniowa kręgosłupa i stawów;
- choroby reumatyczne w okresie remisji;
- obniżona przemiana materii;
- zaburzenia gospodarki lipidowej.
Przeciwwskazania
Wśród przeciwwskazań do korzystania z sauny znajdują się:
- poważne uszkodzenia serca i naczyń;
- nieustabilizowana choroba wieńcowa;
- zaburzenia krążenia mózgowego;
- zaburzenia krzepnięcia;
- ostre choroby infekcyjne i zakaźne;
- obecność w organizmie wirusa HIV;
- nadczynność tarczycy;
- nieustabilizowana cukrzyca;
- jaskra;
- niektóre choroby psychiczne (np. schizofrenia);
- choroby nowotworowe do 5 lat od wyleczenia;
- niektóre choroby układu nerwowego (np. padaczka).
Sauna nie jest polecana kobietom w ciąży. Organizm przyszłej matki ma już naturalnie wyższą temperaturę o około 0,4 stopnia Celsjusza. Przegrzanie go może doprowadzić do niedotlenienia płodu lub wywołać skurcze. Nie ma jednak żadnych przeciwwskazań do korzystania z sauny podczas menstruacji. Wysoka temperatura rozluźni mięsień macicy, co korzystnie wpłynie na złagodzenie bólu. Należy jedynie mieć na uwadze, że gorąc zwiększa krwawienie i być ostrożnym.
Bibliografia
- Mika T., Fizykoterapia, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa, 1996.
- Kasprzak W., Mańkowska A., Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2010.
Polecane produkty:
Plastry kinesiotaping
Taśmy Kinesio Tex Classic to oryginalne, japońskie plastry znane i cenione od lat przez fizjoterapeutów na całym świecie. Stworzone zostały i do tej pory nadzorowane są przez doktora Kenzo Kase. Taśmy te zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce Zobacz więcej... | |
Plastry do kinesiotapingu
Zapewniają skuteczną i bezinwazyjną metodę w walce z bólem układu mięśniowo-nerwowego. Dodatkowo korzystnie wpływają na poprawę krążenia krwi oraz limfy, zapewniając przy tym wygodę podczas noszenia. Zobacz więcej... |