Kąpiele parowe to nic innego jak kąpiele w gorącym powietrzu wysyconym lub przesyconym parą wodną. Głównym celem takiego zabiegu jest pobudzenie czynności skóry (głównie tej związanej z wydalaniem toksyn i produktów przemiany materii) oraz układów: sercowo-naczyniowego i oddechowego.
Jak działają kąpiele parowe?
Kąpiele parowe powodują silne przekrwienie skóry i pobudzają miejscową przemianę materii. To świetny trening dla układu krążenia oraz układu oddechowego. Pobudzona czynność wydalnicza skóry (obfite pocenie się) sprawia, że z organizmu wydalane są odpadowe produkty przemiany materii i toksyny wytwarzane w trakcie procesów chorobowych. Z kolei powiązania skóry z narządami wewnętrznymi i układem nerwowym pobudzają te struktury do lepszego działania.
Kąpiele parowe – metodyka
Do pomieszczenia zabiegowego doprowadza się parę wodną o temperaturze 40-45 stopni Celsjusza. Pacjent przebywa w pomieszczeniu około 20-30 minut, intensywnie się pocąc. Kąpiel parowa stanowi znakomite przygotowanie do innych zabiegów, np. z zakresu masaży. Może też być wykorzystywana w peloidoterapii, gdzie przyschnięty do powłok skórnych peloid ma ulec ponownemu nasączeniu.
Kąpiele parowe mogą dotyczyć zarówno całego ciała, jak i tylko jego części. Do całkowitych zalicza się kąpiele rusko-rzymskie i w komorach parowych, natomiast częściowe wykonuje się przy użyciu natrysku parowego za pomocą specjalnych urządzeń kierujących z właściwej odległości strumień pary o odpowiednim ciśnieniu. Zazwyczaj po zabiegach kąpieli parowej wykonuje się ćwiczenia ruchowe. Zabieg zaleca się raz w tygodniu, najlepiej z odstępem 4-5 dniowym.
Wskazania do kąpieli parowych
Głównymi wskazaniami do kąpieli parowych są:
- zwiększone napięcie mięśni;
- przykurcze;
- spondyloza, artroza;
- chęć oczyszczenia organizmu i przyspieszenia metabolizmu;
- otyłość;
- problemy z gospodarką hormonalną;
- dolegliwości na tle nerwicowym;
- bezsenność;
- dolegliwości żołądkowo-jelitowe, w tym bóle brzucha.
To jedynie wybrane wskazania. W kąpieli parowych mogą korzystać wszyscy po wykluczeniu przeciwwskazań.
Przeciwwskazania do kąpieli parowych
Do przeciwwskazań do kąpieli parowych zaliczamy między innymi:
- ciążę;
- menstruację;
- gorączkę;
- ostre stany infekcyjne;
- niewydolność krążenia;
- przebyty zawał serca;
- jaskrę;
- niektóre choroby skóry;
- alkoholizm.
Szczególną ostrożność (lub najlepiej całkowicie zrezygnować) powinny zachować osoby z problemami układów: sercowo-naczyniowego oraz oddechowego, ponieważ takie kąpiele są bardzo obciążające dla tych struktur. Mogą spowodować zaostrzenie objawów chorobowych lub wystąpienie całkiem nowych.
Polecane produkty:
BIO Acerola - naturalna witamina C
Organiczna Acerola od bioalgi to wysokiej jakości naturalna witamina C. Jest silnie skoncentrowanym ekstraktem ze specjalnie wyselekcjonowanych owoców (1 gram produktu odpowiada 17 gramom owoców Aceroli). Zobacz więcej... |
Bibliografia
- Kasprzak W., Mańkowska A., Fizykoterapia, medycyna uzdrowiskowa i SPA, Wydawnictwo Lekarskie PZWL, Warszawa 2008.
- Frejowska M., Wodolecznictwo w profilaktyce i terapii.