Fizjoexpert Futuro

Alkoholizm to choroba, która powoduje fizyczną i psychiczną zależność od alkoholu. Wielu ludzi uważa ją za chorobę przewlekłą, taką jak cukrzyca lub nadciśnienie. Według badań alkohol spożywany z umiarem chroni serce, ale jasnym jest to, że niepohamowane picie uszkadza wątrobę, trzustkę, jelita, mózg oraz wiele innych narządów. Często puste kalorie z alkoholu zastępują właściwe odżywianie, wówczas osobie pijącej grozi niedożywienie.

Alkoholizm

 

Przyczyny zaburzeń

Nie wiadomo do końca dlaczego niektórzy ludzie nadużywają alkoholu. Ważną rolę odgrywają czynniki społeczne oraz genetyczne. Jest bardzo prawdopodobne, że dzieci alkoholików popadną w nałóg, nawet jeśli były wychowane w rodzinie zastępczej. U wielu osób przyczyną nadużywania alkoholu są czynniki psychiczne takie jak stres, kłopoty, traumatyczne przeżycia. Alkohol dla chorej osoby jest środkiem, który rozładowuje stres i zmniejsza ból. Ludzie o słabej psychice najczęściej zapadają na tą właśnie chorobę.

Alkoholizm i jego objawy

 • Alkoholik ciągle szuka okazji do wypicia, nie potrafi odmówić alkoholu, przekłada go ponad rodzinę, przyjaciół i pracę.
 • Musi pić coraz więcej alkoholu żeby osiągnąć te same skutki.
 • Źle reaguje na negatywną ocenę picia alkoholu, uporczywie zaprzecza istnieniu problemu.
 • Kiedy przestaje pić, zaczyna cierpieć na zespół abstynencyjny (napady szału, drgawki, omamy).

Jakie preparaty mogą pomóc

Proponowane preparaty można stosować łącznie. Pomagają one przetrwać początkowy etap odzwyczajania się od alkoholu, który może trwać tygodnie, a nawet miesiące lub lata. Żeby zmniejszyć objawy abstynencyjne (czyli spowodowane odzwyczajeniem się od picia), należy przyjmować leki konwencjonalne wraz z preparatami wspomagającymi. Większość silnie uzależnionych alkoholików ma znaczne niedobory ważnych składników odżywczych, w tym także witamin z grupy B, witaminy C oraz minerałów takich jak magnez, chrom czy cynk. Wynika to z niewłaściwego sposobu odżywiania się oraz toksycznych właściwości alkoholu. Dlatego powinni oni zażywać, co najmniej przez kilka miesięcy, preparaty witaminowo – mineralne, aby odnowić zapas niezbędnych substancji odżywczych.

Konferencje Bioptron

Witamina C wzmacnia organizm w trudnym okresie usuwając jednocześnie alkohol z komórek i zmniejszając objawy abstynencyjne. Najlepiej działa razem z witaminą E. Witaminy z grupy B, aminokwas glutamina i wyciąg z opornika łatkowatego (zwany popularnie kudzu) zmniejszają chęć picia alkoholu. Zioło ostropestu plamistego oraz fosfatydylocholina (500 mg 3 razy dziennie) wzmacniają wątrobę i pomagają uwolnić organizm od szkodliwych substancji. Preparaty witaminowe i mineralne pomagają osiągnąć właściwe stężenie chromu i cynku. Chrom zmniejsza podstawowy problem alkoholików, czyli zmęczenie spowodowane małym stężeniem glukozy we krwi (hipoglikemię). Cynk jest podstawowym składnikiem wielu enzymów. Do wielu procesów metabolicznych potrzebny jest także magnez, który należy dodawać do codziennej dawki witamin i minerałów. Olej z wiesiołka zawiera kwas tłuszczowy GLA (kwas gamma – linolenowy), który bierze udział w syntezie substancji chemicznych wytwarzanych między innymi w mózgu, zwanych prostaglandynami E. Zmniejszają one objawy abstynencyjne takie jak wybuchy gniewu czy depresję oraz wspomagają wątrobę i układ nerwowy. Naturalnymi środkami uspokajającymi są preparaty z pieprzu metystynowego, które działa nasennie.

Co jeszcze można zrobić w przypadku gdy występuje alkoholizm:

 • Włączyć się do grupy wsparcia dla Anonimowych Alkoholików (AA).
 • Poddać się zabiegowi akupunktury, który może zmniejszyć chęć picia.

Należy zgłosić się do lekarza kiedy:

 • Zaczynasz pić przed śniadaniem.
 • Pijesz dłużej niż 48 godzin.
 • Zdarzają Ci się utraty świadomości lub upadki.
 • Alkohol jest dla Ciebie najlepszym środkiem rozładowywania stresu lub zmniejszania bólu.
 • Alkohol niszczy Twoje relacje z innymi ludźmi.

Na alkoholizm powinny leczyć się osoby cierpiące na tę chorobę, jak również bliskie osoby z rodziny. Choroba ta dotyka całe rodziny, nie tyle piciem alkoholu, co psychicznym zmęczeniem i wyczerpaniem.

Polecane produkty:

Aktualizacja:

Rehabilitacja Wrocław