Szukaj
Szukaj

Spazmy

Spis treści

Kolagen naturalny do picia

Kolagen naturalny do picia

Spazmy to określenie stosowane w odniesieniu do mimowolnego, przeważnie bolesnego lub niekomfortowego skurczu mięśnia bądź nawet całej grupy mięśniowej. Bardzo często zjawisko to towarzyszy chorobom nerwowo-mięśniowym, choć może mieć podłoże fizjologiczne (i wynikać np. z intensywnego przemęczenia mięśni).

Spazmy

Spazmy – co to jest?

Spazmy mięśniowe to nagle pojawiające się, bolesne, mimowolne skurcze mięśni. Mogą one utrudniać normalne funkcjonowanie, a częstotliwość ich występowania jest znacznie większa u osób w starszym wieku, choć wiek nie jest tu głównym wyznacznikiem. Skurcz mięśni to zjawisko oznaczające skrócenie się długości włókien mięśniowych oraz zmiana ich napięcia. Epizody zwykle pojawiają się w tylnej części podudzia, choć mogą dotyczyć niemal każdego mięśnia w ciele człowieka. Przeważnie trwają kilkadziesiąt sekund, po czym samoistnie przemijają. Po ustąpieniu spazmu mięśniowego jeszcze przez pewien czas może utrzymywać się bolesność danego mięśnia.

Spazmy – przyczyny

Etiologia spazmów mięśni jest zróżnicowana, a w niektórych przypadkach mają one charakter idiopatyczny. Do najczęstszych przyczyn ich występowania zalicza się jednak następujące:

W praktyce lekarskiej niezwykle często zgłaszane są nocne spazmy mięśni podudzi, których przyczyną są przeważnie:

Patronite
Patronite
  • brak aktywności fizycznej;
  • skrócenie ścięgien mięśni;
  • niedokrwienie, zazwyczaj związane z cukrzycą;
  • naturalny zanik neuronów ruchowych wraz z wiekiem, co potwierdza częstsze występowanie nocnych skurczów mięśni u osób starszych.

Warto wspomnieć, że choć najczęściej o spazmach mówi się w związku z mięśniami poprzecznie prążkowanymi szkieletowymi, równie dobrze mogą one dotyczyć mięśni gładkich, których czynność jest niezależna od woli człowieka. Podstawowym przykładem jest choćby spazm żołądka inicjujący wymioty lub powodujący cofanie się treści żołądkowej do przełyku w przebiegu choroby refluksowej.

Spazmy – diagnostyka i leczenie

Częste pojawianie się spazmów mięśni poprzecznie prążkowanych szkieletowych jest wskazaniem do wizyty u lekarza rodzinnego celem wykonania szczegółowych badań krwi i badań moczu. Wszelkie nieprawidłowości wymagają leczenia przyczynowego. Jeśli więc spazmy są konsekwencją niedoboru magnezu lub zaburzeń gospodarki hormonalnej, stosuje się suplementację tego minerału lub przyjmuje odpowiednie leki. Prawidłowe wyniki badań są wskazaniem do wizyty u fizjoterapeuty, który oceni, czy mięśnie, w których pojawiają się spazmy, nie są zbyt napięte lub czy nie ma w ich obrębie bolesnych punktów spustowych, które można z łatwością rozpracować manualnie. Jeśli w dalszym ciągu wszystko jest w porządku, pacjenta kieruje się do neurologa na badanie EEG.

Spazmy dotyczące żołądka wymagają natomiast wykonania USG brzucha oraz badania endoskopowego górnego odcinka przewodu pokarmowego. Jeśli dotyczą innego mięśnia gładkiego (np. macicy), także zaleca się USG. Postępowanie zależy już od wyników takich badań. Przeważnie jednak wdraża się farmakoterapię i modyfikuje styl życia.Polecane produkty:

Bibliografia

  1. Nicpoń K., Bóle mięśniowe i kurcze bolesne w praktyce neurologa, Polski Przegląd Neurologiczny, 4/2007.
  2. Stępień A., Neurologia, Wydawnictwo Medical Tribune Polska, Warszawa 2022.
  3. Roy S., Kurcze mięśni – krótki przegląd możliwych przyczyn i dostępnych opcji leczenia ze szczególnym naciskiem na występowanie tego zaburzenia w cukrzycy, Diabetologia Praktyczna, 5/2019.
  4. Drzymała H., Celichowski J., Czy cechy skurczu mięśni szkieletowych są zależne od płci?, Problemy Nauk Biologicznych, 4/2020.
  5. Nicpoń K., Bóle mięśniowe i kurcze bolesne w praktyce neurologa, Polski Przegląd Neurologiczny, 3/2007.
Sklep Spirulina
Sklep Spirulina

Zapisz się do newslettera!

Szukaj
Kategorie wpisów
Centrum Fizjoterapeuty
Sklep Fizjoterapeuty
Bezpłatne konsultacje
Kubek dla Fizjoterapeuty
Oferty pracy

Popularne w zdrowie

Zostań z nami

Polecane artykuły

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *